Kedy a ako si požičať na podnikanie?

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 25. 6. 2019
Vyskúšali ste mnoho zamestnaní, no nič nebolo to pravé orechové? Uvažujete, že začnete podnikať, no nemáte dostatok vlastných prostriedkov? Predtým, než si požičiate, mali by ste zvážiť pár skutočností.
Kedy a ako si požičať na podnikanie?

Zdroj: Shutterstock

Čím ďalej sa vaše bydlisko nachádza od veľkého mesta, tým viac sa zmenšuje ponuka zamestnaneckých pozícií. Ľudia v menších mestách a mestečkách sa často rozhodnú podnikať, lebo nájsť vhodné zamestnanie sa skrátka nedarí.

 

Bez finančného plánu to nepôjde

Predtým, než sa rozhodnete podnikať, mali by ste si spísať malý podnikateľský plán, resp. prehľad výdavkov a očakávaných príjmov. Skúste si napísať odpovede aspoň na tieto základné otázky:

  • Aká je výška štartovacích výdavkov na založenie firmy?
  • Koľko bude stáť vybavenie povolení potrebných k podnikaniu a ako dlho to potrvá?
  • Kde budem podnikať? Budem potrebovať nejaké priestory na poskytovanie služieb, výrobu mojich výrobkov? Zriadim si e-shop?
  • Koľko ma bude stáť zriadenie internetových stránok?
  • Ako sa budem propagovať? Musím investovať do reklamy? Využijem sociálne siete?
  • Aké zariadenia, stroje a nástroje potrebujem?
  • Akú registračnú pokladňu si kúpim? Umožním platby kartou (POS)?
  • Musím investovať do nákupu softvéru, licencií a autorských práv?

Keď si spíšete zoznam vecí, ktoré budete potrebovať, zamyslite sa na tým, či si všetko musíte kúpiť. Niektoré zariadenia ako pokladňa, počítač či iné stroje sa dajú aj prenajať. Tak znížite svoje počiatočné náklady a nový výkonnejší počítač si môžete kúpiť napríklad za rok. Nemenej dôležitá je aj úvaha nad svojím produktom/službou a predpokladanými príjmami. Zamerajte sa na konkurenciu vo vašom okolí.

Tiež sa určite vyplatí urobiť si prieskum, či by ľudia mali o vaše produkty alebo služby záujem. Môžete mať totiž skvelý nápad, aj skvelý produkt, ak ho však nedokážete predať, tak sa neuživíte.

Ako získať financie na podnikanie

Po zvážení všetkých výdavkov a príjmov ste došli k záveru, že i tak potrebujete ďalšie prostriedky? Zohnať peniaze do začiatku podnikania nie je nemožné, ale ani úplne jednoduché.

Najprv využite vlastné úspory

Ak máte nejaké nasporené prostriedky, mohli by ste pouvažovať o ich využití na začiatku podnikania, kým ešte nemáte žiadne tržby ani zisk. Je však ťažko hovoriť o úsporách, ak ste práve dokončili školu a opustili rodinné hniezdo. Keď sa s úsporami nedá počítať, musíte si peniaze požičať.

Pôžička od rodiny môže naštrbiť rodinné vzťahy

Rodičia, súrodenci či ďalší členovia rodiny vás poznajú najlepšie. Mohli by ste ich nadchnúť pre váš projekt a tiež vedia zhodnotiť vaše schopnosti. Môžu vám "len" požičať prostriedky, ale mohli by aj vstúpiť do vášho podnikania ako podielnici či ako tichý spoločníci. Navyše by tak i znášali časť rizika z vášho neúspechu.

Výhodou je, že rodinní príslušníci často požičiavajú prostriedky bez úroku. V prípade, že by ste však nevrátili prostriedky včas, mohli by ste si nenávratne narušiť vzájomné vzťahy. Podľa hesla: "Kamaráti buďme, dlhy si plaťme". Zvážiť musíte aj toto riziko.

Podnikateľský úver z banky

V reklamách banky lákajú na poskytnutie podnikateľských úverov. Jeho získanie však zas tak jednoduché nie je. Musíte si pripraviť množstvo podkladov, medzi ktorými nesmie chýbať kvalitný finančný biznis plán. Jednotlivé príjmové a výdajové položky plánu musíte vedieť banke vysvetliť. Čísla si skrátka nemôžete "vycucať z prsta".

Ak už podnikáte, krátkodobý výpadok z omeškania platieb od odberateľov/zákazníkov môžete preklenúť povoleným prečerpaním alebo kreditnou kartou k podnikateľskému účtu. Koľko vám banka dovolí ísť do mínusu závisí od pohybov na podnikateľskom účte a od daňového priznania.

Banka vám môže poskytnúť tzv. investičný úver, kde je presne uvedené na akú investíciu bude úver použitý (napr. nákup stroja, výrobnej linky, atď.). Vtedy musíte presne zdokladovať použitie peňazí. Výhodou investičného úveru je nižší úrok, než u povoleného prečerpania.

Spotrebný úver namiesto podnikateľského

Tento typ úveru si začínajúci podnikateľ vezme ako fyzická osoba a potom tieto prostriedky investuje do svojej firmy. Nevýhodou tejto formy je, že si splátky úveru a úroky z úveru nemôžete dať do nákladov a tento úver splácate z osobného účtu. Mnohokrát je však jednoduchšie získať tento typ úveru, i keď banky deklarujú, že požičiavajú aj začínajúcim podnikateľom.

Ak začnete podnikať popri zamestnaní, získať spotrebný úver je ešte jednoduchšie, pretože banke deklarujete svoje príjmy od zamestnávateľa.

Ďalšie zdroje financovania

Odkedy sme súčasťou EÚ, rozšírili sa možnosti získať rôzne podpory a dotácie. Informujte sa, či práve neprebieha nejaký dotačný program na podporu konkrétneho druhu podnikania, prípadne na podnikanie v istých znevýhodnených lokalitách a pod. Informácie nájdete na stránkach ministerstiev, živnostenského úradu, úradu práce a podobne.

Anketa

U koho si požičiavate najviac/najčastejšie?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok