Komentár: Kam investovať svoje úspory?

Patrik Mackových | rubrika: Článok | 12. 4. 2019
Schválením dôchodkového stropu ústavnou väčšinou sa na stôl opäť dostala téma výšky dôchodkov.
Komentár: Kam investovať svoje úspory?

Zdroj: Shutterstock

Keďže aj priemerne ekonomicky zdatnému človeku je jasné, že umelé zastropovanie veku zníži dôchodky. V tejto situácii je dôležité začať na vlastnom dôchodku pracovať čím skôr. Pozrel som sa na sporiace a investičné možnosti, ktoré má bežný človek. A to na báze zhodnotenia  rôznych investičných nástrojov od roku 2000.

Klasické sporenie v bankovom produkte už dávno nie je spôsobom, ako ochrániť peniaze pred znehodnotením. A už vôbec nedokáže zvyšovať hodnotu úspor a zabezpečiť človeka na dôchodok. Skutočne efektívne zhodnotenie financií dokáže priniesť len systematické a dlhodobé investovanie.

Do čoho teda investovať? Začnime od tých konzervatívnych. Pre pasívnych investorov je najlepším riešením investovanie do ETF rôznych titulov. Vo väčšine prípadov je to lepšie než investícia priamo cez podielový fond. Prečo? Odpoveď je jednoduchá - poplatky.

Ročný poplatok za správu ETF sa diametrálne odlišuje od fondov, ktoré si berú vyšší poplatok za správu a navyše poplatok za výkon. Existujú však výnimky - pokiaľ má fond vysokú výkonnosť a akceptovateľné poplatky, je to takisto voľba. Inak povedané, netreba sa pozerať čisto na výkonnosť, ale aj na poplatky, ktoré do značnej miery ovplyvňujú budúce výnosy.

Medzi konzervatívne nástroja patria dlhopisy. Priemerný výnos dvojročných amerických vládnych dlhopisov sa za posledných 18 rokov pohybuje pri úrovni dvoch percent. Priemerný výnos za 5-ročný americký vládny dlhopis je 2,7 a priemerný výnos za 10-ročný americký vládny dlhopis je 3,4 percenta.

To nie sú zlé čísla, závisí však od toho, s čím ich porovnávame. Investícia do akciových indexov síce patrí k rizikovejším, no oproti dlhopisom dokáže poskytnúť zaujímavejšie výnosy. Vo všeobecnosti sa odporúča investičný cieľ aspoň 5 rokov. Samozrejme, mnoho závisí od situácie na trhu, stavu globálnej ekonomiky a podobne.

Medzi najznámejšie svetové indexy patrí americký Dow Jones, ktorého hodnota len od januára 2019 dodnes vzrástla o 12,8 percenta. Od roku 2000 do roku 2018 predstavoval priemerný ročný výnos indexu 4,7 percenta. Priemerný ročný výnos S&P 500 za to isté obdobie dosiahol 4,1 percenta a Nasdaq Composite sa vyšplhal na 3,5 percenta.

Treba však poznamenať, že bublina v tomto období poznamenala najmä Nasdaq, čo vysvetľuje jeho skromnejší priemerný výnos. V každom prípade, je to práve tento index, ktorý získava najlepšie čísla v období expanzie. Z európskych indexov dosiahol nemecký DAX za to isté obdobie priemerný výnos 3,4 percenta.

Hlavný čínsky akciový index Shanghai Composite si od januára 2000 pripísal priemerný ročný výnos v blízkosti 4 percent. Tieto percentá sú všeobecne nízke najmä preto, že situácia je modelovaná na takmer najvyšších číslach indexov v roku 2000. Pokiaľ by sme nakupovali po recesii, tak by boli percentá rádovo vyššie.

Klasickým útočiskom investorov je zlato. Investícia do drahých kovov na čele so zlatom sa vo všeobecnosti medzi investormi považuje za bezpečný prístav, do ktorého sa môžu uchýliť aj počas výplachov na akciových trhoch. To, že sa to skutočne oplatí hovoria aj čísla výnosov za posledných 18 rokov.

Priemerný ročný výnos žltého kovu dosiahol od 2000 (kedy sa obchodovalo na úrovni okolo 270 USD za uncu) až po dnešok okolo 8,5 percenta. Do roku 2011 zlato nepretržite rástlo a zažilo si najmä dva boomy. Prvý bol v predkrízovom období po začiatku roka 2008 (február - marec), kedy sa cena vyšplhala na takmer 1032 USD za uncu.

Rastúci trend pokračoval až do roku 2011, kedy cena zlata dosiahla svoje maximum na úrovni 1920 USD za uncu. Situácia v ktorej sa nachádzame dnes je dosť odlišná v porovnaní s rokom 2011. Nachádzame sa totiž v dlhodobej expanzii a akciový trh si opäť vybudoval dôveru.

Peniaze sa teda postupne presúvali zo zlata do akcií. Žltý kov sa aktuálne obchoduje v blízkosti 1304 USD za uncu. V posledných rokoch však zlato oslabuje. Od svojho vrcholu na úrovni 1920 na aktuálnu cenu „zlacnelo“ o viac než 30 percent. Postupné spomaľovanie rastu globálnej ekonomiky však môže byť predzvesťou toho, že sa mu opäť „vráti vietor do plachiet“ a jeho cena sa vyšplhá na nové úrovne.

Ak to zhrniem, kľúčové je začať investovať čím skôr, nechať úspory dostatočne dlho pracovať a najmä ich diverzifikovať pre rozloženie rizika.

Patrik Mackových

Autor článku Patrik Mackových

Analytik spoločnosti TopForex a pre Finance.sk píše ekonomické komentáre. Sleduje a pravidelne komentuje ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Dlhopis, investícia, zlato

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok