Aké môže mať brexit následky pre Slovensko?

Roland Regely | rubrika: Článok | 25. 2. 2019
29. marca 2019 čaká podľa všetkého Veľkú Britániu brexit. Ako to ovplyvní Európu a ako to ovplyvní Slovákov? Nejasná politická situácia v kráľovstve môže znamenať aj tzv. tvrdý brexit a jeho následky pocítime okamžite.
Aké môže mať brexit následky pre Slovensko?

Zdroj: Shutterstock

Brexit, alebo odchod z Európskej únie si Briti vybrali pred viac ako dvoma rokmi v referende. A aj keď sa blíži do finále, pretože 29. marca 2019 má oficiálne začať platiť, mnohé veci ešte nie sú jasné a Európa tak ešte stále nevie, čo ju čaká. Na stole je však niekoľko možných scenárov, medzi ktorými je aj odklad hraničného termínu.

Brexit bez dohody

Aj keď je v hre niekoľko scenárov, vláda britskej premiérky Theresy Mayovej trvá na tom, že proces brexitu nemá v úmysle zastaviť a s ostatnými 27 členskými štátmi EÚ uzavrela predbežnú dohodu, na základe ktorej by Británia mala z Únie vystúpiť. 

Odkladanie hlasovania o dohode o brexite v britskom parlamente zvyšuje pravdepodobnosť, že Veľká Británia odíde z Európskej únie bez dohody. To by malo veľmi negatívny vplyv aj na ekonomiky členských krajín únie vrátane Slovenska. Uviedol to pre TASR člen predsedníctva Britskej obchodnej komory v SR Vladimír Vaňo.

Brexit bez dohody by mal veľmi negatívny dosah aj na nemeckú ekonomiku, kam smeruje 23% slovenského vývozu. Vaňo upozornil aj na iné riziko v budúcom roku, keď nastane termín odchodu Veľkej Británie z EÚ. "Brexit prichádza v období spomaľovania ekonomiky v EÚ. V roku 2008 sa začala recesia ešte pred finančnou krízou. Šok z krachu banky Lehmann Brothers ju však výrazne prehĺbil a rozšíril. To by sa mohlo stať aj v roku 2019 pri neriadenom brexite," dodal Vaňo.   

Tvrdý brexit (a čo všetko by priniesol) v skratke:

  • narušenie doposiaľ voľného obchodu (zavedenie cla, vyššie ceny tovaru),
  • niektoré druhy britského tovaru by mohla EÚ odmietnuť, lebo budú potrebovať nové certifikáty,
  • mnohé firmy by z Británie odišli pre komplikácie s prevozom tovaru,
  • sprísnené kontroly na hraniciach by zdržiavali plynulý pohyb dopravy,
  • hroziaci kolaps leteckej dopravy (3,7 milióna ľudí EÚ pracuje v Británii),
  • Londýn by mohol stratiť neobmedzený prístup do celoeurópskych policajných databáz.
 

Zrejme dôjde k predĺženiu lehoty

Britská premiérka T. Mayová po výraznej porážke vládneho kabinetu v parlamente tvrdí, že vláda bude otvorene počúvať návrhy s cieľom dostať sa z tejto slepej uličky. Hlasovanie o dôvere jej vláda nakoniec tesne prežila, nové voľby sa teda nebudú konať.

Je však veľmi pravdepodobné, že Británia bude od Európskej únie požadovať predĺženie dvojročného obdobia určeného na vyrokúvanie a schválenie dohody o vystúpení. To si však bude vyžadovať súhlas všetkých zvyšných 27 členov.

V hre aj bremain, teda žiaden odchod

Celý svet a najmä Európa s očakávaním sleduje a praje si možnosť, že by predsa len mohlo dôjsť aj k jednostrannému zrušeniu článku 50 o brexite zo strany Spojeného kráľovstva. Súdny dvor EÚ totiž už rozhodol, že Spojené kráľovstvo to môže urobiť aj bez súhlasu ostatných členov EÚ.

Podľa analytikov z Amundi pravdepodobnosť, že Spojené kráľovstvo zostane v EÚ aj po marci tohto roka, vzrástla. Zvyšuje to aj neistotu, kedy a či vôbec dôjde k samotnému brexitu. Jedno je isté - poučenie z terajších problémov okolo brexitu si vezme každá krajina EÚ. Je pravdepodobné, že brexit bude odstrašujúci príklad pre iné krajiny EÚ.

Ako to môže celé dopadnúť: možné scenáre

  • brexit bez dohody (najhoršia alternatíva pre všetky strany),
  • vlastné riešenie parlamentu (nepravdepodobné),
  • iná dohoda v podobe Európskeho hospodárskeho priestoru, Británia by si zachovala svoje členstvo na trhu a voľnosť pohybu osôb či tovaru,
  • druhé referendum (nepravdepodobné).

Vplyv brexitu na Slovensko

Viaceré medzinárodné a nadnárodné spoločnosti nečakajú na kroky Veľkej Británie a pripravujú sa na brexit po svojom. Napríklad mnohé európske a americké banky už presunuli svoje kancelárie mimo Britániu.

V tejto nejednoznačnej situácii je skoro na špekulovanie, ktoré všetky oblasti budú zasiahnuté. Je však viac menej isté, že tvrdý brexit by nepochybne negatívne ovplyvnil napríklad automobilový priemysel, od ktorého je slovenská ekonomika tak závislá.

Ďalej si treba uvedomiť, že Veľká Británia je pre Slovensko piatym najdôležitejším obchodným partnerom. Vyvážame tam najmä autá, ropné plyny a uhľovodíky a tiež obrazovky a monitory. Ešte predvlani sme tam za celý rok exportovali tovary za 4,5 miliardy eur a za minulý rok sa predpokladá pokles vývozu.

Novinka nepomôže ani automobilke Jaguar Land Rover, ktorá začala vyrábať autá na Slovensku len prednedávnom.

Zmeny pocítime pri cestovaní do a cez Britániu

V prípade odchodu z EÚ bez dohody by mohlo dôjsť k náhlemu prerušeniu leteckej dopravy medzi Spojeným kráľovstvom a štátmi únie. Okamžite totiž prestanú platiť dopravné práva, prevádzkové licencie a osvedčenia o letovej bezpečnosti. Pre taký prípad chce Európska únia aspoň zabezpečiť práva na prelet a “technické zastávky” na doplnenie paliva. Bezpečnostné osvedčenia by mali počas určitého obdobia aj naďalej platiť.

Cestovanie do Londýna resp. celej Veľkej Británie by bolo po nekontrolovateľnom brexite veľmi komplikované. Víza by síce pravdepodobne nemali byť nutné, no zatvorenie hraníc nepochybne sprísni podmienky pri vstupe. Otvorené by zostalo aj uznávanie cestovných dokladov pre domácich miláčikov, vodičských preukazov, poistenia, spotrebiteľských práv, cestovania s veľkou hotovosťou, dovozu výrobkov živočíšneho pôvodu, atď.

Slováci v Británii zrejme bez väčších zmien

Stále nie je jasné, koľko ľudí sa v prípade tvrdého brexitu vráti na Slovensko, ale podľa doterajších informácií si Briti budú chcieť slovenskú pracovnú silu nechať, pretože ide zväčša o kvalifikovaných pracovníkov a Slováci nie sú tí, ktorí by vo veľkom zneužívali ich sociálny systém.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Mala by Veľká Británia vystúpiť z Európskej únie?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok