Vylievate použitý kuchynský olej? Takto ho viete recyklovať

Roland Regely | rubrika: Článok | 7. 9. 2018
Slovnaft počas siedmich rokov vyzbieral a zrecykloval spolu vyše 94 ton oleja.
Vylievate použitý kuchynský olej? Takto ho viete recyklovať

Zdroj: Shutterstock

Popularita recyklácie použitého kuchynského oleja na Slovensku narastá. V prvom polroku odovzdali Slováci na zberných miestach spoločnosti Slovnaft vyše 29 tisíc kilogramov použitého kuchynského oleja. „V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka narástol počet vyzbieraného použitého oleja na takmer dvojnásobok,“ uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Na zber oleja vznikajú aj ďalšie inštitúcie, čo pomôže životnému prostrediu, ale aj samotným spotrebiteľom, ktorý olej vo väčšine prípadov vylievajú do odtoku či smetí.

Najviac olej recyklujú v hlavnom meste

Najviac oleja sa vyzbieralo v Bratislave, kde Slovnaft túto službu poskytuje najdlhšie. „Bratislavčania majú možnosť odovzdať olej na 24 čerpacích staniciach. Za prvý polrok 2018 nazbierali vyše 6,3 tony, čo je viac ako pätina všetkého zhromaždeného oleja,“ dodal Molnár. Čerpacia stanica s rekordným množstvom odovzdaného oleja za prvý polrok sa nachádza v Pezinku, ktorá službu zberu oleja ponúka od jesene 2015. „Pezinčania sem priniesli počas prvých šiestich mesiacov roka celkovo viac ako 1,3 tony oleja,“ doplnil Molnár.

Možnosť odovzdať použitý kuchynský olej z domácností aktuálne ponúkajú takmer tri štvrtiny čerpacích staníc Slovnaftu. „Snažíme sa túto službu dostať čo najbližšie k obyvateľom, preto prehodnocujeme každú jednu čerpaciu stanicu, či spĺňa požiadavky na skladovanie použitého kuchynského oleja. V spolupráci s partnerskou spoločnosťou Meroco aj tento rok preveríme možnosť rozšíriť sieť zberných miest v rámci čerpacích staníc aj do miest a obcí, kde olej zatiaľ nezbierame,“ uviedol Molnár.

Použitý olej po novom zbiera aj Kaufland. Tento reťazec umožňuje zber odpadu vrátane plechoviek, papiera či skla v rámci projektu Zelený Kaufland. Túto možnosť si vždy pred odnesením oleja overte s konkrétnou prevádzkou, stačí zavolať na zákaznícky servis spoločnosti.

Odporúčame: Ako ušetriť na energiách v domácnosti? Pozrite si náš článok s tipmi. Máme aj 25 konkrétnych krokov, ako dosiahnuť nižšiu spotrebu.

Kde odovzdať kuchynský olej a kam ide potom

Použitý kuchynský olej je možné odovzdať na 162 čerpacích staniciach Slovnaftu po celom Slovensku, ako aj na troch zberných miestach v bratislavskom Vlčom hrdle, v Starej Tržnici v centre hlavného mesta a na termináli rafinérie v Kľačanoch.

Použitý kuchynský olej putuje do spoločnosti Meroco, kde sa z neho po očistení vyrába biopalivová zložka do motorovej nafty. Z jedného litra oleja je možné vyrobiť až 0,9 litra biopalivovej zložky. Na zbieranie je vhodný akýkoľvek rastlinný olej s výnimkou kokosového, ktorý tuhne už pri izbovej teplote. S projektom začala bratislavská rafinéria v roku 2011. Počas siedmich rokov sa vyzbieralo a zrecyklovalo spolu vyše 94 ton oleja.

Dá sa zarobiť na prepálenom oleji?

Cena za prepálený olej sa pohybuje od 0,05 €/kg do 0,30 €/kg a závisí od kvality použitého oleja, jeho množstva a miesta, kde olej odnesiete. Slovnaft zberne oleja umiestňuje na sídliská alebo do blízkosti nákupných centier. Za odovzdaný olej získate napríklad aj extra bonusové body.

Kam kuchynský olej určite nedávať

Prepálený olej môže zničiť či upchať kuchynský, ale aj záchodový odtok. Preto odborníci neodporúčajú vylievať ho do týchto miest.  V malom množstve ho môžete vyliať na domáce kompostovisko, ak nejaké máte. Rozhodne to však nerobte vo veľkom! Mohli by ste totiž narušiť kvalitu pôdy a to určite nikto z nás nechce. Ďalším spôsobom je vyčleniť si nádobu alebo fľašu, ktorú naplníte niečím savím, napríklad pieskom, pilinami alebo kúskami novín a postupne sem môžete vlievať použitý kuchynský olej.

Do tej istej nádoby vkladajte aj papierové utierky, ktorými vytierate olej z panvice pred jej umytím alebo z kuchynskej linky. Po naplnení nádoby či fľaše so savím materiálom a použitým olejom ju vyhoďte do komunálneho odpadu, čo síce nie je ideálne riešenie, ale oveľa šetrnejšie, než vylievanie oleja do výlevky a toalety.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok