Hľadáte auto, ktoré sa dopustilo dopravného priestupku? Ak máte espézetku, máte prvý dôležitý údaj. Meno majiteľa auta získať nemôžete aj kvôli ochrane osobných údajov, avšak môžete získať údaj - kde je konkrétne auto poistené resp. kde má uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP).
Ako nájsť majiteľa auta? Skúste centrálny register na webe
Podľa ŠPZ resp. EČV viete totiž vyhľadať poisťovňu, v ktorej je auto vinníka poistené. Vyhľadanie poisťovne podľa ŠPZ umožňuje centrálny register na webe.
Kliknete na stránku www.skp.sk (Slovenská kancelária poisťovatelov) a následne sa zadaním ŠPZ vinníka dopátrate cez vyhľadávač k číslu poistky aj menu poisťovne, ktorá auto poistila. Potom stačí už len do danej poisťovne zatelefonovať.
Táto aplikácia je určená pre motoristickú verejnosť. Jej poslaním je poskytnúť poškodeným osobám informáciu o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ktoré spôsobilo dopravnú nehodu.
Po vyplnení evidenčného čísla vozidla, ktoré spôsobilo dopravnú nehodu a dátumu dopravnej nehody sa zobrazia údaje o vozidle, číslo poistnej zmluvy a poisťovateľ, u ktorého je vozidlo, ktoré škodu spôsobilo poistené. U tohto poisťovateľa si ako poškodená osoba uplatňujete nárok na poistné plnenie z povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu - PZP.
Čo ak ste nenašli vinníka?
V prípade, že po vyplnení požadovaných údajov sa nezobrazí žiadny poisťovateľ, máte ako poškodená osoba možnosť si uplatniť nárok na poistné plnenie v Slovenskej kancelárii poisťovateľov.
ŠPZ už máte, kontaktujte políciu
To, čo občania k dispozícii nemajú - ŠPZ spárované s menami fyzických osôb - majú policajti. Preto vaše ďalšie kroky majú viesť práve tam. Policajti vedia obratom cez vysielačku alebo terminál zistiť nielen meno a bydlisko vinníka, ale z databáz operátorov aj telefonický kontakt.
Ak nahlásite nehodu na čísle 158 s tým, že poznáte ŠPZ vinníka, dokážu ho konfrontovať a zabezpečiť dôkazy.
Potrebujete svedkov nehody
Pre konfrontáciu vinníka polícia potrebuje aj dôkazy a jedným z kľúčových je výpoveď svedka. V takom prípade je tda potrebné poskytnúť kontakt na svedkov, ktorí udalosť videli. Polícia ich svedectvo vie doplniť o záznam mestských či priemyselných kamier z miesta nehody.
Od polície následne získate záznam o škodovej udalosti a zistíte majiteľa auta, ktoré vám spôsobilo škodu. Náhradu môžete žiadať od jeho poisťovne. Dôležité je vedieť ešpézetku, údaje o poisťovateľovi (čiže poisťovni vinníka) a číslo poistnej zmluvy, ďalšie veci nateraz nepotrebujete. V správe nesmiete zabudnúť uviesť, že udalosť je vyšetrovaná políciou. Takto nahlásená škodová udalosť má podľa odborníkov vysokú šancu, že bude aj kladne vyriešená vo váš prospech.
ŠPZ poslúži aj na iné účely
Zistiť, či dans auto má zaplatené povinné zmluvné poistenie tiež nie je na škodu. Hodiť sa vám to môže, ak idete kupovať ojazdené auto, ktoré bolo napríklad dovezené zo zahraničia a máte pochybnosti o tom, či jeho súčasný majiteľ má splnené všetky zákonné povinnosti.
K tomu vám môžu poslúžiť aj ďalšie verejné registre ako napríklad overenie VIN čísla (17-miestne číslo vám povie, akému vozidlu patrí a kedy bolo vyrobené), overenie či vozidlo nepatrí lízingovke (a tým pádom nie je voľné k predaju) a zároveň nemenej dôležitý register konroly originality vozidla.
Čo ak má auto zahraničné EČV?
Ak do vás nabúra auto so zahraničnou ešpézetkou, je situácia oveľa komplikovanejšia. Takto totiž podľa ŠPZ nezistíte ani majiteľa auta, ani jeho poisťovňu.
Postup je pri vybavovaní formalít okolo nehody je podobný ako pri slovenských značkách. To platí, aj keď nabúrate v zahraničí. Výnimkou je, že si škodu budete uplatňovať u tzv. likvidačného zástupcu, ktorého má každá poisťovňa pre Slovensko určeného.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.