Komentár: Turecko už dopláca na dlhú politiku lacných peňazí. Hrozí niečo podobné aj Európe?

Patrik Mackových | rubrika: Článok | 15. 3. 2019
Turecko sa pridáva ku krajinám, ktoré sa podľa kvartálnych výsledkov HDP dostali do technickej recesie. Výsledky však môžu predstavovať len špičku ľadovca celej tureckej ekonomiky.
Komentár: Turecko už dopláca na dlhú politiku lacných peňazí. Hrozí niečo podobné aj Európe?

Zdroj: Shutterstock

Na nasledujúcom grafe HDP (kvartálne čísla rastu) od Tradingeconomics vidíme negatívny vývoj HDP za tretí štvrťrok 2018, kedy ekonomika poklesla o 1,6 percenta a následný pokles o 2,4 percenta podľa najnovších dát z marca za 4Q 2018. Turecko si tak „otvára dvere“ ďalším problémom a trh bude pozorne sledovať rastúcu tendenciu intervencií od tureckej centrálnej banky a štátu.

Turecko už dopláca na dlhú politiku lacných peňazí. Hrozí niečo podobné aj Európe?

 

Podobné výsledky malo Turecko naposledy medzi rokmi 2009-2010 počas bankovej krízy.

Turecká ekonomika je učebnicovým príkladom a ukážkou, čo môžu spôsobiť úrokové sadzby na dlhodobo nízkej úrovni, resp. expanzívna politika v dlhodobom horizonte. Nízke sadzby od konca roka 2009 až po koniec roka 2018 zapríčinili veľké nafúknutie ekonomiky pomocou úverovania, ako aj vysoké znehodnotenie meny a vysokú infláciu.

Aj keď Turecko môžeme považovať za „rozvojovú“ krajinu, pri ktorej trh môže očakávať vyšší rast HDP ako pri rozvinutých krajinách, podobne ako v minulosti aj ten má svoje limity. Nekontrolovateľné znehodnocovanie tureckej líry bolo jedným z hlavných spúšťačov. Následne prezident Erdogan nenechal centrálnu banku robiť si svoju robotu ohľadom úrokových sadzieb.

Turecká centrálna banka napokon pristúpila k masívnemu sprísneniu monetárnej politiky, t.j. k prudkému zvyšovaniu sadzieb. Zároveň ďalšiemu znehodnoteniu zabraňovala aj intervenciami – nákupom domácej meny a jej cielením posilnením. Z toho však vyplývajú ďalšie problémy. Vďaka nízkym sadzbám sa súkromný sektor zadlžoval príliš rýchlo, čo môže v čase vysokých úrokových sadzieb spôsobiť „padnutie“ zadlženého súkromného sektora.

Je to klasický ekonomický kolobeh príčin a následkov, ktorý sa neustále opakuje. Zvyšovaním sadzieb rastú úroky pri úveroch (firiem aj domácností), čo môže spôsobiť horšie financovanie dlhu, vyššiu nezamestnanosť, a tak ďalej. Dnes je pravdepodobné, že celá situácia bude pod drobnohľadom a štát aj centrálna banka sa budú snažiť tento úverový problém riešiť.

Zároveň to znamená, že logické spomalenie HDP ostáva len špičkou ľadovca a bublina s dovtedy „lacnými“ peniazmi môže spôsobiť niečo horšie.

Patrik Mackových

Autor článku Patrik Mackových

Analytik spoločnosti TopForex a pre Finance.sk píše ekonomické komentáre. Sleduje a pravidelne komentuje ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok