Kto vlastní slovenské médiá?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 18. 7. 2019
Keď v roku 2015 robila agentúra Focus pre Transparency International prieskum, len jeden z desiatich Slovákov vedel, komu naozaj patria slovenské média. Odvtedy sa zmenili vlastnícke štruktúry, ale informácie o zákulisí ostávajú stále pre mnohých záhadou. Poznať majiteľov médií však môže výrazne pomôcť čítaniu informácií medzi riadkami.
Kto vlastní slovenské médiá?

Zdroj: Shutterstock

Zmeny v médiách aj vlastníctve

Od vzniku slovenského štátu prešlo viac ako 25 rokov a za ten čas mnoho médií vzniklo, mnoho zaniklo a aj tie, ktoré vytrvali, neraz zmenili majiteľov aj smerovanie. Najvýraznejším obdobím, čo sa mediálnej politiky týka, boli deväťdesiate roky, kedy sa začali do médií najviac dostávať súkromní vlastníci, zahraničný kapitál a mnohé ďalšie išli cestou zjednocovania pod jednu sieť. Mnohé slovenské médiá dnes majú v rukách nadnárodné spoločnosti a do veľkej miery finančné skupiny, ktoré majú blízko k politike a často vlastníctvo médií považujú za svoj „jadrový kufrík“.

 

Pravda

Tento denník bol ešte v roku 1994 vlastnený samotnými redaktormi, ktorí predali svoje akcie Harvardským fondom Juraja Širokého. V roku 2006 Široký predal celý podiel vo vydavateľstve Perex, ktorý vydával Pravdu anglickej spoločnosti Northcliffe International. V roku 2010 si Perex kúpila česká spoločnosť Florena Praha a ako vlastník bol uvádzaný Karol Biermann. Tento stav trval až do doku 2018, kedy sa vedenia ujala OUR MEDIA SR, ktorej vlastníkom je česká OurMedia. Tá patrí podnikateľovi a senátorovi Ivovi Valentovi a mediálnemu podnikateľovi Michalovi Voráčkovi. Perex vydáva okrem denníka Pravda aj niekoľko internetových magazínov.

TA3

Jediná plne spravodajská televízia na Slovensku vysiela od septembra 2001. Televíziu založila spoločnosť C.E.N. a o dva roky neskôr sa navýšením základného imania zo štyroch na 67 miliónov slovenských korún, stala väčšinovým vlastníkom J&T Finance Group. V roku 2007 však prišlo k zmene a hlavným akcionárom televízie TA3 sa stala spoločnosť Grafobal Ivana Kmotríka. Tým sa však podnikanie J&T v médiách neskončilo. Naopak, de facto si s Kmotríkom vymenili televíziu JOJ za TA3.

JOJ

Televízia JOJ začala svoju históriu písať v roku 2002, avšak nezačínala od nuly, ale vyrástla z TV Global, ktorú kúpila Česká produkční Invest televízia Nova. Už v júli 2002 do televízie však vstúpil Grafobal Group podnikateľa Ivana Kmotríka a v roku 2004 sa stal jej 90 % vlastníkom. V januári 2007 do JOJ vstúpila vtedajšia J&T Media Enterprises s akcionárom Petrom Korbačkom.

Markíza

Jej začiatky v roku 1996 boli divoké a zakladateľom bol Pavol Rusko, no už o dva roky neskôr sa spoločnosť Gamatex, vďaka pohľadávke voči Pavlovi Ruskovi, stala dominantnou Slovenskej televíznej spoločnosti, ktorá spolu s americkou spoločnosťou CME (Central European Media Enterprises) prevádzkovala televíziu. V roku 2000 Kočner predal Gamatex spoločnosti STS. Vlastníkom televízie je teraz spoločnosť CME.


