Zimné pneumatiky: kedy ich treba prezuť? Podmienky sa v susedných krajinách líšia

Roland Regely | rubrika: Článok | 3. 12. 2020
Na Slovensku je používanie zimných pneumatík povinné, ak je na ceste súvislá vrstva snehu. V susedných krajinách sá podmienky líšia.
Zimné pneumatiky: kedy ich treba prezuť? Podmienky sa v susedných krajinách líšia

Zdroj: Shutterstock

Slovenská legislatíva neprikazuje povinnosť prezuť zimné pneumatiky podľa ročného obdobia, ale podľa špecifických podmienok na vozovke. Zákon hovorí, že vodič musí mať na aute zimné pneumatiky vtedy, ak sa na ceste nachádza súvislá snehová prikrývka, ľad alebo námraza. Deje sa tak najmä v čase od 15. novembra do 31. marca.

Nákladné vozidlá môžu na našich cestách jazdiť v čase od 15. novembra do 31. marca len ak sú vybavené zimnými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav.

Vodič musí v tomto ohľade aj predvídať. To znamená, že ak sa dá predpokladať, že takéto podmienky budú na trase, ktorou bude vodič prechádzať, musí mať pneumatiky prezuté. Za nedodržanie takejto povinnosti hrozí na Slovensku pokuta 60 eur.

Nové zimné pneumatiky majú hĺbku dezénu 7 – 8 mm. Zákon stanovuje minimálnu hĺbku na 4 mm. Kvalitu zimných pneumatík si môžete jednoducho zistiť sami. Hĺbku dezénu ľahko zmeriate napríklad pravítkom.

 

Kedy sa odporúča prezuť na zimné pneumatiky

V prípade prezúvania pneumatík netreba čakať na prvé mrazy. Ak vonkajšia teplota začne v noci klesať pod 10 stupňov, odborníci radia prezuť. Ak teploty klesnú pod 7 stupňov, mali by ste mať už prezuté.

Povinné zimné obutie na niektorých komunikáciách prikazuje dopravná značka „Zimná výbava“. Ide o problematické úseky so zvýšeným rizikom výskytu snehu, ľadu alebo námrazy. Na Slovensku môže isť najmä o cesty v okolí horských priesmykov či úseky, kde sneh výrazne sťažuje plynulý a bezproblémový prejazd.

Jazdiť celý rok na tých istých pneumatikách láka šoférov najmä kvôli nižším nákladom na prevádzku. Žiadne prezúvanie a riešenie sezónnej dilemy či prezuť už tento týždeň alebo až na ten ďalší. Riešením môžu byť celoročné pneumatiky. Sú to v podstate zimné pneumatiky s tvrdším behúňom, vďaka ktorému sa zvyšuje ich odolnosť voči opotrebovaniu.

Prezúvate kompletne obuté pneumatiky alebo striedate na diskoch zimnú a letnú pneumatiku? Mať dve sady diskov s obutými pneumatikami na zimné a letné použitie je tiež výhoda. Pneumatiky netrpia častým prezúvaním, v pneuservise zaplatíte menej a teoreticky sa kolesá dajú vymeniť aj doma. Je to však pomerne nákladné. Riešením môžu byť plechové disky, ktoré sú lacnejšie a menej náchylné na poškodenie. Drahšie zliatinové dobre vyzerajú a zlepšujú jazdné vlastnosti auta. Ak sa vám podarí zničiť plechový disk, škoda bude rádovo v desiatkach eur. Kvalitný zliatinový disk môže stáť aj stovky eur.

Pokuta alebo napomenutie

Ak policajt zistí, že máte nesprávnu pneumatiku, bude prípad na mieste riešený v blokovom konaní. Prvá vec, od ktorej sa odvíja ďalší postup a výška pokuty je miera závažnosti priestupku. Policajt prihliada na všetky aspekty priestupku a síce osobu, ktorá spáchala daný priestupok, okolnosti, následky, spôsob a mieru zavinenia. Policajt však môže na miesto pokuty vodiča len napomenúť. 

Poisťovne si všímajú pneumatiky

Neprezuté pneumatiky môžu byť navyše príčinou zníženého poistného plnenia. V prípade vzniku poistnej udalosti je totiž podľa zákona poisťovňa oprávnená primerane znížiť poistné plnenie. A to najmä v prípadoch kedy došlo k poškodeniu alebo zničeniu vozidla z dôvodu, že nebolo udržiavané v riadnom technickom a výrobcom predpísanom stave - teda ak malo nesprávne zvolené pneumatiky či ojazdený dezén.

V zázname o dopravnej nehode od polície však musí byť uvedené, že príčinou vzniku nehody boli práve nesprávne zvolené pneumatiky, prípadne to preukáže znalecké dokazovanie.

Spravte si test pneumatiky

Okrem správne zvolených pneumatík je dôležité skontrolovať aj hĺbku dezénu pneumatiky. Ak prezúvate auto v pneuservise, urobia to za vás a na nedostatočnú hĺbku vás upozornia. Slovenské zákony povoľujú minimálnu hĺbku dezénu na zimnej pneumatike 3 mm (na letnej je to 1,6 mm).

Ak po ruke nemáte hĺbkomer, na kontrolu drážok zimných pneumatík stačí overený test so slovenskou 5-centovou euromincou. Prečo slovenskou? Má na svojej zadnej časti vyobrazený Kriváň. A vrchol Kriváňa na rube mince je vzdialený od okraja mince presne 3 mm. Ak teda vložíte mincu do drážky pneumatiky a vrchol Kriváňa je skrytý v drážke, pneumatika na vašom vozidle spĺňa zákonom stanovené podmienky pre použitie v zime a nemá problém ani s prírodnými zákonmi. Ak však vrchol kopca vidíte, pneumatika je zrelá na prezutie.

Pripomíname ešte, že odporúčaná hĺbka dezénu zimných pneumatík sú 4 milimetre. A to si viete jednoducho zmerať aj 2-eurovou mincou, keďže strieborný okraj dvojeurovky má presne 4 milimetre.

Podmienky v rámci ostatných krajín sa líšia

Česká republika – v zásade rovnaké podmienky prezúvania pneumatík ako na Slovensku, ale s jediným rozdielom. V ČR sa v zákone spomína aj dátum od 1. novembra do 31. marca. V prípade, že je vonkajšia teplota vyššia ako 7 stupňov Celzia, možno jazdiť v Českej republike aj s letnými pneumatikami.

Rakúsko – v Rakúsku platí povinnosť pre osobné autá do 3,5 tony prezuť na zimné pneumatiky od 1. novembra do 15. apríla. Pokuty za jazdu na letných pneumatikách v tomto období sú astronomické a môžu sa vyšplhať až do výšky 5000 eur. Zimné pneumatiky s hĺbkou dezénu menej ako 4 mm sú pri kontrole rakúskou políciou považované za letné. Ak vás v Rakúsku prekvapia snehové podmienky, môžete na potrebný úsek použiť letné pneumatiky s reťazami.

Maďarsko – v Maďarsku zimné pneumatiky nie sú povinné. Sú len odporúčané. Avšak súčasťou povinnej výbavy v zime sú snehové reťaze.

Poľsko – naši severní susedia sú v prípade prezúvania na zimné pneumatiky benevolentnejší. Zimné pneumatiky sú v zimnom období len odporúčané, nie povinné.

Ukrajina – na Ukrajine neexistuje zákon zameraný na používanie letných či zimných pneumatík.

Nemecko – v nemeckých zákonoch nie je uvedené časové rozpätie, v ktorom treba mať prezuté pneumatiky. Ak však príde zima, auto musí byť pripravené na zimu, čo okrem zimných pneumatík znamená aj povinnosť mať tzv. zimnú zmes v ostrekovačoch.

Taliansko – používanie zimných pneumatík v Taliansku je veľmi podobné tomu v Rakúsku. Platí povinnosť pre osobné autá do 3,5 tony prezuť na zimné pneumatiky od 1. novembra do 15. Apríla. V oblasti Val d´Aosta (Alpy) sú povinné v predĺženom období od 15. októbra do 15. apríla.

Anketa

Kedy prezúvate na zimné pneumatiky?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok