Ako sa pripraviť na brexit? Hlavne žiadnu paniku

Roland Regely | rubrika: Článok | 8. 11. 2019
Ako ovplyvní odchod Veľkej Británie podnikateľov na Slovensku? Radí právnik Juraj Steinecker z Havel & Partnres.
Ako sa pripraviť na brexit? Hlavne žiadnu paniku

Zdroj: Shutterstock

1. Čo sa bude diať počas prechodného obdobia, kým Spojené kráľovstvo vystúpi z Únie, čo by mali v tom čase fyzické osoby  a právnické osoby urobiť a zabezpečiť, ak spolupracujú so subjektmi z Veľkej Británie?

V prvom rade treba povedať, že zatiaľ nie je jasné, či upravenú dohodu schváli britský parlament. Ak áno, dôjde k Brexitu, ak nie, požiada Británia o ďalšie odklad. Súčasná brexitová dohoda má povahu „dohodli sme sa, že sa dohodneme“. Po jej schválení začne platiť prechodné obdobie a až vtedy začnú vyjednávania medzi Britániou a EÚ o tom, ako budú s konečnou platnosťou vyzerať vzájomné vzťahy. Prechodné obdobie má trvať do konca roka 2020, ale s vysokou pravdepodobnosťou bude predĺžené až do konca roka 2022. Počas prechodného obdobia budú v Británii platiť všetky pravidlá EÚ rovnako ako doteraz, Briti len stratia zastúpenie v EÚ inštitúciách - v Bruseli, v Štrasburgu aj v Luxemburgu. Budú teda musieť aj naďalej rešpektovať pravidlá EÚ, bez toho aby ich mohli spoluvytvárať. Vo výhľade nasledujúceho roka až troch rokov sa ešte nič nezmení, čo sa stane po prechodnom období možno len ťažko predvídať. Vieme len, že ešte 5 rokov po skončení prechodného obdobia bude možné jazdiť do Británie na krátke pobyty len s občianskym preukazom - bez pasu a bez víz.

2. Čo bude Brexit znamenať pre firmy, ktoré obchodujú so Spojeným kráľovstvom? (Zvýšené náklady a v dôsledku toho zmeny kontraktov vzhľadom na to, že sa bude obchodovať s krajinou mimo EÚ..)

Vzhľadom na uvedené sa do konca prechodného obdobia (t.j. minimálne koniec 2020, ale skôr koniec 2022) na súčasnom stave nič nezmení, a to ani pre občanov EÚ cestujúcich do alebo podnikajúcich alebo žijúcich v Británii (a naopak pre Britov v EÚ).

3. Na aké body by sa mali firmy pri zmene kontraktov zamerať?

Nemyslíme si, že je za tejto situácie nutné začať v panike znovu prerokovávať už uzatvorené obchodné dohody s britskými partnermi. V novo uzatváraných zmluvách však s blížiacim sa koncom prechodného obdobia bude potrebné brať do úvahy možný vznik colných či administratívnych bariér pohybu tovaru, služieb, kapitálu a osôb. Zmyslom uzavretia dohody o budúcich vzťahoch medzi Veľkou Britániou a EÚ, ktorá sa po Brexite začne vyjednávať, by však mala byť minimalizácia týchto bariér podobne ako napríklad v dohode o voľnom obchode uzatvorenej napr. s Kanadou. Dá sa očakávať, že Británia bude chcieť čo najvýhodnejší prístup na vnútorný trh EÚ s minimom povinnej únijnej regulácie. EÚ pravdepodobne bude vyžadovať akceptáciu všetkej regulácie a právomoc únijných súdov pre prístup na vnútorný trh EÚ. Výsledok vyjednávaní nemožno predvídať. Nemožno ani vylúčiť, že dôjde k zachovaniu vyššej miery integrácie, napr. ako so Švajčiarskom.

 

4. Existuje spôsob alebo rada, ako uľahčiť obchodovanie s Veľkou Britániou po Brexite?

Keďže nevieme, ako budú vzťahy po prechodnom období vyzerať, nezostáva nič len čakať a pozorne sledovať, ako sa budú rokovania o finálnych vzťahoch v nasledujúcich rokoch vyvíjať. Pre podnikateľov, ktorí majú v zásade rovnocenné alternatívy v iných krajinách EÚ, môže byť výhodnejšie ich využiť - so zreteľom na neistý vývoj vzťahov medzi Britániou a EÚ po prechodnom období.

Zmeny ovplyvnia cestovanie i obchod

Viaceré medzinárodné a nadnárodné spoločnosti nečakajú na kroky Veľkej Británie a pripravujú sa na brexit po svojom. Napríklad mnohé európske a americké banky už presunuli svoje kancelárie mimo Britániu.

Veľká Británia je pre Slovensko piatym najdôležitejším obchodným partnerom. Vyvážame tam najmä autá, ropné plyny a uhľovodíky a tiež obrazovky a monitory.

V prípade odchodu z EÚ bez dohody by mohlo dôjsť k náhlemu prerušeniu leteckej dopravy medzi Spojeným kráľovstvom a štátmi únie. Okamžite totiž prestanú platiť dopravné práva, prevádzkové licencie a osvedčenia o letovej bezpečnosti. Pre taký prípad chce Európska únia aspoň zabezpečiť práva na prelet a “technické zastávky” na doplnenie paliva. Bezpečnostné osvedčenia by mali počas určitého obdobia aj naďalej platiť.

Cestovanie do Londýna resp. celej Veľkej Británie by bolo po nekontrolovateľnom brexite veľmi komplikované. Víza by síce pravdepodobne nemali byť nutné, no zatvorenie hraníc nepochybne sprísni podmienky pri vstupe. Otvorené by zostalo aj uznávanie cestovných dokladov pre domácich miláčikov, vodičských preukazov, poistenia, spotrebiteľských práv, cestovania s veľkou hotovosťou, dovozu výrobkov živočíšneho pôvodu, atď.

Anketa

Mala by Veľká Británia vystúpiť z Európskej únie?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok