Komentár: Trhy rastú už 10 rokov. Ako dlho im to ešte vydrží?

Patrik Mackových | rubrika: Článok | 22. 3. 2019
V marci uplynulo už desať rokov, odkedy trhy počas finančnej krízy padli na dno. 10 rokov je skutočne dlhá doba neprerušenej ekonomickej expanzie, atakujúca historické rekordy.
Komentár: Trhy rastú už 10 rokov. Ako dlho im to ešte vydrží?

Zdroj: Shutterstock

Pri dnešnom vývoji by sme mohli byť v lete alebo na jeseň svedkami absolútne najdlhšej ekonomickej expanzie histórie. Napriek tomu by mal každý, kto investuje do akcií a nehnuteľností minimálne spozornieť. Pretože aj keď aktuálny vývoj vyzerá ružovo, je nutné sa pozrieť na riziká dnešnej situácie a pripraviť sa na koniec rastovej vlny.

Dĺžka ekonomickej expanzie v USA

Komentár: Trhy rastú už 10 rokov. Ako dlho im to ešte vydrží?

Zdroj: Bloomberg

Fed v januári doslova kapituloval, keď videl, ako sadzby zasiahli akciový trh. Dá sa povedať, že svoju reštriktívnu politiku úplne prekopal, doslova otočil o 180 stupňov. Včera na zasadnutí vyhlásil, že QT (opačný proces ako kvantitatívne uvoľňovanie QE, čiže predaje aktív zo svojej súvahy) ako silný nástroj sprísnenej monetárnej politiky ukončí v septembri a že ďalšie zvyšovanie sadzieb príde pravdepodobne až v roku 2020.

Investori však očakávajú skôr znižovanie sadzieb. Uvidíme, ako sa Fed postaví k ďalšiemu vývoju. Ukončenie predaja aktív z vlastnej súvahy QT je býčí signál. Faktom je, že po ukončení QT môže opäť prísť QE, teda nákup cenných papierov, a tým pádom ďalšia vlna stimulácie ekonomiky a rastu akcií. To by bol pre americké akcie veľký pozitívny impulz.

Na druhej strane, je tu ekonomika v EÚ, ktorá ani zďaleka nie je na takej úrovni ako americká. Rozdiely medzi oboma ekonomickými trhmi sú príliš veľké. Kým jednému vyhovuje slabé euro, druhý uprednostňuje silnú menu. Rovnaké je to so sadzbami. Napríklad také Nemecko volalo po zvyšovaní sadzieb už dávno, no krajiny PIIGS (Portugalsko, Taliansko, Írsko, Grécko, Španielsko) potrebujú úrokové sadzby na minimách kvôli vysokému dlhu.

Pokiaľ by sa úroky zvýšili o 2-3 percentuálne body, mohlo by sa stať, že nebudú schopné splácať svoje pôžičky. Pritom dlhodobá expanzívna politika má tiež svoje medze. Európe sa dnes napriek všetkým opatreniam nedarí efektívne stimulovať ekonomiku. Draghi síce hovorí o zvyšovaní sadzieb ku koncu roka, trhy však skôr očakávajú opätovné znižovanie sadzieb spolu s QE, podobne ako v Japonsku. To znamená, že umelý rast by bol financovaný vysokým dlhom.

Program QE sa v Európe pravdepodobne opäť spustí. Nahráva tomu aj slabá inflácia. Európsky trh tak vydržal len tri mesiace bez tlačenia nových peňazí a už začali ekonomiky masívne spomaľovať. Tento nástroj nekonvenčnej politiky by skutočne mohol nakopnúť celú EÚ a dostať ju z negatívnych čísiel.

Isté je, že sa zvýšia dlhy a otvorenou otázkou ostáva, či vôbec zaberie. Nemecká ekonomika pokračuje v poklese – ten potvrdzujú negatívne dáta z výrobného manažérskeho indexu PMI na úrovni 44.7. Na druhej strane, manažérsky index zo sektora služieb skončil na dobrej hodnote takmer 55. Čo sa týka EÚ, PMI tu skončil mierne pod očakávaniami na 51,3, čo sú samo osebe pomerne pozitívne čísla.

Keďže dáta – najmä v prípade ťahúňa EÚ, Nemecka - sú stále horšie, poradil by som investorom, aby sa pomaly pripravili a diverzifikovali svoje portfólio. Ekonomické tendencie ako v USA, tak aj v EÚ sú dnes rozporuplné a ťažko povedať, kde sa nevyhnutná kríza objaví skôr. V každom prípade však s poklesom treba počítať na americkom aj európskom trhu. A na takúto situáciu sa vopred pripraviť a ochrániť svoj kapitál.

Patrik Mackových

Autor článku Patrik Mackových

Analytik spoločnosti TopForex a pre Finance.sk píše ekonomické komentáre. Sleduje a pravidelne komentuje ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok