Je piatok, dvanásť hodín a vy počujete húkať sirénu. V bratislavskej petržalke je tento jav úplne bežný. Ide o pravidelný akustický test, ktorý je vopred oznámený občanom. Vedeli by ste reagovať, ak by sa ozvala siréna mimo pravidelných skúšok?
Varovanie obyvateľstva je jedno z najdôležitejších opatrení civilnej ochrany. Sirény sú najčastejšie dopĺňané hovorenou informáciou vysielanou hromadnými informačnými prostriedkami ako obecný alebo mestský rozhlas. V zahraničí býva bežné aj hlásenie v televízii.
Čo pre obyvateľov znamená zvuk sirény?
Zvuk sirény má oznamovať nejakú formu nebezpečenstva. Upozorňuje na to, že došlo alebo dôjde k mimoriadnej udalosti, ktorá ohrozuje životy a zdravie občanov, majetok a životné prostredie. Podľa tónu signálu a dĺžky jeho trvania viete zistiť, pred čím vás varuje. V tejto chvíli treba byť obzvlášť obozretný a počúvnuť informáciu nasledujúcu za sirénou.
Tri varovné signály pre obyvateľstvo
1. „VŠEOBECNÉ OHROZENIE“ – trvá dve minúty a ide o kolísavý tón sirén, tie sa používajú pri ohrození alebo pri vzniku mimoriadnej udalosti, ako aj pri možnosti rozšírenia následkov mimoriadnej udalosti,
2. „OHROZENIE VODOU“ – trvá šesť minút a ide veľmi ustálený tón sirén, používa sa pri ohrození ničivými účinkami vody
3. „KONIEC OHROZENIA“ – trvá dve minúty a opäť ide o stály tónom sirén bez opakovania, tento oznamuje koniec ohrozenia alebo koniec pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti.
Čo urobiť po zaznení sirén? Tu je postup
1. Prvé pravidlo káže – ukryť sa do bezpečia
Ak sa nenachádzate v budove, po zaznení sirén by ste mali čo najrýchlejšie vyhľadať úkryt, prípadne vstúpte do najbližšej budovy. Ak ste doma, zostaňte tam, zhromaždite celú rodinu a byt neopúšťajte. Deti by mali zostať v škole, pracovníci školy sú zodpovední za ich bezpečnosť a pomôžu im ukryť sa.
Ak sa napríklad nachádzate v automobile alebo v dopravnom prostriedku, automobil odstavte alebo vystúpte z vozidla a vyhľadajte úkryt v najbližšej budove
Takéto ukrývanie by ste však nemali uskutočňovať, ak zaznie varovný signál ohrozenia vodou. Vtedy dostanete konkrétne inštrukcie od obce.
2. Zatvorte okná a dvere
Vytvorte izolovaný uzavretý priestor – uzavrite a utesnite okná, dvere a vetráky, odstavte klimatizáciu. Uzavretím priestoru znížite pravdepodobnosť vlastného ohrozenia.
3. Zapnite si rádio, televíziu, sledujte správy na internete
Dozviete sa informácie o tom, čo sa stalo, prečo bola spustená siréna a varovanie obyvateľstva a čo sa bude ďalej robiť. Ak vám vypadol elektrický prúd, využite prenosné rádio alebo mobilný telefón.
S telefónmi však opatrne. Odporúča sa telefonovať len v súrnom prípade a nezaťažovať telefónne linky, najmä nevolať na čísla tiesňového volania.
Po siréne nasleduje hovorené slovo
Varovné signály a signál „KONIEC OHROZENIA“ sa následne dopĺňajú hovorenou informáciou prostredníctvom hromadných informačných prostriedkov. Tá obsahuje deň a hodinu vznika alebo ukončenia ohrozenia, údaje o zdroji a druhu ohrozenia, veľkosti ohrozeného územia a tiež základné pokyny pre obyvateľov.
Kedy môžu prebiehať skúšky a kedy nie?
Obec či mesto vykonáva skúšky systémov varovania obyvateľstva pomerne často. Skúšku spoznáte podľa toho, že sa vykonáva dvojminútovým stálym tónom sirén po predchádzajúcej informácii, že ide o skúšku.
Skúšky tzv. elektromotorických sirén prebiehajú spravidla každý druhý piatok v mesiaci o 12:00 hod a elektronických sirén dva krát ročne, vždy v júni a v decembri.
Vyhláška hovorí, že varovací systém sa nesmie preskúšavať v noci, v dňoch pracovného pokoja a tiež spôsobom, pri ktorom by mohla nastať zámena so skutočným varovaním obyvateľstva.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.