Komentár hlavného analytika CFDWorld Martina Krištoffa
Napriek tomu, že odhady odborníkov sa pohybovali na úrovni 1,5 až 1,7 bilióna USD a označovali princove tvrdenia za „prehnané“, počas stredajšieho IPO nakoniec dosiahla trhová kapitalizácia firmy 1,9 bilióna USD a prekonala tak všetky očakávania.
Nebol to však jediný úspech, ktorý spoločnosť počas primárneho úpisu akcií (IPO) dosiahla. Týmto krokom sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Kým doteraz kapitálovým trhom kraľoval technologický gigant Apple s trhovou kapitalizáciou na úrovni 1,19 bilióna USD a tesne za ním sa držal Microsoft s ocenením približne 1,15 bilióna USD, Saudi Aramco s hodnotou 1,9 bilióna USD ďaleko preskočilo trhovú hodnotu oboch týchto firiem a stalo sa novým lídrom. Jeho pozíciu tak skoro ťažko niekto ohrozí.
Aby toho nebolo málo, zároveň ide o najväčšie IPO na svete, ktoré prekonalo aj vstup internetového predajcu Alibaba z roku 2014. Kým čínsky gigant získal z predaja akcií 25 miliárd USD, Saudi Aramco zarobilo až 25,6 miliardy USD.
Vďaka úspešnému IPO Saudi Aramco sa burza Tadawul, kde odštartovali svoj stredajší debut, skokovo zaradila medzi 10 najväčších búrz na svete podľa trhovej kapitalizácie firiem, s ktorými obchoduje.
Graf: Vývoj hodnoty akcií Saudi Aramco počas prvého obchodného dňa na burza Tadawul
Zdroj:Google Finance
Akcie ropného gigantu počas prvého obchodného dňa vzrástli z hodnoty 32 rialov na 35,2 rialov, čo predstavuje nárast o 10 percent. Ide o povolené denné maximum a určite by mohlo byť zaujímavé sledovať, kam by sa vyšplhala hodnota najsledovanejšieho IPO bez tohto limitu.
Najväčší producent ropy na svete celkovo predal 1,5 percenta akcií, pričom zvyšok ostáva vo vlastníctve štátu. Ak sa rozhodne, v najbližších 30 dňoch môže počet akcií zvýšiť o 15 percent prostredníctvom opcií.
Financie získané z predaja akcií majú byť podľa oficiálnych informácií použité na zníženie závislosti štátu na rope a na vytvorenie ďalších pracovných miest.