Komentár: Draghi varuje pred obchodnými vojnami. V otázke pokračovania ekonomického rastu ostáva optimistom

Patrik Mackových | rubrika: Článok | 9. 11. 2018
Včera sa uskutočnilo zasadnutie prezidenta ECB Mária Draghiho, ktorý otvorene diskutoval s reprezentantmi írskej vlády v Dubline. Prezident ECB tak vyzval svojich kolegov, aby spoločne diskutovali o monetárnej politike ECB a jej úlohami v oblastiach dohľadu.
Komentár: Draghi varuje pred obchodnými vojnami. V otázke pokračovania ekonomického rastu ostáva optimistom

Zdroj: Shutterstock

Prezident najväčšej centrálnej banky v EÚ zhrnul ekonomickú situáciu za posledné roky nasledovne: “Desať rokov po začiatku globálnej finančnej krízy eurozóna dosahuje dobré výsledky. V súčasnosti sme zaznamenali 22 po sebe idúcich kvartálov hospodárskeho rastu, pričom sa vytvorilo viac ako 9 miliónov pracovných miest a miera nezamestnanosti klesla na 8,1 percenta, čo predstavuje najnižšiu percentuálnu úroveň od novembra 2008.”

Na zasadnutí s hlavnými predstaviteľmi írskeho parlamentu zazneli aj informácie o problémoch. Írsko síce zaznamenalo pomerne vysokú hospodársku expanziu najmä v posledných rokoch a hospodársky rast tejto krajiny patrí medzi najrýchlejšie z krajín eurozóny. Netreba však zabúdať, že Írsko sa stále nachádza v “nepopulárnom” rebríčku krajín PIIGS s vysokým súkromným dlhom.

Napriek niektorým dátam, ktoré nevyzerajú tak pozitívne, ako sa očakávalo, eurozóna a Írsko by mali pokračovať v ekonomickom raste. Draghi takisto naznačil, že inflácia by postupne mala dospieť k inflačnému cieľu, ktoré je v strednodobom horizonte tesne pod dve percentá. Prezident ECB takisto spomenul, že aj keď riziká spojené s perspektívou rastu eurozóny možno považovať za celkovo vyvážané, riziká spojené s protekcionizmom, zraniteľnosť na rozvíjajúcich sa trhoch a volatilita na kapitálových trhoch sú naďalej veľmi významné.

Obchodná vojna alebo “protekcionistické opatrenia” môžu spočiatku spôsobiť iba nízky dopad, no v celkovom dôsledku sa zvyšuje napätie v oblasti dôvery medzi ekonomickými veľmocami. Hlavná postava v bankovom sektore takisto apelovala na jednotný bankový trh a na posilnenie regulácie v bankovom sektore. Na záver spomenul, že podľa Eurobarometra, 77 percent občanov eurozóny podporuje euro a hovorí, že projekt a členstvo v EÚ je dobrá vec.

Kľúčové úrokové miery sa od roku 2009 nachádzajú na najnižších úrovniach. Zvyšovať by sa mali v druhej polovici 2019. Treba sa však opýtať, komu táto politika vyhovuje. Reálne to sú najviac zadlžené ekonomiky (Grécko, Taliansko), pre ktoré je euro príliš silné. Aj keď možno vidieť zmeny v gréckej ekonomike, netreba zabúdať, že tieto krajiny sú zadlžené na niekoľko desiatok rokov dopredu a predstavujú riziko v budúcnosti.

Pokiaľ sa na situáciu pozrieme z hľadiska Slovenska, ovplyvňuje do značnej miery aj nás. Dlhodobé nízke úrokové sadzby sú jednou z hlavných príčin, prečo cena nehnuteľností za posledné roky rýchlo rastie. Tým, že sa nachádzame v dobe “lacných peňazí”, u nás jednoducho prekvitá bublina s nehnuteľnosťami, aj keď ich cena je mnohokrát prestrelená.

Patrik Mackových

Autor článku Patrik Mackových

Analytik spoločnosti TopForex a pre Finance.sk píše ekonomické komentáre. Sleduje a pravidelne komentuje ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok

Koľko zarába Danko, Fico či Ódor? Politici zverejnili svoje zárobky

8. 11. 2024 | Redakcia

Koľko zarába Danko, Fico či Ódor? Politici zverejnili svoje zárobky

Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany, sa v roku 2023 stal najlepšie zarábajúcim politikom na Slovensku s príjmom 411-tisíc eur, čo je takmer dvojnásobok oproti druhému... celý článok

Ako zbohatol Donald Trump? „Geniálny biznismen“ veľakrát zlyhal, ale jeho značka je silná

5. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako zbohatol Donald Trump? „Geniálny biznismen“ veľakrát zlyhal, ale jeho značka je silná

Prezidentské voľby v USA sú tu a Donald Trump, známy miliardár a bývalý prezident USA, dnes opäť bojuje o prezidentský úrad. Okrem politiky zanechal výraznú stopu aj v podnikateľskom... celý článok