UV index je jednotka používaná pri meraní slnečného ultrafialového žiarenia, podľa ktorej by sme mali voliť ochranu nášho tela. Jedna jednotka UV indexu má hodnotu 25 miliwattov na meter štvorcový.
Ultrafialové žiarenie je súčasťou elektromagnetického spektra vyžarovaného slnkom. UVC lúče s vlnovou dĺžkou 100 až 280 nanometrov sú absorbované ozónovou vrstvou atmosféry, väčšina UVA a len približne 10% UVB lúčov sa dokáže dostať na zemský povrch.
UVA a UVB lúče sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dôležité pre ľudské zdravie. Ich príjem na ľudskú pokožku je nevyhnutný pre produkciu vitamínu D v tele. Malé množstvo UV žiarenia, ale dlhodobé vystavenie tomuto žiareniu môže mať za následok vážne zdravotné účinky na koži, očiach a imunitnom systéme.
UVA a UVB: na čo si dať pozor?
UVB žiarenie je zodpovedné za zhnednutie kože a predovšetkým za jej spálenie, pričom viacnásobné spálenie zvyšuje riziko rakoviny kože. K poškodeniu kože UV žiarením tak dôjde dávno predtým, ako sa vyvinie a prejaví nádorové ochorenie.
UVA žiarenie zas preniká hlboko do kože a poškodzuje elastické vlákna spojivového tkaniva. Klesá elasticita kože a vznikajú vrásky. Tento typ žiarenia tiež urýchľuje tvorbu stareckých škvŕn a je zodpovedný za vznik tzv. slnečnej alergie.
Hodnota UV indexu závisí aj od zemepisnej šírky
UV index je závislý predovšetkým na zemepisnej šírke. Najvyššie hodnoty bývajú namerané okolo rovníka, najnižšie potom pochopiteľne na južnom či severnom póle.
To však nie je všetko, UV index je tiež závislý na nadmorskej výške v akej sa nachádzate - platí, že čím ste vyššie, tým vyššie UV index hodnoty môžete namerať a to zhruba o jednu jednotku na každých 800 metrov nadmorskej výšky.
Na zemepisnej dĺžke je UV index závislý iba z dôvodu rôznej sily ozónovej vrstvy na rôznych častiach Zeme. Z toho dôvodu je tiež vyššia UV index na južnom póle pod ozónovú dierou než na severnom.
Na Slovensku je UV index najvyšší v lete, kedy je severná pologuľa naklonená smerom k slnku a dostáva najväčšie množstvo priameho slnečného žiarenia a UV žiarenia.
Čo vplýva na hodnotu UV žiarenia? (v skratke)
-
výška Slnka
-
nadmorská výška
-
rozptyl v atmosfére
-
oblačnosť
-
odraz od povrchu
-
atmosférický ozón
Stupne UV indexu a tipy ako sa chrániť
-
1-2 (nízky index) - odporúča sa používať slnečné okuliare
-
2-5 (stredný index) - odporúča sa použitie slnečných okuliarov a pokrývky hlavy
-
5-7 (vysoký index) - odporúčajú sa rovnaké opatrenia ako pri nižších stupňoch, navyše použitia opaľovacieho krému s vysokým UV faktorom
-
7-11 (veľmi vysoký index) - zdržiavanie sa podľa možností len v tieni a vo vymedzených časoch 11:00 a 15:00
-
11+ (extrémny index) - cez deň nevychádzať von z murovaných alebo drevených budov - slnečné žiarenie je tak intenzívny, že by vám spôsobilo fotodermatitídu (spálilo by vás) počas desiatich minút
Vitamín D je dôležitý aj v boji proti vírusom
O vitamíne D sa v aktuálne hovorí najmä v súvislosti s imunitným systémom a jeho schopnosťami bojovať proti ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje koronavírus. Slovensko vo všeobecnosti patrí medzi krajiny s najvyšším deficitom tohto vitamínu.
UV index viete dnes zistiť aj prostredníctvom svojich smartfónov či inteligentných hodiniek. Ako to prebieha? Napríklad majitelia Apple Watch môžu túto funkcionalitu pridať priamo do ciferníka a môžu tak stav UV indexu kontrolovať nepretržite. Ak takéto hodinky nemáte, predpoveď UV indexu môžete sledovať aj priamo na webstránke SHMU.sk. Ak chcete mať po ruke všetky potrebné informácie o UV indexe v smartfóne, odporúčame stiahnuť napríklad aplikáciu UVLens. Pri nej išli tvorcovia ešte o kúsok ďalej a keď si vytvoríte svoj vlastný profil v aplikácii, môže vám táto appka šikovne poradiť, ako sa chrániť pred slnkom.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.