Komentár: Fed aj ECB sú pripravené „manažovať“ vývoj na akciových trhoch. Bublina sa tak ďalej nafukuje

Patrik Mackových | rubrika: Článok | 1. 2. 2019
Počas uplynulých dní sme boli svedkami dvoch zásadných udalostí - vyhlásenia Maria Draghiho aj zasadnutia Fedu.
Komentár: Fed aj ECB sú pripravené „manažovať“ vývoj na akciových trhoch. Bublina sa tak ďalej nafukuje

Zdroj: Shutterstock

Kľúčovou časťou zasadnutia ECB bol prejav Draghiho, ktorý v prípade, že to ekonomika bude potrebovať, nevylúčil ani opätovné spustenie procesu kvantitatívneho uvoľňovania. Aj keď „tlačenie peňazí“ skončilo len v decembri, už teraz sa uvažuje o jeho možnom opätovnom použití.

Fed počas úprav sadzieb v minulom roku spomenul, že očakáva tri zvyšovania sadzieb v roku 2019. V decembri sa výhľad zmenil na 2x v roku 2019 a o mesiac neskôr, teda predvčerom, sa Fed nechal počuť, že úrokové sadzby sa budú pohybovať v rozmedzí 2,25-2,50 percenta.

Dvojité zvýšenie zatiaľ ostáva v hre. V roku 2020 by malo dôjsť k poslednému rastu základnej úrokovej sadzby na 3,1 percenta, pôvodne však toto číslo malo narásť na 3,4 percenta. Trhy však zatiaľ počítajú aj s možnosťou, že Fed nebude v roku 2019 nakoniec zvyšovať sadzby ani raz.

Od najnovšieho rokovania o úrokových sadzbách sa očakávalo, že Fed nezvýši sadzby. Veľmi prekvapivým krokom však bolo, že zostávame v tomto rozmedzí a že situácia sa mení najmä z dôvodu obáv (pokles akcií, obchodná vojna) a pozitívnych dát. Centrálna banka uviedla, že ekonomika USA rastie dobrým tempom a že s ohľadom na ďalší hospodársky vývoj bude veľmi opatrná s nastavením sadzieb do budúcnosti.

Prognóza z decembra 2018 pre rok 2019 je celkom pozitívna. Fed v nej očakáva, že americká ekonomika posilní o 2,3 percenta a inflácia ostane na úrovni 1,9 percenta. Takisto má klesnúť aj miera nezamestnanosti na 3,5 percenta. Pripomeňme si, čo spravilo zvyšovanie sadzieb koncom minulého roka.

Akciové trhy padali za mesiac takmer najstrmšie od veľkej hospodárskej krízy a je logické, že Fed tento krok musel urobiť, aby situáciu upokojil. Dôsledkom bude pravdepodobne ďalší rast akcií a znehodnocovanie dolára. Presne tak trh zareagoval aj po poslednom vyhlásení. Situácia je tak trochu komická.

Vyzerá to tak, že nech už trhy klesnú akokoľvek, je tu ECB a Fed so svojimi nástrojmi, ktoré celú situáciu menia podľa opatrení menovej politiky. Už dávnejšie som spomínal, že tieto inštitúcie majú nástroje na upokojenie, ale aj ďalšie nafúknutie bubliny. A práve to sa teraz deje. Ekonomika rastie už 10 rokov, v druhej polovici 2019 to bude teda najdlhšia rely v histórii.

A čo čaká akcie v tomto období? Pokojne sa môže stať, že budú nerušene rásť. Ale je skutočne racionálne investovať do týchto aktív po 10-ročnom ekonomickom raste? Sme svedkami toho, že indexy padnú o 15-20 percent, avšak centrálne banky následne zmenia celú situáciu. Takto sa to môže diať donekonečna.

Avšak keď tento scenár raz „padne“, bude to veľmi veľké. Nulové úrokové sadzby vyhovujú zadlženým krajinám v EÚ, zároveň silné euro obmedzuje export a  „robí vrásky“ silným ekonomikám. Napriek tomu zvýšenie úrokových sadzieb Fedom sa v ekonomike ukáže možno až v ďalšom kvartáli. Nechajme sa prekvapiť.

Patrik Mackových

Autor článku Patrik Mackových

Analytik spoločnosti TopForex a pre Finance.sk píše ekonomické komentáre. Sleduje a pravidelne komentuje ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok