Autorka je hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR.
Deti treba učiť na ovocie
Trvalými zákazmi všetkého sladkého môžeme docieliť tajné nákupy coly, sušienok, sladkého pečiva alebo čokoládových tyčiniek za našimi chrbtami. Najjednoduchšie je od počiatku deti učiť pravidelnej konzumácií ovocia, ktoré môžeme zatraktívniť večernou spoločnou výrobou ovocného šalátu s citrónovou šťavou, aby sme zabránili rýchlej oxidácii.
Ľahkú desiatu môžeme podčiarknuť kvalitným bielym jogurtom napr. dozrievajúcim v skle, ktorý je možné mierne dochutiť marmeládami alebo domácim nedosladzovaným lekvárom. Prijateľná je aj lyžička javorového, ďatlového, agáve alebo ryžového sirupu. Deťom veľmi prospeje aj prídavok vlákniny.
Zdravé dezerty
Ako skvelý dezert poslúži aj obyčajná nedosladzovaná ovsená kaša uvarená s jablkom, kokosom, trochou mandľového alebo kokosového mlieka, ktorá zostala od raňajok. Po vychladnutí kaša spevní a v krabičke ju môžeme posypať trochou škorice, ozdobiť bobuľovým ovocím. Raz za týždeň urobme domáci workshop a s deťmi vyrobme raw tortu zo sušeného a čerstvého ovocia a orechov.
Tieto tortičky sú veľmi výživovo hodnotné a veľmi sýte. Hoci sú spravidla kaloricky bohaté, uspokoja chute natoľko, že nielen naše dieťa, ale aj my s nimi prestaneme snívať o prídavku v podobe rakvičky, domácej buchty alebo čohokoľvek nevhodného.
Mohlo by vás zaujímať:
Domáce müsli
Bežne predávané müsli tyčinky sú spravidla presladené. Niekedy aj obsahovo nevhodné kvôli nekvalitnému tuku. Doma môžeme upiecť vlastné verzie z ovsených vločiek alebo pufovanej quinoy, semienok, orechov a sušeného ovocia. U všetkých receptov buďme opatrní s pridávaním cukru a radšej jeho obsah o niečo znížme.
Sušené ovocie kupujeme výhradne nesírené, najlepšie v bio kvalite, je samo o sebe pre deti vhodnou alternatívou bežných cukríkov. K čerstvému ovociu im môžeme pribaliť dve alebo tri nesírené sušené marhule a malú hrsť nesolených a nepražených orechov. Pochopiteľne pokiaľ na ne nie je dieťa alergické. Orechy sú vhodné pre staršie deti.
Tiež môžeme obnoviť tradíciu sušenia domácich krížaliek z hrušiek a jabĺk. Vhodné sú hlavne z domáceho ovocia bez postrekov. Keď budeme vo veľkej núdzi, nebojme sa dieťaťu pribaliť dokonalú prírodnú konzervu v podobe jedného banánu.
Nie je zďaleka tak kalorický, ako sa všeobecne propaguje a hlavne vo vhodnom čase a za krátku chvíľu skvele zaženie hlad. Trebárs aj o malej prestávke, ak sa dieťa nestihlo vysporiadať s väčšou desiatou počas tej veľkej. Vyskúšajme tiež moderné chia pudingy: nebojte sa, nebudete musieť dvadsať minút miešať pri sporáku mlieko, aby sa nespálilo.
Pre naše účely si nakoniec radšej kúpte nesírené kokosové alebo mandľové mlieko, pridajte chia semienka, slnečnicové semienka, môžete vyrobiť verziu s kakaom alebo pravou vanilkou, namiesto cukru rozmixujte dve až tri ďatle. Chutná je aj verzia s bobuľovým ovocím. Cez noc v chladničke zmes stuhne a ovocie rozmrzne.