Správne cúvanie a otáčanie
S nesprávnym cúvaním sa na cestách stretávame každý deň. Väčšina vodičov ani nevie presne povedať, kde a za akých okolností sa cúvať alebo otáčať nesmie. V praxi existuje niekoľko prípadov a výnimiek, ktoré si uvedieme na pravú mieru. Pri cúvaní vodič predovšetkým nesmie ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky. Ak nemáte dostatočný výhľad, aby ste bezpečne vyšli na vozovku, môžete navádzaním a ukazovaním poveriť osobu, ktorá bude poučená a spôsobilá.
To platí hlavne v prípadoch, keď cúvate z garáže alebo parkovacieho miesta pri dome rovno na hlavnú cestu. Podľa predpisov však nemôžete cúvať a otáčať sa na ceste vtedy, ak by ste sa dostali na priechod pre chodcov, železničné priecestie, v tuneli, na moste, v neprehľadných zákrutách a na nebezpečných miestach, napríklad pred stúpaním do kopca, na jednosmernej ceste, ak to nie je nevyhnutné na zaparkovanie, a na križovatkách s riadenou dopravou, iba ak by to dopravné značenie dovoľovalo.
V prípade, že budete cúvať alebo sa otáčať tam, kde je to zakázané, hrozí vám pokuta vo výške 50 eur. Finančný postih by však nemal byť jediným strašiakom. Vodiči by mali mať na pamäti aj to, že v minulosti niekoľko ľudí prišlo o život v dôsledku nepozorného cúvania.
Tip: Môžete jesť, piť, fajčiť alebo telefonovať za volantom?
Stop
Pred značkou stop musíte zastaviť vždy a za každých okolností. Táto značka má svoj význam hlavne na frekventovaných križovatkách, kde je potrebné zastaviť úplne a mať dostatočný výhľad na všetky strany. Podľa zákona smiete zastaviť tak, aby ste mali výhľad na celú križovatku, čiže nemusíte zastavovať vo vyznačenom bielom pruhu pred priechodom pre chodcov, ak cez priechod nikto nekráča. Ak však nezastavíte vôbec, hrozí vám pokuta 50 eur.
Zákaz zastavenia a státia
Opačný prípad nastáva, ak uvidíte značku zákaz zastavenia. Za touto značkou zastaviť nemôžete. Zákaz platí hlavne v prípade, že chcete zastaviť len na krátku dobu, napríklad pri nastupovaní alebo vystupovaní pasažierov, prípadne pri nakladaní či vykladaní vecí z auta.
Ak budete kvôli poruche vozidlá nútený zastaviť v tuneli, ste povinný bezodkladne vypnúť motor, zabezpečiť vozidlo tak, aby neohrozovalo ostatných účastníkov cestnej premávky a kontaktovať osobu alebo prevádzkovateľa, ktorý má nad prevádzkou tunela dohľad.
Značka zákaz státia je o niečo menej prísna. Za touto značkou môžete zastaviť, ale len na čas potrebný na nastúpenie alebo vystúpenie pasažierov, prípadne naloženie alebo vyloženie vecí. Vodič však musí zastavovať vždy vpravo v smere jazdy, v prípade jednosmernej cesty môže zastavovať vpravo aj vľavo.
Pri státí aj zastavení musí zostať voľný jeden jazdný pruh široký aspoň 3 metre. Ak aj napriek zákazu zastavíte alebo budete parkovať za značkou zákazu státia, hrozí vám pokuta až do výšky 100 eur.
Parkovacie miesto pre invalidov
Vodičom, ktorí parkujú na mieste pre invalidov a nemajú na to povolenie nehrozí len pokuta. Policajti v takýchto prípadoch vyberajú sumu až do výšky 300 eur a previnilcovi hrozí aj zákaz šoférovania na dva roky.
Zdroj: Zákon o cestnej premávke
Čítajte tiež:
Miroslav Homola
Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.