Čo je to ghostwriting a ako si takýmto písaním môžete zarobiť

Roland Regely | rubrika: Článok | 27. 9. 2019
Ghostwriter je profesionálny spisovateľ platený za písanie, ktoré sa oficiálne pripíše inému autorovi.
Čo je to ghostwriting a ako si takýmto písaním môžete zarobiť

Zdroj: Shutterstock

Autor či spisovateľ na prenájom. Tak by sme mohli v skratke charakterizovať ghostwriting. Ghostwriterov si často najímajú celebrity či politikovia na písanie autobiografií, článkov, kníh, textov piesní a pod. V súčasnosti sa už s ghostwritingom môžete stretnúť napríklad aj pri sociálnych sieťach.

Za svoju prácu nezískate uznanie, len honorár

Duch spisovateľ, ako možno doslovne preložiť ghostwritera nemá v skutočnosti tak ďaleko od pravdivého opisu. V praxi funguje ghostwriting tak, že klient si vaše autorské služby prenajme, vy napíšete pre neho potrebný text a verejnosť ani nikto z jeho blízkych sa nemusí nikdy dozvedieť, či ten text skutočne písal ten, kto je pod ním podpísaný, alebo niekto iný. 

Stačí mať počítač a výborné textové znalosti

Na ghostwriting nebudete potrebovať navštevovať žiadnu kanceláriu. Túto prácu zvládnete vykonávať ako slobodné povolanie či živnosť z ktoréhokoľvek miesta na svete. Všetci ghostwriteri pracujú anonymne, často z domu, prípadne z co-working priestorov. Je to skrátka výborná príležitosť pre freelancerov, teda ľudí, ktorí sú na voľnej nohe a živia sa písaním textov.

 

Ghostwriter a copywriter nie je to isté

Kým copywritera charakterizujú reklamné texty, ktorých cieľom je predaj, ghostwriter vytvára obsah, ktorý vyjadruje nejakú myšlienku alebo emóciu. Práca ghostwritera však kladie na respondenta omnoho väčšie nároky. Klienti majú totiž často veľmi špecifické požiadavky a svojich budúcich autorov si veľmi starostlivo vyberajú.

Ghostwriteri musia najprv ukázať, že majú vycibrený štýl a schopnosť prispôsobiť sa. Klient si totiž vyberá najmä taký spôsob písania, s akým sa stotožňuje najviac, no zároveň taký, ktorý sám nezvládne.

Veľmi úzka spolupráca s klientom

Pri ghostwritingu je mimoriadne dôležité, aby klient a jeho ghostwriter pochopili jeden druhého a správne odhadli želaný výsledok. Ghostwriter sa totiž musí vžiť do osobnosti a postavenia svojho klienta. Odborníci pri tomto type práce často hovoria aj o istom type schyzofrénie, s ktorým sa možno pri práci stretnúť.

Pri stretnutiach s klientom často pracujú so zvukovými nahrávkami. Ghostwriter ich potrebuje ako podklad k úspešnému dokončeniu práce.

Ľahšie sa rozbieha niečo nové

Ak ghostwriter rozbieha so svojim klientom nový projekt, na ktorom nikto predtým nepracoval, často je to jednoduchšie. Ľahšie dokáže nastaviť komunikačný tón ako už v zabehnutej komunikácii. Výborne to možno ilustrovať na príklade administrácie profilu na Facebooku. Ak jeho autor niekoľko rokov komunikuje určitým štýlom, nový ghostwriter sa tohto štýlu s veľkou pravdepodobnosťou bude musieť držať aj naďalej. Pri novom profile má však omnoho výhodnejšiu situáciu a komunikáciu môžu nastaviť spoločne s klientom.

Ghostwriting je lukratívne zaplatený

Ponúk na ghostwriting nie je veľa, často sú anonymné. Klient si svojich autorov starostlivo vyberá a je ochotný za vaše služby zaplatiť omnoho viac, ako v prípade reklamného textára.

Mlčanlivosť je pre klienta kľúčová

Pri práci ghostwritera si musíte zvyknúť na to, že mlčať je zlato. Napokon, budete to mať zahrnuté aj v zmluve. Ide v podstate o obchodné tajomstvo medzi textárom a klientom a jeho porušenie sa veľmi prísne trestá.

Anketa

Máte popri zamestnaní aj vedľajší príjem z inej práce?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok