Komentár hlavného analytika CFD World Martina Krištoffa
Ceny ropy atakujú najnižšie úrovne za posledných 14 mesiacov. Je pritom úplne reálne, že výpredajom ešte zďaleka nemusí byť koniec.
Obavy z pandémie stupňujú nielen čísla nakazených a mŕtvych, ale aj opatrenia štátov po celom svete. Tieto sú veľmi striktné a obmedzujú najmä leteckú dopravu, ako aj dopravu v postihnutých oblastiach. Štátov, ktoré sú postihnuté šírením koronavírusu je dnes približne 30.
Saudskoarabský minister energetiky v utorok vyhlásil, že je presvedčený, že OPEC a jeho partneri budú zodpovedne reagovať na šírenie vírusu. Výhľad Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) na rast svetového dopytu po rope však klesol na najnižšiu úroveň za desať rokov. Samotné obavy z dopadu vírusu na dopyt tento rok stlačili cenu ropy Brent už takmer o 20 dolárov za barel. A to aj napriek zatvoreniu väčšiny líbyjskej produkcie a dohode o dodávkach medzi Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a spojencami vrátane Ruska, známej skupiny ako OPEC +.
Na druhej strane vysokému dopytu sa teší zlato, ktoré práve vďaka obavám atakuje čoraz vyššie cenové úrovne a bude zaujímavé sledovať kam sa až môže dostať.
Nie je to však len obava z pandémie, ktorá sprevádza rast žltého kovu, investori začínajú svoje portfóliá strategicky diverzifikovať do bezpečného prístavu ako prevenciu.