Mediácia namiesto súdu. Kedy sa oplatí a koľko stojí?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 14. 8. 2019
Ak sa s niekým dostanete do sporu, ešte to nemusí znamenať súdne pojednávanie. Lacnejšia, rýchlejšia a rovnako právne účinná cesta je vybrať si mediáciu. Dokonca sa oplatí aj po začiatku súdneho sporu. Stále to môže byť lacnejšia možnosť ako sa roky súdiť.
Mediácia namiesto súdu. Kedy sa oplatí a koľko stojí?

Zdroj: Shutterstock

Čo je mediácia?

Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré mediáciu zakotvili popri súdnych rozhodnutiach do svojho právneho systému. Mediácia dostala svoje zákonné pravidlá, ktoré sú zhrnuté v
Zákone č. 420/2004 Z.z. o mediácii a o doplnení niektorých zákonov.

V princípe predstavuje mediácia zmierovací proces, kde medzi dve strany sporu vstúpi tretia osoba. Nie je však sudcom, snaží zmieriť strany sporu, aby sa vyhli dlhému a komplikovanému súdnemu procesu a našli obojstranne výhodné riešenie. Mediátor je v úlohe zmierovateľa, ktorý dokáže nájsť kompromis aj tam, kde sa dvaja ľudia nevedia spoločne rozprávať. Napríklad pri rozhnevaných exmanželoch, či susedských sporoch, v ktorých vládnu emócie.

Mediátor neformuluje finálnu dohodu ako je to v prípade sudcu. Mediátor len asistuje a umožňuje rozhádaným stranám, aby dokázali presne vyjadriť, v čom vidia svoj problém a aké riešenie by pre nich bolo prijateľné. Definitívnym výsledkom mediačného procesu by mala byť dohoda, ktorú vnímajú obe sporové strany pozitívne.

Mediáciu možno využiť v občianskoprávnych, rodinnoprávnych, obchodno-právnych a pracovnoprávnych záležitostiach. Zapadajú sem susedské spory, rozdelenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov, či pracovné spory o plnení kolektívnej zmluvy, ale napríklad aj spory vyplývajúce z nevrátenia pôžičky, spotrebiteľské spory a podobne.

Mediácia však nie je riešenie na každý spor a mediácia je vylúčená pri sporoch, kde je nutné, aby existenciu alebo neexistenciu daného práva alebo právneho vzťahu určil súd.

 

Koľko stojí mediácia?

Odmena mediátora je nastavená tak, aby bola finančne výhodnejšia ako súdne konanie. Pri oslovení mediátora sa neplatia žiadne poplatky, ako pri podaní podnetu na súd. Platí sa spravidla hodinová sadzba u nemajetkových sporov alebo percentuálna sadzba z hodnoty mediovanej veci. Prípadne môže ísť o kombináciu týchto odmien.

Spôsob určenia výšky odmeny závisí od:

  • a. Právnej subjektivity strán zúčastnených na mediácii,
  • b. druhu sporu,
  • c. povahy a hodnoty predmetu sporu.

Čo sa týka výšky odmien, Slovenská komora mediátorov pre svojich členov za výkon mediácie podľa zákona č. 420/2004 Z.z. odporúča nasledovné sumy:

Tabuľka č. 1: Mediácia v občianskych sporoch ako sú susedské a rodinné spory. Vzťahy rodičov a detí, partnerov, komunít a podobne

Nemajetkové občianske spory: 20 eur/hodinu
Majetkové občianske spory do 1660 eur: 67 eur/hodinu
Majetkové občianske spory nad 1660 eur: 100 eur/hodinu

Tabuľka č. 2: Mediácia v súkromnom podnikateľskom sektore (fyzické a právnické osoby)

Nemajetkové spory v súkromnom
podnikateľskom sektore – fyzické osoby
67 eur/hodinu
Nemajetkové spory v súkromnom
podnikateľskom sektore – právnické osoby
134 eur/hodinu
Majetkové spory v súkromnom
podnikateľskom sektore podľa výšky sumy
Od 1% do 10% z hodnoty

Pri mediácii vám vrátia súdny poplatok

Ak ste s niekým v súdnom spore a vidíte komplikované domáhanie sa pravdy, prípadne by ste boli už aj ochotní prijať kompromisnú dohodu, ešte stále môžete zo súdu prejsť na mediáciu.

Ustanovenie zákona garantuje účastníkom súdneho konania vrátenie súdneho poplatku vo výške 90 %, ak účastníci skončia konanie schválením súdneho zmieru pomocou mediácie do začiatku pojednávania. Ak prídete k zmieru až po začatí pojednávania, aj tak máte nárok na vrátenie 50 % zo zaplateného poplatku. Ak nechcete riešiť celý spor mediáciou, ale len jeho časť, aj to sa oplatí. Pri vyriešení časti sporu mediáciou v sa vám vráti 30 % zo zaplateného poplatku za ďalšie konanie súdu v tejto veci.

Výsledok mediácie je dohoda

Ak sa mediáciou nedarí dospieť ku konsenzu, vždy môžete pokračovať vo vymáhaní súdnou cestou. Mediácia nie je prekážkou súdnemu konaniu, iba prostriedkom, ktorá môže pomôcť vyhnúť sa súdu.

Ak však mediáciou príde k zmieru a dohode, úspešné mediačné konanie končí mediačnou dohodou. Tú vytvoria obe strany spolu. Aby spĺňala náležitosti zákona, obvykle jej znenie a formu pripraví mediátor. Mediačná dohoda je následne záväzná.  Mediačnú dohodu je možné dať vyhotoviť  vo forme notárskej zápisnice, prípadne môže byť schválená ako zmier pred súdom alebo rozhodcovským orgánom. V týchto prípadoch sa stáva exekučným titulom a jej plnenie je vynútiteľné.

Nemalým prínosom mediácie je okrem urovnania sporu aj zlepšenie vzťahov medzi znepriatelenými stranami. To má často pre ďalšie spolužitie napríklad v susedských, či partnerských vzťahoch nemalý prínos.

Anketa

Súhlasíte so striedavou starostlivosť pre deti po rozvode rodičov?

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok