Čestné vyhlásenie je zmluvný dokument, v ktorom žiadateľ vyhlasuje pravdivosť údajov, pričom si je vedomý vyplývajúcich právnych následkov. Aby bolo čestné vyhlásenie právoplatné, musí spĺňať určité náležitosti.
Čestné vyhlásenie ako vzor zmluvného dokumentu plní v praxi viacero funkcií. Možno ho použiť pri viacerých situáciách, kedy žiadateľ potrebuje čestne vyhlásiť pravdivosť určitých údajov. Takými situáciami sú napríklad správne konanie, majetkové konania a spory. Čestné vyhlásenie môže byť potrebné pre výkon určitých zamestnaní, používa sa ako príloha k žiadostiam a podobne. Napríklad aj autori a umelci, keď rušia svoju činnosť, musia odovzdať Sociálnej poisťovni čestné prehlásenie.
Žiadateľ, ktorý predkladá čestné vyhlásenie si je vedomý právnych následkov v prípade nepravdivých údajov, ktoré vyplývajú z § 39 zák. č.71/1967 Zb. o správnom konaní v znení zmien a doplnkov a § 21 ods. 1 písm. f. zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení zmien a doplnkov.
Špecifická forma podľa účelu
Čestné vyhlásenia majú viacero spoločných znakov, no zároveň sa líšia formou a obsahom podľa účelu ich použitia. Väčšinou si každá inštitúcia vytvorí vlastný vzor čestného vyhlásenia, v ktorom je už uvedený aj konkrétny text podľa spomínaného účelu.
Spoločné náležitosti čestných vyhlásení
- Názov čestného vyhlásenia
Vo väčšine prípadov býva na čestnom vyhlásení uvedené už v názve, na aký účel je vytvorené. Bližšia špecifikácia účelu je potom popísaná nižšie v texte. Napríklad: „Čestné vyhlásenie na určenie dôchodkového veku ženy...“.
Ako prvé sú na čestnom vyhlásení uvedené minimálne tri osobné údaje žiadateľa, tak, aby bolo možné jasne určiť danú osobu: meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, príp. trvalé bydlisko či číslo občianskeho preukazu.
Podľa účelu čestného vyhlásenia nasleduje samotný text, v ktorom musia byť jasne a zrozumiteľne popísané údaje, ktorých pravdivosť žiadateľ týmto vyhlásením potvrdzuje. Text môže byť vo forme zarážok, v tabuľke a pod.
Ak je potrebné, uvedie sa aj účel, na aký sú tieto údaje potvrdzované.
Je dobré, avšak nie je podmienkou, uviesť na záver aj klauzulu, ktorou žiadateľ potvrdzuje, že si je vedomý právnych následkov vyplývajúcich z nepravdivosti čestného vyhlásenia.
Žiadateľ svojím vlastnoručným podpisom potvrdzuje pravdivosť uvedených údajov, dôležité je uviesť aj dátum a miesto. Ak je vyžadované, podpisuje čestné vyhlásenie aj tretia osoba ako svedok. Môže ňou byť napríklad zamestnanec inštitúcie, pre ktorú je čestné vyhlásenie vypracované.
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.