3 dôležité udalosti v roku 2019

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 31. 12. 2018
Rok 2018 sa končí a nás čaká vstup do nového kalendárneho roka, ktorý okrem iného prinesie prezidentské voľby, hlasovanie o zastropovaní dôchodkov a EÚ sa pripravuje na oficiálny brexit.
3 dôležité udalosti v roku 2019

Zdroj: Shutterstock

Prezidentské voľby 2019

Už na jar nás opäť čakajú prezidentské voľby. Dosluhujúci prezident Andrej Kiska už oficiálne potvrdil, že opätovne kandidovať nebude. Záujem o post hlavy štátu avizovalo viacero uchádzačov, no celkový zoznam stále nie je jasný.

Na takúto situáciu nie sme úplne zvyknutí, takže predvolebné prieskumy si medzi uchádzačov vkladajú aj pravdepodobných kandidátov. Stále nie sú známe mená kľúčových straníckych hráčov, ktorí by mohli priebežné výsledky zamiešať.

Svojho oficiálneho kandidáta alebo podporu niektorému z nich ešte neohlásila strana Smer-SD, SNS, KDH ani hnutie OĽaNO. Agentúra FOCUS urobila ešte v novembri prieskum preferencií možných kandidátov na prezidenta.

Respondenti dostali na výber zo zoznamu mien, na ktorom sa okrem oficiálnych kandidátov nachádzali aj Miroslav Lajčák či Veronika Remišová, ktorí svoju kandidatúru predbežne vylúčili. Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1012 oprávnených voličov, ktorí dostali otázku, koho by z daného zoznamu volili, keby sa voľby konali už v čase prieskumu.

27,4 % odpovedalo neviem a 9,3 % by voliť nešlo vôbec. Zvyšný počet opýtaných by volilo nasledovne:

Preferencie možných kandidátov na prezidenta SR (prieskum agentúry FOCUS)

Kandidáti

% rozhodnutých voličov

Interval spoľahlivosti (95 %)

Miroslav Lajčák

32,3 %

28,7% - 35,9%

Robert Mistrík

11,7 %

9,2% - 14,2%

Štefan Harabin

10 %

7,6% - 12,3%

Béla Bugár

9,2 %

6,9% - 11,4%

Marián Kotleba

8,9 %

6,7% - 11,1%

Veronika Remišová

7,9 %

5,8% - 10,0%

František Mikloško

6,3 %

4,4% - 8,2%

Zuzana Čaputová

4,1 %

2,6% - 5,7%

Eduard Chmelár

3,3 %

2,0% - 4,7%

Milan Krajniak

3 %

1,7% - 4,4%

Juraj Zábojník

0,9 %

-

Gabriela Drobová

0,7 %

-

Róbert Švec

0,6 %

-

Bohumila Tauchmannová

0,4 %

-

Oskar Fegyveres

0,4 %

-

Radovan Znášik

0,2 %

-

Zdroj: FOCUS (19.11.2018)

Oficiálne svoju kandidatúru potvrdili Juraj Zábojník, Bohumila Tauchmannová, Robert Mistrík, Róbert Švec, Milan Krajniak, Béla Bugár a Zuzana Čaputová.

Zastropovanie dôchodkového veku

Kľúčovou udalosťou v novom roku bude aj hlasovanie za návrh ústavného zákona, ktorý sa týka zastropovania dôchodkového veku na 64 rokov. Predkladateľom zákona je strana Smer-SD. Hlasovanie malo prebehnúť ešte pred vianočnými sviatkami, ale bolo presunuté až na prvú januárovú schôdzu Národnej rady.

Vládna koalícia nedisponuje ústavnou väčšinou, čiže 90-timi hlasmi, ktoré sú na schválenie potrebné. To znamená, že zastropovanie prejde len s podporou poslancov opozície. Rokovania medzi jednotlivými stranami, kde sa návrh mierne upravoval, už prebehli.

S najväčšou pravdepodobnosťou tak bude návrh schválený. Ekonomickí analytici však dvíhajú varovný prst. Podľa nich nejde o systémový krok, ale skôr o získavanie politických bodov. Ako uviedol v rozhovore pre finance.sk Marián Búlik, ak štát zastropuje dôchodok bez ohľadu na zamestnanosť v štáte a priemerný vek dožitia, je to hazard s verejnými financiami, ktorý sa ukáže až v budúcnosti.

„Novopriznané dôchodky budú automaticky nižšie o 10 percent, ako by boli bez zastropovania. To je dané príjmami a výdavkami sociálneho systému, ktorého dotácia nemôže rásť donekonečna,“ odpovedal na otázku, či je zastropovanie dobrý ekonomický krok.

Okrem iného predpokladá, že Sociálna poisťovňa bude potrebovať ešte väčšiu finančnú podporu od štátu. Už dnes dostáva 1 miliardu ročne, po zastropovaní by táto suma mala narásť o ďalšie 2 miliardy eur. Podľa strany Smer-SD nehrozí ani krátenie dôchodkov.

„Toto tvrdenie je ekonomický nezmysel,“ okomentoval tvrdenie Marián Búlik. Dôchodky by podľa neho neklesali len za predpokladu, že by štát opäť zvýšil dane a odvody. Na schválenie si budeme musieť počkať minimálne pár týždňov, na prípadné dopady niekoľko rokov.

 

Brexit

Ešte v roku 2016 prebehlo referendum o členstve Spojeného kráľovstva v Európskej únii. Na veľké prekvapenie celého sveta a Európy, 51,89 % zúčastnených voličov hlasovalo za vystúpenie z EÚ. Británia je aj po dvoch rokoch stále členským štátom, čo sa však už o pár mesiacov má zmeniť.

Ešte v novembri sa Británia s Európskou úniou dohodla na podmienkach odchodu a politickej deklarácii. Avšak, podpísať a schváliť ich musia aj parlamenty jednotlivých členských krajín. Britskí poslanci mali hlasovať o dohode o vystúpení z EÚ ešte v decembri, britská premiérka Theresa May však hlasovanie preložila na začiatok januára.

Predpokladaný odchod by sa mal uskutočniť koncom marca 2019. Podľa analytikov však nie je všetko isté a brexit môže mať ešte niekoľko možných scenárov. Najväčším strašiakom je odchod bez dohody, čo by skomplikovalo vývoz do EÚ a dovoz z EÚ, obchod, zamestnávanie či cestovanie.

Namiesto marcového odchodu môžu prísť ešte ďalšie rokovania či nové referendum. S najväčšou pravdepodobnosťou však Británia definitívne opustí európske spoločenstvo. Otázkou ostáva, s akými škodami pre seba a ostatné členské štáty.

Anketa

Súhlasíte so zavedeným dôchodkovým stropom?

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok