PZP nebude stačiť
Vďaka povinnému zmluvnému poisteniu by vás nehoda, ktorú ste nezavinili nemala stáť ani cent. Realita je však trochu iná. Najväčšou zárukou je v takýchto prípadoch havarijné poistenie. Ľuďom sa však buď nechce vybavovať, alebo na to jednoducho nemajú finančné prostriedky. Škoda je totižto v prípade plnenia havarijného poistenia poškodeného vybavená omnoho rýchlejšie. Spory v prípade, že má hradiť škodu poisťovňa vinníka sú pomerne časté. Väčšinou sa to bez právnika nezaobíde.
Ako postupovať v prípade nehody
V prvom rade sa uistite, že sú všetci účastníci nehody zdravotne v poriadku. Ak nie, je potrebné poskytnúť im prvú pomoc a privolať zdravotníkov. V takýchto prípadoch pomôže aj asistenčná služba, ktorá je bežnou súčasťou každého poistenia automobilu. Ak je k miestu nehody v zahraničí privolaná polícia, protokol o dopravnej nehode podpíšte, len ak mu úplne rozumiete a súhlasíte s jeho znením.
Tip: Ako vyplniť správu o nehode
Čo budete potrebovať
Po zabezpečení miesta dopravnej nehody, budete potrebovať od vinníka nehody niekoľko vecí:
- Kópiu jeho vodičského preukazu*
- Kópiu jeho zelenej karty*
- Vyplnený európsky záznam o dopravnej nehode, ktorý je vo všetkých jazykoch rovnaký (bol navrhnutý tak, aby ste nezabudli zaznamenať všetky dôležité skutočnosti aj v krízových situáciách)
*Stačí fotka na mobilný telefón, ale dokumenty musia byť na fotkách čitateľné.
**Nezabudnite si vyfotografovať aj miesto nehody a poškodenie na automobile, ideálne z každého uhlu.
Vďaka týmto materiálom budete mať všetky potrebné informácie, ktoré by vám mali pomôcť uplatniť si poistné plnenie z povinného zmluvného poistenia vodiča, ktorý nehodu spôsobil. Pre istotu si zapíšte aj mená a adresy všetkých účastníkov dopravnej nehody, ideálne aj svedkov. Samozrejme, aj vy im poskytnite svoje osobné údaje.
A čo ďalej?
Vinník nehody má, samozrejme, povinnosť nahlásiť túto udalosť svojej poisťovni, rovnako ako vy. Potom existuje niekoľko možností, ako získať náhradu škody. Počítajte však s tým,že to môže trvať aj niekoľko mesiacov, čo je práve dôvod, prečo sa ľudia vzdávajú bonusu k havarijnému poisteniu. Obzvlášť zložité prípady bývajú v súvislosti so získaním náhrady škody na území štátov, ktoré nemajú systém zelenej karty so štátnym príslušníkom mimo EÚ a platnej dohody.
Na koho sa obrátiť a ako sa uplatňuje škoda
- Môžete žiadať poistné plnenie z povinného zmluvného poistenia vinníka autonehody. Obráťte sa priamo na zahraničnú poisťovňu vodiča, ktorý nehodu spôsobil. Vinníkova poisťovňa by s vami mala škodu podľa spísanej dokumentácie vybaviť. Tiež by s vami mala spísať formulár, v ktorom budete požadovať zaslanie poistného plnenia na účet autoservisu s tým, že uhradíte prípadný rozdiel. Likvidátor po posúdení faktúry za opravu potvrdí výšku plnenia, ktorá bude odoslaná. Rozdiel, čiže DPH, spoluúčasť a podobne, doplatíte servisu pri prevzatí opraveného vozidla.
- Môžete sa obrátiť na národnú kanceláriu poisťovateľov štátu, kde sa stala dopravná nehoda a požiadať o pomoc. Interné pravidlá medzi kanceláriami sú jedným z pilierov systému zelenej karty.
- Ak nedošlo k identifikácii zahraničného poisťovateľa, nebol vám uplatnený nárok alebo jeho neuplatnenie nebolo odôvodnené, môžete sa obrátiť na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov.
- Ak ste boli poškodený na území cudzieho štátu nepoisteným vozidlom, môžete sa obrátiť na Garančný fond alebo Kompenzačný orgán štátu, kde sa nehoda stala, respektíve, v ktorej má vinník trvalý pobyt. Mali by vám poskytnúť informáciu, ako postupovať pri uplatnení vášho nároku.
Miroslav Homola
Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.