Komentár: Zdá sa, že na zdieľanú ekonomiku neverí už ani progresívna Kalifornia. Uber a Lyft to poslalo na cenové minimá

Martin Krištoff | rubrika: Článok | 6. 9. 2019
Akcie spoločností Uber a Lyft tento týždeň klesli na rekordné minimá potom, ako Kalifornia prišla so zásadnou pri zamestnávaní vodičov. Zmena má potenciál výrazne nabúrať spôsob, ako obe firmy dnes fungujú.
Komentár: Zdá sa, že na zdieľanú ekonomiku neverí už ani progresívna Kalifornia. Uber a Lyft to poslalo na cenové minimá

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavného analytika CFD World Martina Krištoffa

Reakcia investorov bola jednoznačná: ohrozenie business modelov oboch firiem ocenili rekordne nízkou cenou za akciu. Akcie Lyft uzavreli na úrovni 45,42 dolárov, čo predstavuje pokles o 7,3 percenta za deň a o 42 percent nižšie, ako je maximálna hodnota v deň IPO 29. marca. Trhová hodnota spoločnosti je teraz 13,3 miliárd dolárov.

Akcie spoločnosti Uber klesli za deň o 5,7 percenta na 30,70 dolárov, čo je o 34 percent z maxima 46,38 dolárov dosiahnutých 28. júna. Keď spoločnosť tento rok vstúpila na burzu, dúfala v ocenenie jej akcií až 55 dolárov, čo by ju znamenalo hodnotu firmy cez 100 miliárd dolárov. Teraz však dosahuje približne polovicu z plánovanej hodnoty.

Namiesto freelancerov zamestnanci

Kalifornia chce vodičom priniesť potrebnú ochranu, zaručenú minimálnu mzdu a taktiež právo na dovolenku. Naopak, neurčuje minimálnu taxu pre vodičov, ktorú zarobia, ani minimálne percento z celkových výnosov z jázd, ktoré si vezmú domov.

Na Slovensku pre Uber platí od apríla takisto nová regulácia. Podľa nej vodič nemusí vlastniť fyzický taxameter v prípade, ak je cena dohodnutá dopredu. V prospechu Uberu tiež hovorí zrušenie povinnej skúške z miestopisu. Povinnosť označenia vozidla na dverách a streche však na Slovensku zostala.

Schválenie zákona je však takpovediac predo dvermi, čo by pre spoločnosti Uber a Lyft znamenalo nemalý problém. Najmä, ak by aj ďalšie federálne štáty USA nasledovali tento krok Kalifornie.

Ďalšia regulácia po vzore Kalifornie by mohla spôsobiť reťazovú reakciu a nespokojnosť zo strany užívateľov, ktorí dennodenne služby spoločností využívajú. Taktiež by sme boli svedkami enormného náporu na klasických poskytovateľov taxi služieb.

Obe spoločnosti sa prirodzene dôrazne postavili proti kalifornskému zákonu, ktorý by mohol zvýšiť ich daňové odvody a výdavky. Uber aj Lyft hovoria o tejto zmene ako o rizikovom faktore pre svoje podnikanie. Obe spoločnosti zhodne tvrdia, že ak sa vodiči stanú zamestnancami, služba bude pre zákazníkov menej výhodná a flexibilita vodičov klesne. Platenie minimálnej mzdy bez ohľadu na to, či vodiči práve vozia zákazníkov alebo nie, by znamenalo pre obe firmy obmedziť počet vodičov a zaviesť zásadné zmeny. Uber a Lyft by sa tiež dostali do diskusie o zamestnaneckých výhodách a súboja o nárokovateľné benefity, ktorej sa doteraz úspešne vyhýbali.

Tento príklad ukazuje, že aj v progresívnych štátoch, ako je Kalifornia, to bude mať zdieľaná ekonomika ešte neľahké. Dopad na firmy, ktoré si na tejto oblasti postavili celý biznis, môže byť zásadný.

Martin Krištoff

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok