Deti si už neželajú klasické darčeky. Trendom je obálka s peniazmi

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 21. 12. 2018
Vianoce sú za rohom, takže väčšina ľudí už má darčeky nakúpené. Paradoxom je, že deti dostávajú darčeky častejšie na narodeniny, než na Vianoce. Väčšina z nich si želá dostať obálku s peniazmi.
Deti si už neželajú klasické darčeky. Trendom je obálka s peniazmi

Zdroj: Shutterstock

Počas roka je hneď niekoľko príležitostí, kedy deti dostávajú darčeky alebo nejakú formu odmeny. Vianoce však darčekovej sezóne neprajú tak, ako by sa dalo predpokladať. Podľa prieskumu Slovenskej sporiteľne sú až na druhom mieste. Rodičia častejšie kupujú deťom darčeky na narodeniny, konkrétne až 95 % rodičov to považuje za lepšiu príležitosť na darček, pri Vianociach je to 92 %. Okrem nich existuje ešte niekoľko príležitostí, napríklad Deň detí, vysvedčenie, školské alebo športové úspechy alebo dokonca meniny.

 

Kedy dostávajú deti darčeky

Graf 1: Kedy deti dostávajú darčeky

Poznámka: Čísla v grafe ukazujú, koľko percent opýtaných rodičov kupuje darčeky na vybrané príležitosti.

Zdroj: SLSP

Deti chcú peniaze

Z výsledkov prieskumu sa dá konštatovať, že značná časť detí už nechce hmotný darček, ktorý mu vyberú rodičia, ale preferujú skôr hotovosť, ktorú použijú podľa vlastného uváženia. Obálku s peniazmi si želá skoro polovica stredoškolákov, 20 % žiakov prvého a ¼ druhého stupňa na základnej škole.

Druhú priečku obsadil mobilný telefón, teda skôr by sme mali použiť slovo smartfón. Za ním nasleduje oblečenie, praktické darčeky, výlety, notebook, kozmetika, knihy, športové potreby a top desiatku uzatvárajú hracie konzoly. „Deti najviac túžia po peniazoch, ktoré sú v rebríčku u rodičov až na desiatej pozícií, ale aj po mobile či oblečení. Najviac sa tieto generácie k sebe blížia pri výlete či praktickom darčeku podľa aktuálnych potrieb,“ uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Rebríček preferovaných darčekov u detí a rodičov

Darček Deti (miesto v rebríčku) Rodičia (miesto v rebríčku)
Peniaze 1. miesto 10. miesto
Oblečenie 3. miesto 1. miesto
Mobil 2. miesto 7. miesto
Kniha 8. miesto 4. miesto
Výlet 5. miesto 5. miesto
Praktický darček 4. miesto 2. miesto
Lego 12. miesto 3. miesto
Kozmetika 7. miesto 9. miesto
Športové potreby 9. miesto 6. miesto
Spoločenská hra 14. miesto 8. miesto

Zdroj: SLSP

Rodičia preferujú oblečenie

Ako ukazuje tabuľka, predstavy o ideálnych darčekoch sa u rodičov a detí výrazne odlišujú. Zatiaľ čo deti by chceli hotovosť alebo mobil, rodičia preferujú nákup oblečenia, stavebnice alebo praktický dar podľa špecifickej potreby dieťaťa, a to hlavne pre deti v predškolskom veku. Obraz dnešnej doby ukázala aj popularita knihy ako darčeka. Podľa prieskumu sa s pribúdajúcim vekom stáva kniha menej kupovaným darom, zatiaľ čo mobil naopak populárnejším. Ak dostanú deti peniaze, väčšinou si sporia na elektroniku, čiže na mobil, notebook, prípadne hraciu konzolu.

Dnes už nekupujú darčeky len dospelí, ale aj deti svojim rodičom alebo iným členom rodiny. V prieskume až 80 % žiakov základnej školy uviedlo, že kupuje darček pre rodičov na narodeniny, pri takmer dospelých deťoch to bolo až 90 % opýtaných. Okrem narodenín chystajú darčeky aj na Deň matiek, Deň otcov alebo na meniny.

Na týchto sviatkoch sa zhodli takmer všetky vekové kategórie opýtaných do 18 rokov. Paradoxne vznikla aj jedna výnimka – Vianoce. Vianočné darčeky nepripravujú takmer žiadne deti z prvého a druhého stupňa základnej školy. Opakom je 83 % stredoškolákov a 89 % vysokoškolákov pripravujúcich vianočné prekvapenie pre rodičov.

Na darčeky minú najviac pracujúci ľudia

K takémuto záveru nepotrebuje ani prieskum, z hľadiska príjmu je to logické. Prieskum však priniesol konkrétne sumy, ktoré míňajú stredoškoláci, vysokoškoláci a pracujúci ľud. Nie je veľkým prekvapením, že najmenej minú stredoškoláci, väčšina z nich neprekročí sumu 50 eur. Dvojnásobne viac utratia vysokoškoláci.

Väčšina dlhodobo a príjmovo zdatných ľudí míňa v priemere nad 250 eur. Výsledky tiež ukázali, že chlapci a muži míňajú na darčeky viac, ako dievčatá a ženy. Investície detí do hmotných darov sa pohybujú v rozmedzí od 5 do 10 eur. Samozrejmosťou je, že čím staršie sú deti, tým viac peňazí do obdarovania vložia. Výška sumy sa odvíja aj od oblasti. Takže študenti a deti zo západného Slovenska môžu minúť viac, ako tí z druhého konca krajiny.

Koľko na darčeky míňajú stredoškoláci, vysokoškoláci a pracujúci ľudia

Koľko míňajú ľudia na darčeky?

Zdroj: SLSP

Buchláková: K peniazom treba aj v predvianočnom čase pristupovať zodpovedne

Podľa štatistík Národnej banky Slovenska sa Slováci najčastejšie zadlžujú práve pred Vianocami. Ide predovšetkým o spotrebné úvery, ktoré sú väčšinou mierne nad sumou 1000 eur. Podľa analytičky Buchlákovej si ľudia požičali v novembri 2017 v priemere do 10 – tisíc eur, a to práve prostredníctvom spotrebných úverov.

„Spotrebné úvery neodporúčam využívať na veci ako nákup televízora či iného spotrebiča. Vhodnejšie sú napríklad pri kúpe auta či rekonštrukcii,“ radí Buchláková. Okrem nástrah výhodných pôžičiek je ďalším strašiakom nákup cez internet. Aj v prípade on-line nákupov treba byť obozretný, najmä čo sa týka dôveryhodnosti predajcu a jeho zabezpečenia web stránky. Ako dodáva Buchláková, na internete nakupujte len u overených obchodníkov.

Zdroj: Prieskum SLSP

Anketa

Tešíte sa už na Vianoce?

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ceny palív atakujú deväťmesačné maximá, vodičom sa však čoskoro uľaví

31. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Ceny palív atakujú deväťmesačné maximá, vodičom sa však čoskoro uľaví

Spotrebiteľské ceny pohonných látok na Slovensku zaznamenali ďalší nárast, pričom motorová nafta dosiahla najvyššiu cenu za posledných deväť mesiacov. Benzín natural 95 aj natural 98... celý článok

Jeden konsolidačný balíček nestačí, Kamenický už chystá druhý

29. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Jeden konsolidačný balíček nestačí, Kamenický už chystá druhý

Minister financií Ladislav Kamenický pripravuje nový balíček úspor, ktorý by mal priniesť do rozpočtu až 850 miliónov eur. Avšak, podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť to nemusí stačiť.... celý článok

Štát musí pritvrdiť. Chcel chytiť 100 000 fiktívnych živnostníkov, odhalil ich len 52

21. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát musí pritvrdiť. Chcel chytiť 100 000 fiktívnych živnostníkov, odhalil ich len 52

Napriek tomu, že v roku 2024 odhalili inšpektoráty práce len 52 prípadov, odhady hovoria o približne 100 000 takýchto falošných SZČO. Tento jav, známy ako švarc systém, umožňuje firmám... celý článok

10 najbohatších ľudí zarobí 100 miliónov denne. Miliardári v roku 2024 rekordne zbohatli

20. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

10 najbohatších ľudí zarobí 100 miliónov denne. Miliardári v roku 2024 rekordne zbohatli

Rok 2024 priniesol dramatický nárast bohatstva najbohatších ľudí na svete. Podľa správy neziskovej organizácie Oxfam, ktorá sa zverejňuje pred Svetovým ekonomickým fórom v Davose, sa... celý článok

Impérium najbohatšej Slovenky: Peniaze „vlastnou hlavou“ či plánovaný únos otrávenými šípmi

17. 1. 2025 | Natália Stašíková

Impérium najbohatšej Slovenky: Peniaze „vlastnou hlavou“ či plánovaný únos otrávenými šípmi

Mária Blašková, momentálne až druhá najbohatšia Slovenka, patrí medzi najzaujímavejšie a zároveň najzáhadnejšie postavy slovenského podnikateľského sveta. Jej príbeh, od skromného detstva... celý článok