Dávka v nezamestnanosti
Tejto problematike sa venuje Zákon č 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Ten ustanovuje aj podmienky, za akých má občan nárok na dávku v nezamestnanosti. Dávky sa teda poskytujú len za určitých podmienok, len na určité obdobie a len v jasne stanovenej výške. Všetky podrobnosti o podpore v nezamestnanosti nájdete TU.
Ešte predtým, než sa pustíte do vypĺňania nášho krátkeho testu, prečítajte si niekoľko zásadných faktov, ktoré sa týkajú podpory v nezamestnanosti.
Vedeli ste, že...
- Na dávku v nezamestnanosti má nárok poistenec, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky (730 dní).
- Ak je vám vyplácané ošetrovné, materské, nemocenské či rodičovský príspevok, nemáte nárok na dávku v nezamestnanosti.
- Podporné obdobie v nezamestnanosti je šesť mesiacov, t.j. dávka v nezamestnanosti sa vypláca 6 mesiacov.
- V prípade, že ste však poberali dávku v nezamestnanosti najmenej 3 mesiace a ste potom vyradený z evidencie nezamestnaných, máte nárok na jednorazové vyplatenie 50 % dávky za zostávajúcu časť podporného obdobia. O jednorazové vyplatenie však musíte písomne požiadať.
- Nárok na dávku v nezamestnanosti si uplatňujete v pobočke Sociálnej poisťovne , ktorá je príslušná podľa miesta vášho trvalého pobytu.
- Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni.
- Výška dávky v nezamestnanosti je 50% denného vymeriavacieho základu.
- Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.
- Maximálny vymeriavací základ sa vypočítava podľa vzorca: DVZmax = 2 x VZV / 365
- V prípade skončenia výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka dochádza k nároku na dávku v nezamestnanosti, ak neboli splnené podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok, dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok a zároveň bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky (730 dní).
- Aby ste mohli získať nejaké peniažky, musíte sa zaregistrovať medzi uchádzačov o zamestnanie na úrade práce a o dávky v nezamestnanosti požiadať.
- Ak pracujete vo viacerých štátoch Európskej únie, o dávku by ste mali žiadať v štáte posledného zamestnania.
- Do doby poistenia v nezamestnanosti sa započítavajú aj doby, kedy poistenie v nezamestnanosti trvalo, ale bola vylúčená povinnosť platiť poistné (napríklad zamestnanec na PN, poberajúci materské, ošetrovné).
Pri riešení nášho krátkeho testu vám prajeme veľa šťastia.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.