Mohlo by vás zaujímať:

Nový čas

Po tom, ako sa Ringier Axel Springer Slovakia začala špecializovať len na internetové médiá, predala Nový čas a ujal sa ho Anton Siekel v podobe spoločnosti FPD Media. Finančník má aj svoje vlastné vydavateľstvo Publishing House. K novému času patrí aj Nový Čas Nedeľa, ako aj ich online platformy.

News and Media Holding

Vydavateľský dom, ktorý poskupoval množstvo slovenských médií a zaradil ich pod jednu strechu pod hlavičkou finančnej skupiny Penta. Pod vplyvom Penty sa tak ocitli v kooperácii kedysi samostatné periodiká a News and Media Holding sa stala najväčšou slovenskou mediálnou spoločnosťou printových a online titulov s najširším portfóliom. Oficiálne na Slovenskom trhu funguje od roku 2014 a akvizíciami sa dostala k množstvu titulov. Pohltila vydavateľov ako TREND Representative, MEDIA MAGAZÍN, Centrum Holdings, SPOLOČNOSŤ 7 PLUS, či Život Publishing. Vlastní tak periodiká ako TREND, Plus 7 dní, Život, GEO, Plus Jeden Deň a celý rad internetových magazínov.

Petit Press

Vydavateľstvo vlastní periodiká SME, Korzár a regionálne noviny My a Echo a pred necelými piatimi rokmi do neho významným spôsobom vstúpila finančná skupina Penta. Svoj podiel v Petit Presse kúpila od nemeckej vydavateľskej skupiny Rheinische Post. Neskôr sa vlastnícke pomery upravili v prospech Prvej slovenskej investičnej skupiny, ktorá zakladala denník SME. Alexej Fulmek sa stal minoritným akcionárom. V súčasnosti Prvá slovenská investičná skupina vlastní 57,5 percenta a Penta 39,5 percenta akcií spoločnosti Petit Press.

Ringier Axel Springer Slovakia

Predstavuje najväčšie multimediálne vydavateľstvo na Slovensku. Pod jeho krídla  spadajú značky Azet.sk a Aktuality.sk. Ringier Axel Springer Slovakia sa stal najväčším prevádzkovateľom internetového obsahu na Slovensku. Vlastní magazíny ako Diva, Noizz a mnohé ďalšie. Ringier Axel Springer SK väčšinovo vlastní Ringier Axel Springer a menšinu niekdajší otec Azetu Milan Dubec.

MAFRA Slovakia

Zverenecké fondy v Česku preslávil český premiér Andrej Babiš, ktorý do nich uložil akcie spoločností Agrofert a SynBiol. Práve Agrofertu patrí aj MAFRA Slovakia, vďaka ktorým Babiš vlastní aj slovenské médiá ako Hospodárke noviny, Stratégie, Fit magazín, či Evitu a niekoľko ďalších periodík. Český premiér tak má svoje aktivity aj v slovenskej mediálnej oblasti.

N Press, s.r.o.

Zakladateľmi boli Matúš Kostolný, Tomáš Bella, Lukáš Fila, Konštantín Čikovský a Juraj Javorský. Impulzom vytvorenia projektu bol vstup finančnej skupiny Penta do spoločnosti Petit Press. V roku 2015 podpísal Denník N zmluvu s investormi, ktorými sa stali šiesti spolumajitelia spoločnosti ESET v zložení Maroš Grund, Rudolf Hrubý, Richard Marko, Peter Paško, Miroslav Trnka a Anton Zajac. Investori za 1,2 milióna eur získali 51 percentný podiel vo firme. V priebehu prvého štvrťroka 2017 získalo akcie Denníka N 39 zakladajúcich členov redakcie. Počet akcionárov tak spolu so spolumajiteľmi Esetu a členmi vedenia vydavateľstva narástol na 50. Spolumajiteľ Anton Zajac bol v novembri 2016 jedným z prvej trojice podporovateľov občianskeho združenia Progresívne Slovensko.

Anketa

Aký zdroj informácií preferujete?

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+18
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

majetok, občan, peniaze, Slovensko

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok