Komentár: V decembri akcie padali, v novom roku zase rastú. Čo sa zmenilo?

Patrik Mackových | rubrika: Článok | 11. 1. 2019
V decembri sme videli na trhoch možno až neprimeraný pád, ktorý bol ku koncu aspoň trochu skorigovaný. Ani záverečná korekcia však nič nemení na tom, že najväčšie akciové indexy skončili v roku 2018 v strate.
Komentár: V decembri akcie padali, v novom roku zase rastú. Čo sa zmenilo?

Zdroj: Shutterstock

Situáciu zhoršuje to, že sa trh otáčal až po vytvorení nového vrcholu. Stále sa teda môže jednať len o korekciu. V predchádzajúcich komentároch som spomenul niektoré signály, ktoré poukazujú na prehrievanie ekonomiky. Napriek tomu som sa prikláňal k názoru, že sa jedná zatiaľ len o logickú korekciu po veľkom raste a na to, aby prerástla v reálnu krízu, sa musí stať niečo väčšie.

Osobne si naďalej myslím, že recesii (resp. spomaleniu ekonomiky) sa pravdepodobne nevyhneme, no táto nemusí nevyhnutne viesť ku kríze (tieto pojmy sa často zamieňajú). V decembri sme mohli vidieť, čo spôsobí panika na trhoch, navyše ak fundamenty situácii nahrávajú. Zvyšovali sa sadzby, Trump ostro kritizoval Fed, trvala hrozba obchodnej vojny, riešil sa brexit, Grécko aj Taliansko. To všetko sú problémy, ktoré v očiach investorov spôsobujú neistotu. Oprávnene.

Fed má globálne spomedzi týchto faktorov asi najväčšiu váhu a  jeho rétorika má zásadný vplyv. Keď z pôvodne plánovaného trojnásobného zvyšovania sadzieb v roku 2019 upustil na aktuálne spomínané dve zvyšovania, veľa sa o tom nehovorilo. Je to však kľúčový faktor. Fed si uvedomuje, akú silu má a preto riadi monetárnu politiku opatrne.

Je tu šanca, že aj tento počet zredukuje v závislosti od stavu ekonomiky. Príliš rýchle zvyšovanie úrokových sadzieb by totiž mohlo celú situáciu len zhoršiť. Na druhej strane, úrokové sadzby rastú, pretože ekonomika je prehriata a Fed ju „potrebuje“ spomaliť (hovorím napríklad o trhu s nehnuteľnosťami, ktoré podobne ako u nás dosahuje neprimerane rekordné čísla).

Aj keď posledné dni trh rastie aj vďaka veľmi vysokej zamestnanosti (ktorá predbieha očakávania), môže ísť len o dočasnú korekciu smerom nahor. Keďže decembrový pád bol príliš prudký a rýchly, trh si skrátka potrebuje „odpočinúť“. V prehlásení ohľadom výhľadu monetárnej politiky, ktoré vydal minulý štvrtok podpredseda Fedu Richard H. Clarida, sa spomína očakávanie o pokračovaní ekonomického rastu podobne ako v roku 2018.

Ak by ekonomika reálne rástla takýmto tempom až do júla 2019, bol by to nový rekord – vôbec najdlhšia expanzia v americkej histórií. To potvrdzuje porovnanie v infografike.

Komentár: V decembri akcie padali, v novom roku zase rastú

Zdroj: Bloomberg.com (November 2018)

Z technického hľadiska sme z dlhodobého hľadiska na amerických indexoch skutočne stále v rastúcom trende, no niektorí analytici sa začínajú zhodovať, že situácia sa začína otáčať. Áno, ekonomika rastie, no pozrime sa na taký nemecký index DE 30 (DAX), ktorý od svojho vrcholu klesá postupne už takmer rok.

To sú trendy, ktoré nás dobehnú. Hovorím napríklad o automobilovom sektore, ktorý je jeden z najzraniteľnejších, pretože je veľmi náchylný na ekonomický výhľad, dopyt a výrobu. Zhoršené výsledky sa prejavia až časom a dovtedy sa trh môže pohybovať do strany, a to aj niekoľko mesiacov.

Patrik Mackových

Autor článku Patrik Mackových

Analytik spoločnosti TopForex a pre Finance.sk píše ekonomické komentáre. Sleduje a pravidelne komentuje ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok