Roztrhali ste alebo inak poškodili technický preukaz od vášho milovaného auta? Stane sa. Dôležité je vedieť, že majiteľ resp. držiteľ auta môže o výmenu dokladov z dôvodu poškodenia, straty alebo odcudzenia osvedčenia o evidencii časť I alebo časť II požiadať ktorékoľvek pracovisko vedenia evidencie vozidiel v Slovenskej republike.
Od 1. augusta minulého roku sa už proces vydávania technických preukazov jemne zjednodušil. Pri žiadaní o nových techničák už nie je potrebné predkladať žiadosť o prihlásenie vozidla do evidencie vozidiel ani žiadosti o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel.
Kedy je technický preukaz neplatný?
Doklady od vozidla sú neplatné, ak:
-
sú v nich neoprávnene vykonané zmeny,
-
záznamy v nich uvedené nezodpovedajú skutočnosti (napr. zmena priezviska, zmena názvu spoločnosti, zmena trvalého pobytu, resp. sídla spoločnosti atď.),
-
sú poškodené tak, že údaje v nich uvedené sú nečitateľné,
-
boli zničené, stratené alebo ukradnuté,
-
bolo vozidlo ukradnuté,
-
tiež čipová karta osvedčenie o evidencii časť I je neplatná, ak je neplatné papierové osvedčenie o evidencii časť II.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak napr. zmeníte trvalý pobyt, je potrebné tiež vymeniť osvedčenie o evidencii vozidla z dôvodu, že údaje v ňom uvedené su neaktuálne a preto je osvedčenie neplatné.
Čo všetko treba k novému dokladu?
Zákon hovorí, že pri výmene pôvodne vydaných dokladov je držiteľ vozidla povinný preukázať svoju totožnosť občianskym preukazom a predložiť okrem samotných dokladov aj platné potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.
Toto všetko budete potrebovať k novému technickému preukazu:
-
technický preukaz,
-
osvedčenie o evidencii vozidla,
-
platný občiansky preukaz,
-
vyplnenú žiadosť,
-
doklad o uzavretí povinného zmluvného poistenia za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.
V zákone sa ďalej píše, že prevádzkovateľ vozidla môže na základe písomnej žiadosti požiadať o vydanie duplikátu osvedčenia o evidencii z dôvodu jeho poškodenia, zničenia, straty alebo odcudzenia
-
výrobcu alebo zástupcu výrobcu, ktorý vydal osvedčenie o evidencii vozidla, ak ide o vozidlo, ktoré ešte nebolo prihlásené do evidencie vozidiel, ak tejto povinnosti podlieha; výrobca alebo zástupca výrobcu je oprávnený duplikát vydať len na základe písomného súhlasu štátneho dopravného úradu,
-
okresný dopravný inšpektorát príslušný podľa miesta evidencie vozidla, ak ide o vozidlo, ktoré je prihlásené do evidencie vozidiel.
V prípade, že si poškodíte jeden z technických preukazov (papier alebo kartičku) vydávajú sa obidva nové doklady – papierové osvedčenie o evidencii časť II a čipová karta osvedčenia o evidencii časť I.
Ak sa žiadosť podáva z dôvodu straty alebo odcudzenia technického osvedčenia vozidla, prílohou k žiadosti je doklad o ohlásení straty alebo odcudzenia.
Koľko stojí vydanie nového techničáku?
Vydanie každého dokladu je spoplatnené sumou 6 eur, t. j. celkovo výmena dokladov vozidla vás vyjde na 12 eur. Ak sa vydávajú nové doklady za pôvodné zničené, stratené, odcudzené alebo poškodené, vyberá sa poplatok vo výške 6 eur za každý takýto doklad.
S účinnosťou od 1. septembra 2019 prijatím zákona č. 216/2019 Z.z., ktorým sa novelizuje zákon o správnych poplatkoch je výmena dokladov od vozidla pri zmene priezviska po uzavretí manželstva oslobodená od poplatkov, ale iba v prípade ak nežiada o urýchlené doručenie osvedčenia o evidencii časť I.
V ponuke aj urýchlené vydanie do dvoch dní
Ak potrebujete technický preukaz čím skôr, môžete požiadať o tzv. urýchlené vydanie čipovej karty osvedčenia o evidencii časť I do dvoch pracovných dní. V takomto prípade je poplatok vo výške 30 eur.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.