Komentár hlavného analytika CapitalPanda Joza Perića
Japonský premiér Shinzo Abe uviedol, že situáciu v Hongkongu sleduje s obavami a čínske rozhodnutia podľa neho ohrozujú hongkongskú autonómiu a slobodu.
Hongkong je pre obe ekonomiky dôležitým spojencom aj v oblasti ľudských práv. Premiér Shinzo preto dúfal, že sa podarí dosiahnuť rozumné riešenie, ktoré by nenarušilo systém „jeden národ, dva režimy“, a umožnilo pokračovanie pôvodnej dohody.
28. mája schválil čínsky parlament sporný zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu. Podľa kritikov nerešpektuje demokratické princípy, ktoré boli Hongkongu prisľúbené po roku 1997, kedy sa po 99 rokoch britskej správy vrátil pod administráciu Číny. Japonsko okamžite vyjadrilo obavy z krokov Pekingu a vyzvalo čínskeho veľvyslanca k reakcii.
„Čínskej strane sme na vysokej diplomatickej úrovni tlmočili naše stanovisko a náš postoj je zrejmý aj v medzinárodnom meradle“, uviedol hlavný tajomník japonskej vlády Yoshihide Suga.
Napäté vzťahy medzi USA a Čínou v súvislosti so situáciou v Hongkongu dostávajú Tokio do citlivej pozície aj kvôli plánovanej návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pching, ktorá sa posunula z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19. Japonský minister zahraničných vecí Toshimitsu Motegi uviedol, že návšteva čínskeho prezidenta sa neuskutoční skôr ako samit skupiny G7, ktorý Donald Trump posunul na september.
Plán amerického prezidenta Trumpa prizvať na samit aj Rusko, Austráliu, Indiu a Južnú Kóreu, môže napäté vzťahy s Čínou vystupňovať a Japonsko by sa počas návštevy čínskeho prezidenta ocitlo v neľahkej diplomatickej pozícii.