Ekologické snahy všemožných orgánov na svete majú vplyv nielen na výrobcov áut, ale aj na predajcu pohonných hmôt. Aj oni musia znižovať množstvo skleníkových plynov, čo by malo zabezpečiť okrem iného za pomoci benzínu E10 s vyšším obsahom biozložky. Lenže jeho dlhodobé používanie nie je pre staršie motory vhodné.
Správa o tom, že od januára 2019 došlo k nahradeniu Naturalu 95 benzínom E10 obleteli médiá a pobúrili majiteľov starších áut. Dátum 1. januára 2019 skôr bolo dátumom, ku ktorému skončila povinnosť ponúkať aspoň na 50% čerpacích staníc benzín s obsahom biozložky do 5%. Odvtedy sa však už veľa vecí zmenilo a aj čerpacie stanice na Slovensku už viac neponúkajú benzín, ktorý poznáme pod označením Natural 95 (E5). Nahradil ho benzín s označením E10, ktorý obsahuje vyšší podiel biozložky.
Rozruch spôsobila európska smernica
Za všetko môže európska smernica, ktorá bola zahrnutá do zákona 201/2012 o ochrane životného prostredia. Tá dodávateľom benzínu alebo nafty ukladá povinnosť „znížiť emisie skleníkových plynov na jednotku energie obsiahnutú v pohonnej hmote na dopravné účely a elektrine na dopravné účely tak, aby každoročne dosiahol, v porovnaní so základnou hodnotou produkcie emisií skleníkových plynov pre fosílne palivá stanovenú vykonávacím predpisom. Konkrétne išlo o zníženie o 2% do 31. decembra 2014 a v nasledujúcich rokoch, o 3,5% do 31. decembra 2017 a v nasledujúcich rokoch, o 6% do 31. decembra 2020 a v nasledujúcich rokoch.“
Zdroj: Shutterstock
Označenie palív na čerpacích staniciach v roku 2020
- E5 - Benzín obsahujúci od 5 % do 7,4 % bioetanolovej zložky. Môže byť 95-oktánový alebo aj 100-oktánový.
- E10 - Benzín obsahujúci od 7,4 % do 7,9 % bioetanolovej zložky.
- B7 - Nafta obsahujúca 7 % repkového oleja
- LPG - Skvapalnený propán-bután
- CNG - Zemný plyn
Prečítajte si tiež výhody tankovania LPG v porovnaní s CNG.
Aké palivo teda tankovať?
Ak máte novšie auto, tankujete tak ako doteraz. Ak máte staršie auto a nie je uvedené na zozname nekompatibility, tiež sa pre vás nič nemení. Ak máte veterána, aj tak mu už dávate prémiové palivo a ak aj nie, väčšina veteránov zvláda palivo s vyšším podielom biozložky dokonca lepšie ako autá z 90-tych rokov.
Ak si nie ste istý, či vaše auto zvládne nový benzín, pozrite si tento zoznam. Ide o zoznam nekompatibility s novým palivom E10. Veľká časť z vás si po prezretí zoznamu vydýchne.
Veľká časť výrobcov sa zároveň vyjadrila tak, že aj napriek prítomnosti ich vozidiel na zozname nie je pri používaní paliva E10 prítomná okamžitá hrozba. Teda po prípadnom natankovaní takéhoto paliva do nekompatibilného auta netreba panikáriť, ale obvykle stačí nádrž vyjazdiť a následne natankovať správne palivo.
Problém s novým palivom má u nás stále obľúbený model Škoda Felícia. Ide konkrétne o starší motor montovaný aj do Škody Favorit, ktorý sa prestal vyrábať v roku 2001. Motor s označením 1,3 OHV vo výkonoch 40 a 50 kW je pri Škode uvedený ako jediný nekompatibilný. Pri tomto aute teda odporúčame určite tankovať benzín s vyšším oktánovým číslom.
Prečo sa staršim autám oplatí tankovať prémiové palivo?
Čo sa týka benzínu, sú to v zásade všetky palivá, ktoré majú na stojane označené uvedené vyššie oktánové číslo, ako je štandardných 95 oktánov. Prémiové palivá obsahujú vyššie množstvo aditív vďaka čomu poskytujú špičkový výkon a motor preukázateľne čistia a udržiavajú ho čistý. Výsledkom pravidelného používania prémiových palív je nielen predĺženie životnosti motora, ale navyše vynikajúci výkon.
Zoznam áut, ktoré môžu a nemôžu tankovať E10
BMW GROUP
DAIMLER GROUP
FIAT CHRYSLER AUTOMOBILES (FCA)
FORD
JAGUAR-LAND ROVER
HONDA
HYUNDAI MOTORS CORPORATION
GROUPE PSA
-
Peugeot
-
Citroën
-
DS
-
Opel/Vauxhall
RENAULT GROUP
TOYOTA MOTORS GROUP
VOLKSWAGEN GROUP
VOLVO
NISSAN
MAZDA
MITSUBISHI
SUBARU
SUZUKI
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.