Komentár: Dve riziká eurozóny, ktoré môžu spôsobiť problémy: nízke úroky a nevyvážená regulácia

Martin Krištoff | rubrika: Článok | 22. 11. 2019
Aj keď je dnes situácia v eurozóne v porovnaní s „gréckou periódou“ lepšia, existujú citlivé zraniteľné miesta, ktoré sú rizikom. Patria sem aj ultra nízke úrokové sadzby ECB, ktoré stláčajú zisky bánk a zároveň podporujú rast úverov a „povzbudzujú“ nadmerný risk. Toto zraniteľné miesto eurozóny je už niekoľko rokov na vzostupe. A keďže sadzby v najbližších rokoch zrejme neporastú a zostanú extrémne nízke, budeme do budúcnosti pravdepodobne svedkami ďalších, nových deformácií.
Komentár: Dve riziká eurozóny, ktoré môžu spôsobiť problémy: nízke úroky a nevyvážená regulácia

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavného analytika CFD World Martina Krištoffa

Vedľajším produktom nízkych sadzieb je fenomén „šedého“ bankovníctva, ktorý rýchlo rastie. Tradičné, regulované finančné ústavy od bánk, poisťovní po investičné fondy dnes čelia konkurentom s oveľa voľnejšou reguláciou. Úrady nestíhajú reagovať na nových hráčov a prichádzať s reguláciou. Napríklad „šedé“ banky sú na tom v porovnaní s tradičnými bankami, zavalenými reguláciami a poplatkami (európskymi aj národnými, ako ukazuje príklad slovenského bankového odvodu) neporovnateľne lepšie.  Banky dnes regulátori tlačia k zemi reguláciami a riešením následkov poslednej globálnej finančnej krízy v podobe nôtenej akumulácie kapitálu.

Výsledkom je tlak na ziskovosť bánk. Tlak na zisky ešte zhoršujú nízke úrokové sadzby. Bežný človek a populistický politik možno znižovaniu ziskov tlieska, ale v skutočnosti si strieľa do vlastného kolena. Slabé zisky sú jednoznačne problémom, keďže sú to práve banky, ktoré v plnej miere prenášajú väčšinu politiky ECB na reálnu ekonomiku. Ich zhoršená situácia môže oslabiť účinnosť politiky ECB v oblasti „lacných“ peňazí. A to môže priniesť novú vlnu problémov eurozóny, ktoré pocíti každý z nás.

Ďalšie varovanie prichádza z rastu cien nehnuteľností. Zvyšovanie cien spolu s výrazným rastom hypotekárnych úverov a stupňujúcim sa zadlžením domácností sú hlavnými zraniteľnými miestami v mnohých krajinách. Asi netreba pripomínať, že Slovensko je v tomto smere obzvlášť rizikové, keďže úvery v ňom rastú najrýchlejšie z celej eurozóny.

Dnešné lacné financovanie, ktoré „roztáča“ trh s nehnuteľnosťami do vysokých obrátok, znamená, že cyklus bývania je vo väčšine eurozóny v expanzívnej fáze. Tým pádom podľa ECB pokračuje v eurozóne nadhodnotenie nehnuteľností - odhady priemerného nadhodnotenia sa dnes hýbu okolo 7 %.

Keďže prehrievanie tohto segmentu je tu, mali by viaceré krajiny čím skôr implementovať proticyklické kapitálové rezervy pre veriteľov. Tieto rezervy by mohli obmedziť nadmerné pôžičky počas obdobia „rozmachu“, ale mohli by byť ihneď dostupné na podporu veriteľov v čase poklesu. Zatiaľ však žiadne z týchto krokov na trhu nevidíme a riziká pretrvávajú.

 

 

Martin Krištoff

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok