Komentár: Tlak na ceny ropy sa stupňuje. Ovplyvňujú ich sankcie aj saudská kríza

Patrik Mackových | rubrika: Článok | 2. 11. 2018
Tento týždeň sme na trhoch so severomorskou ropou Brent mohli spozorovať strmý pád.
Komentár: Tlak na ceny ropy sa stupňuje. Ovplyvňujú ich sankcie aj saudská kríza

Zdroj: Shutterstock

Napriek tomu, že začiatkom októbra analytici odhadovali extrémny nárast ropy, najmä kvôli uvaleným sankciám na Irán od USA, ktoré nadobudnú platnosť 4. novembra. Fundament sa odvtedy diametrálne zmenil, a preto čierne zlato pokračuje v prepade. Pri nadobudnutí platnosti sankcií však môže cena ropy opätovne vystreliť. Cena severomorskej ropy Brentsa klesla až na úroveň 73 USD za barel.

Na rovnakej úrovni sa naposledy obchodovala koncom augusta 2018. O negatívnu náladu na trhoch sa postaral najväčší výpredaj amerických akcií od roku 2011, ktorý viedol k sklamaniu investorov z hospodárskych výsledkov výrobcov čipov a následné posilnenie obáv z dopadu ciel a spomalenia hospodárskeho rastu v Číne na zisky amerických spoločností.

Zrýchľujúca sa dynamika hospodárskeho rastu v Amerike sa posledný rok a pol spolupodieľala nielen na raste akciových trhov, ale aj na raste dopytu po komodite. Keďže vplyvom reštriktívnej monetárnej politiky klesá dopyt po investíciách, aktuálny výplach na akciových trhoch môže byť signálom oslabenia dopytu po „čiernom zlate“.

K poklesu prispelo aj zvýšenie zásob surovej ropy o 6,3 milióna barelov, ktoré zverejnil Americký úrad pre energetiku (EIA). Pre ozrejmenie, išlo o piaty nárast za sebou. Výraznejšiemu poklesu zabránilo napätie, ktoré pretrváva po vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího medzi USA a Saudskou Arábiou a ním spojená hrozba amerických sankcií.

V tomto smere sa objavili aj špekulácie, že Rijád by mohol reagovať protiopatreniami. Saudskoarabský minister energetiky Chálid Fálih tieto informácie nakoniec vyvrátil, keď začiatkom týždňa potvrdil, že Saudská Arábia, ktorá je najväčším producentom komodity v rámci OPEC-u, má v úmysle aj naďalej ropu a politiku od seba oddeľovať a neplánuje na západné krajiny uvaliť ropné embargo ako v roku 1973.

Saudi chcú stabilizovať svetové energetické trhy a zvýšiť ťažbu ropy na 11 miliónov barelov denne zo súčasných 10,7 miliónov.  Plánujú tak vykompenzovať pokles dodávok z iných krajín vrátane Iránu, ktorého ťažba podľa údajov kartelu dosahovala 3,87 miliónov barelov denne. Sankcie ovplyvnia najmä Čínu, ktorá zastupuje najväčší dopyt po iránskej rope.

Zastavenie dovozu komodity z krajiny znamená pre čínske rafinérie, že musia hľadať náhradný zdroj dodávok inde. Saudi síce oznámili, že v prípade potreby sú schopní dosiahnuť hranicu ťažby až 12 miliónov barelov denne, no nedokážu pokryť celý očakávaný výpadok.

Aký dopad budú mať v konečnom dôsledku sankcie voči Iránu na ropný trh, bude jasnejšie až o niekoľko týždňov. Cena Brentu postupne rastie už viac než dva roky, kedy sa obchodovala za 29 USD za barel. Trh sa tak dostal na nové maximá od októbra 2014. Paradoxne, väčší pád sa začal tým istým mesiacom v roku 2018. 1. októbra hodnota vystúpila na 87 USD za barel a aktuálne cenový pokles predstavuje 16 percent za 4 týždne.

Skutočný vývoj ceny ropy bude závisieť od reálneho objemu ropy, ktorý v dôsledku sankcií voči Iránu zmizne z trhu, ale aj vývoja geopolitických rizík a spomalenia ekonomického vývoja, ktoré by mohli priniesť oslabenie dopytu po rope. Navyše, niektorí investori sa obávajú aj rastúcich zásob ropy, keďže na niektorých kľúčových trhoch vrátane USA dnes ponuka prevyšuje dopyt.

Patrik Mackových

Autor článku Patrik Mackových

Analytik spoločnosti TopForex a pre Finance.sk píše ekonomické komentáre. Sleduje a pravidelne komentuje ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok