Komentár: Prichádzajúca druhá vlna pandémie predstavuje najväčšie zneistenie pre trhy

Olivia Lacenová | rubrika: Článok | 6. 7. 2020
Masové tlačenie peňazí centrálnymi bankami a uvoľňovanie reštrikcií po týždňoch opatrení proti korone prinieslo do ekonomík množstvo optimizmu. A to sa prejavilo aj na finančných trhoch. Teraz však klope na dvere druhá vlna, ktorá by mohla nalomenej ekonomike zasadiť k.o. a poslať trhy strmo nadol. Ich rastový apetít je postavený primárne na optimizme, že globálnu ekonomiku sa v pomerne krátko čase podarí dostať na pôvodnú úroveň.
Komentár: Prichádzajúca druhá vlna pandémie predstavuje najväčšie zneistenie pre trhy

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavnej analytičky TopForex Olívie Lacenovej

Ak sme svedkami druhej vlny, máme sa pripraviť opäť na reštrikcie?

Dôsledky reštrikcií v snahe zabrániť vysokému počtu obetí pandémie si na ekonomikách vypýtali nemalú daň. Mnoho firiem sa dostalo do insolvencie a skrachovalo, bankrot mnohých ďalších je asi len  otázkou času. Nezamestnaných pribúda ako húb po daždi aj vo vyspelom svete (stačí sa pozrieť na USA). Centrálne banky zareagovali rekordnými stimulmi na podporu ekonomík. Avšak nádych „po korone“ dostáva vážne trhliny. Druhá vlna pandémie je reálne tu, počet nakazených po uvoľnení opatrení stúpa a napríklad Peking hlási nové ohnisko nákazy. Od 13. júna, kedy hlavné mesto zaregistrovalo 57 nových prípadov nákazy, sa čísla pohybujú v desiatkach nakazených každý deň. Mesto posilnilo dezinfekciu a zatvorilo športoviská a ďalšie priestory v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu. Vo štvrti Feng-tchaj s miestnym trhoviskom, kde lokalizovali ohnisko, dokonca zaviedli "vojenský režim", pričom ďalších 11 štvrtí úplne uzavreli a postavili tam cestné zátarasy.

Aby nechodili trak ďaleko, výrazný nárast počtu infikovaných hlási aj Nemecko, kde každý deň pribúdajú stovky chorých. Napríklad 27. júna to bolo 687 prípadov. Najvyšší počet nakazených za jediný deň počas uplynulého piatka hlásili USA (konkrétne 44 726).
Finančné trhy sú v neistote

Virológovia pôvodne odhadovali, že druhá vlna pandémie by mohla prísť na jeseň. Avšak nie všetci - juhokórejskí výskumníci napríklad hovorili o začiatku druhej vlny už v prvej polovici mája s epicentrom v Soule. Časť odborníkov však hovorí, že toto ešte nie je reálne druhá vlna COVID-19. Svetová zdravotnícka organizácia však varuje, že pandémia sa nachádza v novej a nebezpečnej fáze.

Obdobie ekonomickej neistoty tak pokračuje. Americké akciové trhy sa preto v piatok ocitli v negatívnych číslach. Index Dow Jones si odpísal 2,84 percenta, širší index S&P 500 sa prepadol o 2,42 percenta a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 2,59 percenta. Rastúci počet prípadov tlačil dole aj úvodné obchodovanie nového týždňa na ázijských trhoch. Najviac oslabil japonský Nikkei 225, ktorý si odpísal 2,3 percenta.

Dokedy bude stačiť tlačenie nových peňazí?

Ak by ako reakcia na druhú vlnu prišli nové masové obmedzenia, zhoršeniu výhľadu vývoja svetového hospodárstva by sa nedalo vyhnúť. O tom, že ekonomika sa nachádza v neistote, hovoril aj šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell počas videokonferencie s predstaviteľmi mesta Youngstown v Ohiu.

Na prvú vlnu pandémie zatiaľ stačilo tlačenie nových peňazí. A to bez toho, že by sa centrálne banky báli neúmerného zvýšenia inflácie. Skrátka, púšťanie nových bankoviek do obehu sa stalo bežným štandardom riešenia problémov.  Je však ťažko uveriteľné, že by tento model mohol fungovať donekonečna. Vo svetle druhej vlny zostáva naliehavou otázkou, kedy v tomto modeli nastane zlom a finančné trhy nastavia reálne zrkadlo ekonomike.

 

 

Olivia Lacenová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok