Víkend pred dušičkami bude o hodinu dlhší. Hodiny sa posúvajú na "zimný" čas

Redakcia | rubrika: Článok | 24. 9. 2020
Striedanie letného a zimného času ešte nie je definitívne zrušené, takže hodiny budeme dvakrát posúvať aj tento rok. Patríte skôr medzi zástancov zrušenia striedania času alebo ste za jeho zachovanie?
Víkend pred dušičkami bude o hodinu dlhší. Hodiny sa posúvajú na "zimný" čas

Zdroj: Shutterstock

Smernica EÚ

Striedanie letného a zimného času sa riadi rovnakými pravidlami v celej Európskej únii. Tie definuje smernica Európskej únie ešte z roku 2001, ktorá hovorí, že letný čas začína vždy poslednú marcovú sobotu, trvá sedem mesiacov a na normálny čas (zimný) sa mení poslednú októbrovú sobotu.

Pre túto pravidelnú zmenu času vzniklo pomenovanie - zmena letného a zimného času. Treba však poznamenať, že v skutočnosti ide len zmenu na letný čas. Zimný čas je len pomenovanie, pretože v skutočnosti ide o normálny čas, ktorý je pre naše pásmo obvyklý. V niektorých európskych krajinách začalo striedanie už v roku 1916.

 

Kedy sa posúva čas

Čas sa posúva vždy posledný víkend v marci a posledný víkend v októbri.

Rok Zmena na letný čas Zmena na zimný čas
2019

31.3.2019

2.00 hod. na 3.00 hod.

27.10.2019

3.00 hod. na 2.00 hod.

2020

29.3.2020

2.00 hod. na 3.00 hod.

25.10.2020

3.00 hod. na 2.00 hod.

2021

28.3.2021

2.00 hod. na 3.00 hod.

31.10.2021

3.00 hod. na 2.00 hod.

Zmena letného na zimný a naopak by sa mala naposledy uskutočniť v roku 2021. Ktorý "čas" nám zostane, ešte stále nie je rozhodnuté.

Výhody vs. nevýhody

Dlhodobé a pravidelné striedanie času má svojich podporovateľov, ale aj kritikov. Debaty o zjednotení času v Európskej únií už prebiehali v roku 2011, ale napriek tomu sa nič nezmenilo. V priebehu niekoľkých rokov zástancovia zrušenia predložili mnoho argumentov a vypracovali niekoľko odborných štúdií.

V argumentoch proti sa najčastejšie skloňujú slová - zdravotné ťažkosti. Odborníci tvrdia, že sa v období posúvania času stretávajú s pacientmi, ktorí majú problémy s krvným tlakom, bolesťami hlavy, trpia nespavosťou alebo prejavmi úzkosti. Odporcovia stavajú na protiargumente, že toto tvrdenie nie je štatisticky podložené.

Obhajoba striedania času stavia aj na lepšom využití denného svetla v produktívnom čase dňa, menej autonehôd, väčšej úspore energie a podobne. Aj na tieto údajné pozitíva boli vypracované odborné štúdiá, ktoré však žiadne hmatateľné výsledky nepriniesli. Práve naopak, nepreukázali žiadny pozitívny vplyv na ekonomiku a ani rozdiel v počte autonehôd.

Aj kvôli tomu boli zástancovia striedania zimného a letného času prehlasovaní.

Lepšie využitie slnečného svetla

Pôvodný nápad a jeho realizovanie vzniklo na základe myšlienky lepšieho využitia slnečného svetla, ktoré, samozrejme, ušetrí aj množstvo elektrickej energie. Zavedením letného času sa začínajú ľudské aktivity skôr, tým pádom sa aj lepšie využíva denné svetlo. Nezanedbateľné sú aj dlhé letné dni.

Tento princíp by však v niektorých častiach sveta nemal zmysel. Striedanie je teda väčšinou zavedené v západných krajinách severnej pologule. Letný čas majú okrem európskych štátov zavedený aj v Kanade či USA. V ostatných častiach sveta letný čas nie je zavedený, bol zrušený alebo nie je reálne používaný.

Obrázok: Ako je určené striedanie letného a zimného času vo svete

Krajiny so zavedeným letným časom

Zdroj: Wikipedia

Legenda:  modrá farba - zavedený letný čas, oranžová farba - zrušený letný čas, červená farba - letný čas nebol nikdy zavedený

Anketa

Súhlasíte so zrušením striedania letného a zimného času?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok