Nevedeli ste, koho voliť alebo ste neboli voliť? Toto sa stalo s prepadnutým hlasom

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 5. 7. 2021
Voliť je základné právo občana demokratickej krajiny. Je to právo, nie povinnosť. Preto vás nikto nemôže nútiť ísť k voľbám a už tobôž nie, určovať vám, koho máte voliť. No i tak by ste mali vedieť, čo sa stane s vašim hlasom, ak hlasovať nepôjdete.
Nevedeli ste, koho voliť alebo ste neboli voliť? Toto sa stalo s prepadnutým hlasom

Zdroj: Shutterstock

Čo sa stane s mojím hlasom, keď nevolím

Medzi najčastejšie dôvody, prečo volič nejde k voľbám je, že sa nevie rozhodnúť pre jedného kandidáta, je nespokojný so všetkými kandidátmi alebo nechce voliť „menšie zlo“. To, že voliť nepôjdete alebo by ste demonštratívne vhodili neplatný hlasovací lístok, nahráva predovšetkým stranám so silnou voličskou základňou. Nízka volebná účasť nahráva tiež rôznym extrémistickým stranám.

Voliči týchto strán prichádzajú k volebným urnám a disciplinovane odvolia. Takže aj keď nesúhlasite s takouto stranou, tým, že sa nezúčastnite volieb, umožníte, aby práve ona získala väčší počet mandátov a na ďalšie štyri roky rozhodovala o daniach, príjmoch a výdavkoch štátu takým spôsobom, aký sa vám nepáči.

Z toho istého dôvodu ťažia z nízkej volebnej účasti aj rôzne extrémistické strany, ktorých voliči predstavujú len veľmi malé percento z celkovej populácie voličov. Vašou neúčasťou im práve dávate priestor, aby ich hlas bol silnejší. Naopak, vyššia volebná účasť pomáha novým stranám, alebo stranám, ktorým sa ešte nepodarilo vytvoriť si pevnú voličskú základňu.

Práve váš hlas môže rozhodnúť o tom, či sa takejto strane podarí prekročiť hranicu päť percent z celkového počtu hlasov a bude sa s jej zástupcami počítať aspoň v opozícii.

Ako sa prerozdeľujú hlasy neparlamentných strán

Hlasy, ktoré získali strany a nepodarilo sa im dosiahnuť päťpercentnú hranicu, budú prerozdelené medzi parlamentné strany. Hovoríme o tzv. prepadnutých hlasoch. Takže, ak sa s vaším hlasom danej strane nepodarilo dostať do parlamentu, aspoň viete, že sa s ním počíta v rozložení síl medzi opozíciou a koalíciou.

Prepadnuté hlasy sa nerozpočítajú medzi všetky parlamentné strany rovnakým dielom. Rozpočítavajú sa v pomere podľa toho, koľko získali hlasov.

Tip: Voliť môžete kdekoľvek na Slovensku. Vybavenie hlasovacie preukazu vám zaberie len pár minút

Čo sa stane s mojím hlasom, ak nepôjdem voliť

Zdroj: Shutterstock

Výsledky parlamentných volieb 2020

Vybrať si ľudia mohli z 25 politických strán. Parlamentné voľby v roku 2020 vyhralo hnutie OĽaNO. V súčasnosti vládne v jednej koalícii spolu so stranou SaS, hnutím Sme rodina a stranou Za ľudí.

Výsledky:

OĽANO - 25,02 %
SMER-SD - 18,29 %
SME RODINA - 8,24 %
ĽSNS - 7,97 %
Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU - 6,96 %
SaS - 6,22 %
Za ľudí - 5,77 %
Zvyšné strany mali menej ako 5 %

 

Anketa

Už ste sa rozhodli, koho budete voliť?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok