Čo robiť, ak je pre vás bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nevýhodné?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 30. 7. 2020
Po uzatvorení manželstva nemusí byť automaticky všetko spoločné. Čítajte, ako postupovať, keď je váš manželský partner chronickým dlžníkom alebo si každý z vás chce nechať svoje príjmy pre seba.
Čo robiť, ak je pre vás bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nevýhodné?

Zdroj: Shutterstock

Zúženie BSM: výhoda pri rozvode, ale problematické voči veriteľom

Ak potrebujete rozsah spoločného majetku len zúžiť, musíte sa vydať na notársky úrad. Dohodu o zúžení zákonom stanoveného rozsahu bezpodielového spoluvlastníctva totiž treba uzatvoriť vo forme notárskej zápisnice. V dôsledku zúženia sa potenciálne súčasti spoločného majetku stávajú výlučným vlastníctvom toho z manželov, ktorý ich má podľa dohody nadobudnúť. Vďaka tomu možno predísť zdĺhavým sporom o ich rozdelenie po rozvode, keď sú bývalí manželia omnoho menej naklonení kompromisom.

Súdna prax aj odborná verejnosť sa zhodujú na tom, že dohoda nemôže mať spätnú účinnosť – bude sa teda vzťahovať len na majetok, ktorý bol nadobudnutý po jej uzatvorení (napr. rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 7Sžr/17/2017). Zúženie pre vás nemusí byť optimálnym riešením ani vtedy, ak nad ním uvažujete z dôvodu ochrany majetku pred následkami neplatenia dlhov jedného z manželov. Voči inej osobe sa totiž môžete dovolávať dohody o zúžení len vtedy, ak s ňou bola oboznámená. Veriteľa zároveň nepostačí informovať až pred začatím exekučného vymáhania. V zmysle judikatúry súdov musí o dohode vedieť najneskôr ku dňu vzniku jeho pohľadávky (rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR, sp.zn. 20 Cdo 279/2003).

Príklad 1: Neoznámenie zúženého bezpodielového spoluvlastníctva a exekúcia

Manželia sa pred notárom dohodnú na zúžení bezpodielového spoluvlastníctva. Následne sa jeden z nich zaviaže k splácaniu úveru, veriteľovi však pri tej príležitosti nepredloží výtlačok dohody o zúžení spoločného majetku a neinformuje ho o nej ani iným spôsobom. Zaviazaný manžel prestane hradiť splátky úveru včas, veriteľ ho zažaluje na zaplatenie zvyšku úveru a po získaní súdneho rozhodnutia sa obráti na exekučný úrad. Exekútor v popísanom prípade môže dlh uspokojiť aj z majetku, ktorý sa na základe dohody o zúžení stal výlučným vlastníctvom manžela, ktorý nie je dlžníkom z úveru.

Príklad 2: Zúženie BSM a nesplácanie úveru

Skutkové okolnosti sú rovnaké, ako v príklade 1; jediný rozdiel je v tom, že manžel pri uzatváraní zmluvy o úvere veriteľovi preukázateľne predložil uzatvorenú dohodu o zúžení rozsahu spoločného majetku. V tomto prípade môže exekútor siahnuť len na majetok manžela v postavení dlžníka a na majetok, ktorý ostal v bezpodielovom spoluvlastníctve; nemôže však pohľadávku uspokojovať z majetku, ktorý by mal byť podľa zákona v bezpodielovom spoluvlastníctve, ale v zmysle dohody sa stal výlučným majetkom druhého z manželov.

Dodajme, že dohodou nemožno bezpodielové spoluvlastníctvo manželov úplne zrušiť (rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 5Cdo 58/2017). O cene za zúženie sa treba informovať u vami vybraného notára.

Podnikateľom zákon umožňuje jednoduché zrušenie spoločného majetku

Ak potrebujete bezpodielové spoluvlastníctvo z akéhokoľvek dôvodu úplne zrušiť, musíte sa obrátiť na súd. Priebeh súdneho konania o zrušení spoločného majetku bude závisieť od toho, z akého dôvodu oň žiadate.

Pokiaľ návrh na zrušenie odôvodníte tým, že jeden z vás získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť, súd mu musí vyhovieť. Návrh formálne podáva ten z manželov, ktorý nie je podnikateľom; ak podnikáte obaja, môže podať návrh ktorýkoľvek z vás. Podmienka statusu podnikateľa sa považuje za splnenú aj vtedy, ak síce podnikateľské oprávnenie (napr. živnostenské oprávnenie) máte, ale reálne podnikateľskú činnosť nevykonávate (rozsudok Krajského súdu Trnava, sp.zn. 10Co/289/2006). Požiadavky na jednoduchšie zrušenie spoločného majetku naopak nespĺňate, pokiaľ zárobkovú činnosť vykonávate v postavení spoločníka spoločnosti s ručením obmedzeným (rozsudok Krajského súdu Bratislava, sp.zn. 2Co/416/2012).

Ak je jeden z manželov gambler či neplatič, musíte to súdu preukázať

V prípade, že ani jeden z vás nepodniká, pripravte sa na zdĺhavejšie súdne konanie. Nepodnikatelia totiž musia pre dosiahnutie zrušenia bezpodielového spoluvlastníctva tvrdiť a hlavne dokázať, že je odôvodnené závažnými dôvodmi. Zákon ich výslovne nešpecifikuje; ako príklad uvádza len situáciu, v ktorej by ďalšie trvanie spoločného majetku odporovalo dobrým mravom.

Ako dostatočne závažné dôvody prax akceptovala napríklad hráčsku závislosť (na hazardných hrách alebo hráčskych automatoch), neprimeranú márnotratnosť jedného z manželov či dlhotrvajúce zrušenie spoločnej domácnosti. Posledný z menovaných dôvodov však nebude dôvodom pre zrušenie spoločného majetku vždy. Pokiaľ oddelené vedenie domácností netrvá značnú dobu a je len následkom rozvratu manželstva a prebiehajúceho rozvodového konania, nemusí súd návrhu na zrušenie vyhovieť (rozhodnutie Krajského súdu Trnava, sp.zn. 11CoP/220/2017).

Zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva súdom vás vyjde minimálne na 165,50 EUR, ktoré musíte uhradiť formou súdneho poplatku; ak necháte návrh spísať advokáta, počítajte aj s jeho odmenou (bližšie: Ako si najať advokáta a koľko to bude stáť?).

Anketa

Požičal si váš manžel/manželka či partner/partnerka väčšiu sumu peňazí bez toho, aby ste o tom vedeli?

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok