Ďalšia potešujúca správa pre všetkých, ktorí veľa cestujú v rámci Európskej únie a využívajú pritom aj služby telefonovania a posielania SMS správ. Európska únia (EÚ) sa po roamingových poplatkoch sústredí aj na volania do zahraničia v rámci únie. Brusel tak skoncuje s vysokými cenami telefonovania z vlastnej krajiny do iného štátu EÚ.
Minúta maximálne za 19 centov
Európsky parlament pred nedávnom schválil zodpovedajúcu legislatívu, podľa ktorej cena za minútu telefonovania z domáceho štátu do inej krajiny únie - a je jedno či z mobilu alebo pevnej linky - bude maximálne 19 centov. SMS bude môcť stáť maximálne 6 centov. Nové cenové stropy by mali platiť od 15. mája 2019. Ešte ich však formálne musí schváliť Rada EÚ.
Nové pravidlá podľa EP prinesú občanom ponuku vysokorýchlostného pripojenia, zvýšia bezpečnosť volaní a znížia ceny cezhraničných hovorov v EÚ. Telekomunikačným operátorom zároveň zabezpečia potrebnú predvídavosť, ktorá by mohla prispieť k rastu investícií do vysokorýchlostného internetu.
Po roamingu je to ďalšia veľká novinka
Už v lete 2017 boli odstránené takzvané roamingové poplatky v rámci Európskej únie za volanie zo zahraničia. Táto legislatíva sa však netýkala telefonátov z domácich sietí do iného štátu EÚ, čo kritizovali zväzy na ochranu spotrebiteľov. Tak sa mohlo stať, že ľudia volali z mobilu z dovolenky domov za nižšiu cenu, než zo Slovenska na zahraničné čísla v rámci EÚ.
Vyššia ochrana používateľov
Politika roamingu za domáce ceny viedla vlani k zrušeniu roamingových poplatkov. Schválené predpisy by mali zvýšiť ochranu používateľov smartfónov a webových služieb, ako Skype či WhatsApp, a posilniť bezpečnostné požiadavky aj na šifrovanie.
Zavedú tiež právo ponechať si telefónne číslo jeden mesiac po ukončení kontraktu, právo na refundáciu nevyužitého predplateného kreditu po vypovedaní zmluvy, ako aj kompenzáciu v prípade oneskorenia alebo zneužitia počas zmeny poskytovateľa.
Prechod na 5G sieť príde rýchlejšie
Cieľom opatrenia na rýchlejší prechod na 5G siete, vrátane vyčlenenia vhodného frekvenčného spektra je v súlade s plánom EÚ do roku 2020 zabezpečiť, aby bola 5G sieť dostupná aspoň v jednom väčšom meste v každom členskom štáte.
Systém spätnej komunikácie využívajúci linku 112, tzv. systém reverzného čísla 112, budú členské štáty povinné zaviesť do 42 mesiacov po nadobudnutí jej účinnosti. Ten by mal v bezprostrednej mimoriadnej situácii alebo pri prírodnej katastrofe umožniť varovanie občanov nachádzajúcich sa v danej oblasti, a to formou textovej správy, alebo mobilnej aplikácie.
Zdroj fotografie: Shutterstock.com
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.