Každý z nás sa už v živote aspoň raz „vymkol“. Ak sa tak stane, prekontrolujte si svoje osobné veci, porozmýšľajte, kde ste mohli nechať kľúče. Nikde nie sú? Ešte nie je všetko stratené.
Straty a nálezy
Premietnite si, kde ste v dnešný deň boli a kedy ste svoje kľúče videli naposledy. Ak ste boli v obchode, na pošte, v hromadnej doprave, a viete sa tam prípadne vrátiť, urobte to, ak nie – ešte stále môžete na uvedené miesta zavolať a nechať sa informovať o stratách a nálezoch.
Ak totiž stratíte kľúče, peňaženku či osobné veci, podľa zákona by tieto veci nálezca mal odovzdať na oddelení strát a nálezov na príslušnom mieste, ale môže tak urobiť napríklad aj na magistráte alebo obecnom úrade – kontaktujte pri strate aj ich.
Tip redakcie: Ak kľúče od bytu necháte u svojich rodičov či známych, môže sa vám to v budúcnosti pri strate kľúčov vyplatiť. V takom prípade totiž nemusíte ihneď nutne volať zámočníka a platiť za otvorenie dverí.
Kedy už treba volať zámočníka
Ak sa kľúče nenašli a vy sa už nutne potrebujete dostať do svojej domácnosti – zostáva jediné – zavolať zámočníka. Za žiadnych okolností sa nepokúšajte otvoriť dvere od bytu svojpomocne, mohli by ste ich nenávratne poškodiť. V tomto prípade odborníci odporúčajú volať najmä autorizované servisné zámočníctva, treba si totiž uvedomiť, že ide o vašu domácnosť a púšťať si do nej pochybných ľudí nechcete.
Zámočníkovi sa po príchode treba preukázať dokladom totožnosti a dosvedčiť vzťah k objektu. Za odomknutie zamknutých dverí sa platí v desiatkach eur, často od 40 do 100 eur. Zámočníci pracujú zväčša nepretržite, môžete ich privolať kedykoľvek.
Ak máte zlomený kľúč v zámke, nepokúšajte sa vybrať jeho zvyšok z vložky. Zvyčajne dôjde k jeho posunutiu ďalej do vložky, namiesto jeho vybratia. Zámočník vám zvyšok zlomeného kľúča vyberie a vložku môžete ďalej používať. Tiež sa môže stať, že zlomený kľúč nepôjde vybrať, v tom prípade vám zámočník kľúč vyberie a vložku vymení.
Vymeňte aj kľúče
V prípade straty kľúčov by ste mali pristúpiť aj k ich výmene. Privyrobenie strateného kľúča môže byť nebezpečné. Nikdy totiž nemožno vedieť, v koho rukách váš stratený kľúč skončil - riziko vykradnutia bytu je skutočne obrovské. Nemuselo by vám v tom prípade pomôcť ani poistenie domácnosti či bytu – zlodejom ste totiž dali eso do rukáva.
Zdroj fotografie: Shutterstock.com
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.