Ako získať späť darovaný majetok

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 11. 6. 2019
Ak už niečo darujete, je ťažko vziať svoje rozhodnutie späť. A to aj v prípade, že ste darovali na základe zmluvy.
Ako získať späť darovaný majetok

Zdroj: Shutterstock

Pri darovaní rôznych predmetov obvykle ani nespisujete zmluvu. Skrátka a jednoducho svoj dar odovzdáte.

Až tak jednoduché to nie je, keď chcete obdarovať hodnotnejšou vecou. Pokiaľ sa chystáte darovať nehnuteľnosť, tu je darovacia zmluva nevyhnutná. Na základe darovacej zmluvy bude uskutočnený aj vklad nového majiteľa do katastru nehnuteľností.

 

Dary fyzickým osobám sú od dane z príjmov oslobodené. Pozor však, ak by sa dar zaradil do podnikania a súvisel s podnikaním, vtedy oslobodený nie je (napr. ak živnostníčka-cukrárka dostane formu na  pečenie a bude ju využívať v podnikaní a pod.)

Kedy sa dá darovacia zmluva zrušiť?

Podľa Občianskeho zákonníka sa darovacia zmluva dá zrušiť iba v prípade, že sa obdarovaný správa k darcovi alebo k členom jeho rodiny v hrubom rozpore s dobrými mravmi. V inom prípade sa nemôže darca domáhať, aby mu bol dar vrátený.

Domáhať sa vrátenia daru sa najskôr uskutoční písomnou výzvou. Nasleduje súdna cesta, kedy je nutné dokázať porušenie dobrých mravov. Opis skutočností, ktoré vedú k porušeniu dobrých mravov však musí obsahovať už písomná výzva. Bežné hádky v rodine, nevďak či nesúhlas s hospodárením obdarovaného, sa za porušenie nepovažujú. Hrubé porušenie dobrých mravov sa musí objektívne posúdiť. Môže ísť o fyzické napadnutie darcu, hrubé urážky, neposkytnutie potrebnej pomoci a pod. Nemusí sa jednať o trestný čin.

Dar však môže vrátiť obdarovaný. Môže tak urobiť v prípade, že má dar vady, na ktoré nebol upozornený.

Od darovacej zmluvy sa môže odstúpiť, len ak je to v zmluve uvedené. Dohoda o zrušení zmluvy, resp. odstúpenie od daru sa musí vykonať písomne.

Na vrátení daru sa môže darca a obdarovaný aj dohodnúť a to tak, že mu obdarovaný daruje dar (nehnuteľnosť) novou darovacou zmluvou späť.

Zaujímavosti o darovaní nehnuteľnosti

1) Darovať nehnuteľnosť sa dá len na základe písomnej zmluvy. Darovať hnuteľné veci možno i bez zmluvy, avšak musí dôjsť k predaniu daru hneď. Ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní, musí sa spísať darovacia zmluva.

2) Nie je možné, aby bola darovacia zmluva platná až po smrti darcu. Darovať môže len žijúca osoba. Pokiaľ chce darca zostať bývať v nehnuteľnosti, musí tak urobiť tzv. vecným bremenom uvedeným v zmluve.

Vecné bremeno

Vecné bremeno spočíva v doživotnom užívaní nehnuteľnosti darcom. Zapisuje sa do katastra nehnuteľnosti a zostáva zachované aj v prípade, že dôjde ku zmene vlastníka.

3) Darovať môžete len nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve, prípadne spoluvlastnícky podiel.  Darovať môžete len takú vec, ktorú by ste mohli predať na základe kúpnej zmluvy.

4) Za dar nemôžete požadovať zaplatenie nejakej sumy ani poskytnutie protihodnoty v nejakej službe.

5) Nehnuteľnosť môžete darovať fyzickej alebo právnickej osobe, nadácii, združeniu či štátu. Darovať dom či byt môžete aj dieťaťu. To však pri právnych úkonoch bude zastupovať rodič či iný zákonný zástupca.

6) Ak chce jeden z manželov darovať vec, ktorá je súčasťou ich bezpodielového spoluvlastníctva, musí s tým súhlasiť aj druhý manžel.

7) Ak je obdarovaný jeden z manželov, tento dar nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva.

8) Pokiaľ v dome býva darca aj obdarovaný, znášajú náklady podľa miery spoluužívania. Preto je vždy dobré dohodnúť sa, kto a v akej miere bude platiť predovšetkým režijné náklady (voda, teplo). Mieru spoluužívania nehnuteľnosti je možné podrobnejšie uviesť aj v zmluve.

Anketa

Preverujete pri kúpe nehnuteľnosti majiteľa cez online kataster?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok