Zrušenie letenky: základné pravidlá pri stornovaní

Roland Regely | rubrika: Článok | 30. 3. 2020
Odstúpenie od letenky, teda vrátenie letenky je možné kedykoľvek. Takmer vždy však môžete očakávať, že naspäť získate len minimum peňazí.
Zrušenie letenky: základné pravidlá pri stornovaní

Zdroj: Shutterstock

Čím lacnejšia letenka, tým menšia šanca, že získate pri storne časť peňazí naspäť. Pravidlá leteckých spoločností pri zrušení resp. odstúpení od letenky sú nekompromisné. Možnosť refundovať alebo meniť rezerváciu máte len za určitých okolností. 

Storno letenky Ryanair, Wizzair a iné lowcosty

Nízkonákladové letecké spoločnosti majú svoje cenovú politiku nastavenú veľmi dômyselne. Síce s nimi môžete za pár eur precestovať svet, avšak ak budete potrebovať zmeniť letenku, prípadne stornovať, takmer v 99% prípadov nedostanete naspäť ani cent. Najlacnejšie tarify totiž znamenajú, že nemáte možnosť vrátenia peňazí. 

K vráteniu peňazí môže dôjsť iba v prípade veľmi vymedzených situácií ako napríklad smrť blízkej osoby. V takomto prípade musíte leteckej spoločnosti alebo sprostredkovateľovi letenky zaslať kópiu úmrtného listu a tieto spoločnosti posúdia, či máte nárok na vrátenie finančných prostriedkov alebo nie. V prípade, že zomrel samotný cestujúci, vrátenie peňazí za letenku sa stáva súčasťou dedičského konania.

Ak nenastúpite na let, teda dôjde k tzv. no-show, nezískate naspäť žiadne peniaze - ba dokonca letecké spoločnosti majú právo pokutovať vás za takéto správanie. 

Osobitným prípadom môžu byť situácie, kedy letecká spoločnosť zmení čas letu, prípadne úplne zruší let. V takom prípade musí podľa pravidiel Európskej únie ponúknuť možnosť vrátenia peňazí alebo náhradný let. Ak s náhradným letom nebudete súhlasiť, môžete žiadať peniaze naspäť.

 

Storno letenky od tradičného dopravcu

Medzi tradičných leteckých dopravcov zaraďujeme všetky ostatné spoločnosti, ktorými napríklad lietate do USA, Ázie, ale aj Európy. Títo tradiční dopravcovia majú osobitné tarifné podmienky pre nákup letov a stanovujú presné možnosti odstúpenia od letu a vrátenia peňazí, na ktoré má cestujúci v takom prípade nárok.

Za samotnú letenku síce vo väčšine prípadov nedostanete peniaze naspäť, môžete si však nárokovať vrátenie letiskových poplatkov. Tie sa často pohybujú v desiatkách eur.

Niektoré letecké spoločnosti umožňujú aj vrátenie časti peňazí za letenku. Pred kúpou preto odporúčame poriadne skontrolovať obchodné podmienky tej ktorej leteckej spoločnosti. 

Neschopnosť nastúpiť na palubu lietadla a uskutočniť let sa dá nahlásiť aj prostredníctvom špeciálneho kontaktného formulára. Môžete tak urobiť priamo na stránke leteckého dopravcu alebo u sprostredkovateľa, kde ste letenku kupovali. 

Niektoré aerolinky umožňujú vrátiť letenku v deň jej vystavenia. Preto treba bezodkladne kontaktovať leteckú spoločnosť alebo sprostredkovateľa a požiadať o storno. 

Vo všeobecnosti ale platí, že každá žiadosť o preplatenie cestovných nákladov z dôvodu neschopnosti cestujúceho uskutočniť let sa posudzuje individuálne a letecké spoločnosti môžu vašu žiadosť o refundáciu cestovného zamietnuť.

Ak ste si letenku kúpili priamo v leteckej spoločnosti, musíte o vrátenie žiadať v anglickom jazyku a pripojiť k nej všetky dokumenty, ktoré máte. Pokiaľ ste letenku zakúpili cez slovenskú či českú agentúru, odporúčame reklamáciu riešiť prostredníctvom nej. Sprostredkovateľské agentúry majú právomoc konať vo vašom mene a žiadať vrátenie peňazí za vás - je to jednoduchšie, lacnejšie a časovo nenáročné.

Poistenie môže zachrániť peniaze

Letenku si možno aj poistiť. Neznamená to však, že ju potom môžete kedykoľvek zrušiť. Aj tu ide o špecifické dôvody a situácie, ku ktorým musí dôjsť, aby ste mohli dostať peniaze naspäť. Pri poistení však máte istotu, že keď ochoriete alebo sa vážne zraníte, prípadne zomrie niekto z rodiny alebo napríklad nespravíte maturitu, dostanete full refund - teda peniaze za letenku naspäť. 

Poistenie sa dá často kúpiť k letenke aj dodatočne. Najneskôr však 1 deň pred dátumom uvedeným na letenke ako začiatok letu a najneskôr 1 deň.

Anketa

Ktoré letisko preferujete?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok