Tieto otázky si treba položiť predtým, než si beriete úver

Roland Regely | rubrika: Článok | 13. 9. 2019
Vziať si úver či pôžičku na Slovensku je čoraz ťažšie. Ak už sa rozhodnete zadĺžiť, poriadne si to premyslite.
Tieto otázky si treba položiť predtým, než si beriete úver

Zdroj: Shutterstock

Takmer každý Slovák si počas života požičal peniaze alebo kúpil niečo na splátky. Ľudia si berú úver najčastejšie na bývanie, auto, elektroniku a športové vybavenie, ale stále častejšie aj na dovolenku či darčeky pre svojich blízkych. So splácaním dlhu by v zásade nemal byť problém, ak si všetko dobre rozmyslíte a prepočítate. Prinášame vám súhrn najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím zmluvy o akomkoľvek úvere. Tiež najčastejšie chyby a rady, ako sa vyhnúť problémom pri splácaní pôžičky. 

Preverte si možnosti rodinného rozpočtu

Detailne si premyslite možné rezervy, kde by ste mohli vo vašej domácnosti ušetriť. Ak zistíte, že miniete mesačnú výplatu do posledného eura, nemáte priestor splácať úver a radšej si nepožičiavajte. „Spočítajte si všetky náklady, pričom výška možnej mesačnej splátky je rozdielom príjmov a výdavkov. Buďte na seba prísni, zvoľte radšej vyššiu splátku s kratšou dobou splácania. Nenechajte sa zlákať na nižšie mesačné platby za podmienok, že budete platiť dvakrát dlhšie, pretože s úrokmi vo finále zaplatíte oveľa viac,“ radí ombudsman klientov Home Credit Miroslav Zborovský.

 

Zvažujte všetky riešenia

Vždy sa držte jednoduchého, ale veľmi dôležitého pravidla, že doba užívania predmetu, na ktorý si beriete úver, by mala byť dlhšia ako splatnosť požičaných peňazí. Nikdy si nepožičiavajte na splátky iných pôžičiek, v tomto prípade sa radšej obráťte na odborníkov. Môžu vám pomôcť s konsolidáciou pôžičiek alebo poradiť s konkrétnym riešením vašej situácie

Obráťte sa len na preverené spoločnosti

Ak si beriete pôžičku, vyberte si férového poskytovateľa úverov. Overte si, či je v zozname Národnej banky Slovenska a či má oprávnenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov.

Berte do úvahy magické číslo RPMN

Starostlivo si vyberajte finančný produkt, ktorý vám vyhovuje. Jediným kritériom by nemal byť úrok, ale veľmi dôležité je sledovať ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN), ktorá v sebe zahŕňa všetky náklady spojené s pôžičkou.

Pred výberom porovnávajte

Pri výbere pôžičky a poskytovateľa si ako prvý krok skúste vyplniť úverovú kalkulačku. Ponuky berte len orientačne. "Požiadajte o konkrétnu ponuku u 2-3 spoločností, nie zbytočne viac. Pretože všetky tieto ponuky sa posielajú do úverového registra a nadmerné množstvo by vás mohlo poškodiť," uvádza Miroslav Zborovský z Home Creditu. Je dobré, keď od vás spoločnosť žiada viac informácií. Znamená to, že si skutočne preveruje, či ste schopný splácať. Vyhnite sa spoločnostiam, ktoré nezaujímajú ani vaše príjmy. Každopádne je pozitívne mať nejakú úverovú minulosť. Spoločnosť tak vidí, že ste si už niekedy požičal, aj to, ako ste v minulosti splácali.

Čítajte zmluvy a pýtajte sa

Nepodpisujte zmluvu, ktorú si neprečítate. Seriózny poskytovateľ vám dá dostatok času na preštudovanie a zodpovie vám všetky otázky. "Ak je vám pôžička zamietnutá, vždy sa pýtajte na dôvody. Niekedy prekážky jednoducho odstránite, inokedy musíte počkať niekoľko mesiacov, až sa situácia zlepší alebo sa môžete obrátiť na inú inštitúciu,“ pripomína M. Zborovský. Neutekajte ale nikdy k úžerníkom, ak vám z objektívneho dôvodu nebola pôžička poskytnutá, radšej si nepožičiavajte inde za každú cenu.

Kontrolujte a dodržiavajte termíny

Po uzavretí zmluvy si postrážte, či vám prišla celá suma uvedená v zmluve, aký je dátum prvej splátky a nastavte si trvalý príkaz v banke. Po ukončení zmluvy poskytovateľ zvyčajne posiela list, že pôžička bola splatená. Ak vám nepríde, vyžiadajte si ho. Zrušte si trvalý príkaz. Informácie o vašom bezproblémovom splácaní zostávajú v úverovom registri a poslúžia pri žiadosti o ďalšiu pôžičku.

Aké vám hrozia úskalia a ako ich riešiť?

Môže sa zmeniť vaša životná situácia, prídete o prácu, dlhodobo maródujete a dostanete sa do problémov so splácaním. Jedným z riešení je flexibilná pôžička dohodnutá vopred, kedy si podľa potreby meníte výšku splátok a pohybujete sa v rámci stanoveného minima a maxima. Ďalšou možnosťou je poistiť si splácanie.

Keď raz zabudnete zaplatiť splátku, seriózny poskytovateľ by vám to mal pripomenúť bez ďalších sankcií. Ak u vás nastane problém so splácaním, ihneď o tom spoločnosť informujte a požiadajte o pomoc. Overení poskytovatelia pôžičiek majú systematické riešenia a dokážu aj v ťažkej životnej situácii pomôcť. Ak potrebujú dodať dôkazy vašich tvrdení, napr. potvrdenie od lekára, výplatné pásky, neľakajte sa toho a dodajte jej ich, aby mohla vašu situácii správne posúdiť a našla najlepšie možné riešenie. Ak vám pôžičky prerastajú cez hlavu, je pre vás ideálnym riešením konsolidácia, čo je zlúčenie viacerých pôžičiek dohromady,“ dopĺňa Zborovský. 

Anketa

Koľko máte úverov a pôžičiek?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok