Začalo to v USA
Všetko to začalo v Spojených štátoch daňovým zákonom FACTA, ktorý nariaďuje zahraničným bankovým inštitúciám predávať informácie o účtoch amerických daňových poplatníkov americkému daňovému úradu. Týmto sa inšpirovalo aj OECD a zaviedlo nový štandard pre automatickú výmenu daňových a finančných informácií na medzinárodnú úroveň. Takže vďaka bankovým účtom fyzických a právnických osôb dochádza k výmene informácií medzi inštitúciami a finančnými úradmi.
Klinec do rakvy
Ďalším klincom do rakvy bolo zavedenie takzvaného Anti Money Laundering Law, ktorým chcela EÚ posilniť pravidlá proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Tento systém však so sebou priniesol a rad byrokraticky veľmi náročných povinností, ktoré okrem skutočného vlastníka identifikuje aj ďalšie súvisiace fakty a údaje. Na Seychelách bol AML zákon aktualizovaný, čo ešte viac sprísňuje a znevýhodňuje bezdaňové podnikanie, ale zároveň aj takmer znemožňuje otváranie bankových účtov pre offshore spoločnosti.
Tip: Slovenské firmy odchádzajú z tradičných daňových rajov
Boj proti korupcii
Tretím dôvodom pomalého zániku offshoru je aj menej známy KYC dotazník a postup. Jeho úlohou je analýza možných rizík, hlavne vo vzťahu k AML zákonu. Navyše, spoločnosť tým preukazuje, že pozná potrebné fakty o svojich klientoch. KYC je dnes už úplne bežnou praxou nie len u finančných inštitúcií, ale aj pre poradenské, daňové, účtovné a poisťovacie spoločnosti.
S KYC súvisí aj ďalšie opatrenie, takzvané ACDD, ktoré má za úlohu zameriavať sa na korupčné jednanie a obmedzenie legalizácie takýchto výnosov. Anti Aviodance Tax Directive je smernica z roku 2016, ktorá určuje pravidlá a postupy proti vyhýbaní sa daňovým povinnostiam. Smernica sa postupne zavádza do krajín Európskej únie, respektíve do ich legislatív.
Transparentnosť štruktúr
Všetky tieto zmeny majú viesť k väčšej transparentnosti štruktúr firiem, zvereneckých fondov, nadácií a ďalších, avšak právne a daňové nastavenie štruktúr získava aj rad ďalších obmedzení. Dnes už údajne nie je možné poskytnúť jednoduché nastavenie za pár eur bez právneho a daňového nastavenia. Trh so zakladaním firiem čaká ešte niekoľko problémov. Založenie firmy je len 10 % z celkového procesu zakladania firmy, ostatné je odborná právnická a daňová práca.
„Každý, kto pracuje s offshore štruktúrami, nadáciami alebo so zvereneckými fondmi by mal urobiť právnu a daňovú revíziu. Možno potom zistí, že mu banka, kde mal 10 rokov účet už dávno zmrazila všetky účty, poslala report k príslušným úradom a vlastne ho zobliekla úplne do naha. Čaká nás poriadna očista trhu so zakladaním firiem,“ uvádza Ondrej Spodniak zo spoločnosti Zenron.
Zdroj: Zenron
Miroslav Homola
Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.