Kúpa auta v zahraničí je pomerne zložitý proces. Najskôr si musíte v danom štáte vybaviť prevozné značky, ktoré budú platné až do momentu, keď dostanete tie slovenské.
Kúpili ste auto v zahraničí, čo teraz?
Prvým krokom po kúpe vozidla v zahraničí je odhlásenie vozidla na príslušnom dopravnom inšpektoráte, takzvané zrušenie trvalého prihlásenia pre vývoz do cudziny. Následne je nutné vybaviť prevozné značky. Tie vám vystaví buď predajca alebo je ich nutné vybaviť v špecializovaných firmách, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v blízkosti úradov.
V každom prípade toto vybavujete v zahraničí alebo môžete požiadať o niektorú z firiem, ktoré sa tým zaoberajú na Slovensku a prevoz vybavia za vás. Platnosť prevozných značiek je zvyčajne 5 dní (napr. nemecké so žltým pásom) alebo mesiac v závislosti od krajiny a typu značiek.
Súčasťou prevozných značiek je aj poistenie vozidla. Výška poplatku spolu s poistením závisí od konkrétneho štátu, zvyčajne sa pohybuje v desiatkach eur.
Aby ste mohli krajinu s novým autom opustiť, musíte mať tieto dokumenty:
- Doklad o nadobudnutí vozidla
- Doklad o odhlásení z evidencie v danej krajine
- Technický preukaz, alebo jeho obdobu
- Prevozné značky
- Protokol o technickej a emisnej kontrole
Odborníci odporúčajú vybaviť si prevozné značky na viac ako 5 dní a to minimálne na 15 dní, nakoľko procedúra prihlásenia na Slovensku trvá dlho. Pokiaľ vyprší lehota ich platnosti, je nutné vybaviť na obvodnom úrade dočasné značky (cena 33 eur) alebo vozidlo na kontrolu nechať dotiahnuť.
Prevozné značky C platia len na Slovensku
Prevozné značky si môžete od špecializovaných firiem prenajať aj na Slovensku. Sú to však len slovenské prevozné značky a označujú sa typovo písmenom C. Zapožičanie je možné na ľubovoľný počet dní, samozrejmosťou býva platné zákonne poistenie a slovenská diaľničná známka.
Značky sú určené na vybavenie kontroly originality, technickej kontroly a emisnej kontroly pre individuálne dovezené osobné vozidlá, prípadne na skúšobné a predvádzacie jazdy pre predajcov vozidiel. Je tam však zásadný rozdiel, nakoľko prevozné značky C nemožno používať v zahraničí.
Postup po príchode na Slovensko
Pri príchode na Slovensko potrebujete odovzdať úradne overené a preložené dokumenty. Navyše budete potrebovať aj potvrdenie o kontrole originality, technickej a emisnej kontrole. Následne musíte na obvodnom úrade dopravy požiadať o schválenie jednotlivo dovezeného auta.
Zdroj fotografie: Shutterstock.com
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.