Komentár: Čína pumpuje do ekonomiky obrovské peniaze. Tá však spomaľuje a ohrozuje ju aj rýchlo rastúci dlh

Patrik Mackových | rubrika: Článok | 18. 1. 2019
Druhej najväčšej ekonomike – Číne hrozí ďalšie spomalenie ekonomiky. Podľa najnovších informácií a analýzy ekonómov z Reuters má rast spomaliť na 6,3 percenta tento rok z pôvodných 6,6 percenta.
Komentár: Čína pumpuje do ekonomiky obrovské peniaze. Tá však spomaľuje a ohrozuje ju aj rýchlo rastúci dlh

Zdroj: Shutterstock

Niekde sa hovorí až o poklese na 6,5 percenta. V roku 2017 pritom Čína rástla tempom 6,9 percenta. Situáciu potvrdzuje aj Manufacturing PMI index tejto krajiny, ktorý klesol pod hodnotu 50. Pritom stav pod touto hodnotou signalizuje negatívny vývoj.

Čína si je vedomá toho, že aktuálne informácie o stave rastu jej ekonomiky nie sú práve najlepšie. Samozrejme, veľkú rolu v tomto smere má aj obchodná vojna s USA a všeobecne globálne spomalenie, s ktorým sa pomaly začína počítať do budúcna.

Keďže Čína sa situácii nechce len prizerať, napumpovala svoju ekonomiku ďalšími novými peniazmi. Konkrétne sa jedná o stimul, pri ktorom čínska centrálna banka PBOC „natlačí“ 560 miliárd juanov (83 miliárd dolárov) do finančného systému, aby zvládla situáciu vysokej likvidity.

Jedná sa o vôbec najväčší stimul v histórii Číny. Stimul prichádza v čase, keď firmy a aj bežní občania vyberajú z bánk množstvo peňazí. Dôvod je úplne prozaický a cyklický: obdobie platenia daní. Centrálna banka tak pomáha ostatným bankám znížiť náklady na financovanie nižšej likvidity.

PBOC pravidelne poskytuje bankám extra likviditu, aby sa vyhla kolapsu systému. 16. január môžeme v Číne tradične považovať za vrchol daňových platieb. Pred rokom táto forma podpory predstavovala 270 miliárd juanov. Je vcelku problém, keď sa musí situácia s masívnym vyberaním hotovosti zachraňovať takýmto spôsobom.

Vždy sa však nájde záchranné koleso, či už je to QE (kvantitatívne uvoľňovanie) alebo iný nástroj. To sa mimochodom nedeje len v Číne, ale aj u nás. Veď ECB skončila program QE po dlhých rokoch len nedávno, koncom decembra 2018.

Podobné kroky sa diali všade po svete, niekde ešte stále pokračujú. Bežného človeka pri tom logicky napadne, či by takto niekto zachránil jeho, ak by nesplácal hypotéku. Ale to je už iná téma...

Skúsme teraz nechať rekordný stimul bokom a pozrime sa na vývoj dlhu a HDP. Áno, je super, že čínske HDP je pomerne vysoké a je tu predpoklad, že Čína sa napríklad o 10-20 rokov môže stať najväčšou ekonomikou na svete. Treba však spomenúť jedno zásadné riziko.

A nejde o obchodnú vojnu ani ekonomické spomalenie. Tým rizikom je dlh, ktorý rastie rýchlejšie než HDP za posledné roky. Rast HDP za posledné roky spomaľuje a očakáva sa, že tento trend bude pokračovať aj naďalej. Neradostný podiel vládneho dlhu Číny na HDP ukazuje priložený graf.

Komentár: Čína pumpuje do ekonomiky obrovské peniaze

Zdroj: tradingeconomics.com

Veľké množstvo investícií si pýta svoju daň vo forme dlhu. Avšak podstatné je, že dlh dnes v Číne rastie príliš rýchlo a jedného dňa môže ohroziť nielen Čínu, ale v globále aj svetovú ekonomiku. Je síce pravda, že dnes je v porovnaní s Gréckom, Talianskom, ale aj USA pomerovo ešte nízky. Avšak rozhodne nie zanedbateľný. 

Patrik Mackových

Autor článku Patrik Mackových

Analytik spoločnosti TopForex a pre Finance.sk píše ekonomické komentáre. Sleduje a pravidelne komentuje ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok