V krajinách Európskej únie sú ceny rozdielne vysoké. Závisí to od viacerých faktorov a vplyvov. Hodnotenie ponúka každoročne Eurostat. Hodnotia sa ceny v šiestich rôznych kategóriách ako je jedlo a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabak, oblečenie, spotrebná elektronika, reštaurácie a hotely a osobná doprava.
Slovensko je siedmou najlacnejšou krajinou EÚ
Slovensko je siedmou najlacnejšou krajinou Európskej únie. Ceny tovarov a služieb v únii sú až o 45 % vyššie ako na Slovensku. V rámci celej EÚ je najlacnejšou krajinou Bulharsko, kde sú priemerné ceny nižšie o 30 % ako na Slovensku.
„Aj napriek tomu sa Slovensko zaraďuje medzi najlacnejšie krajiny EÚ. Nižšie ceny tovarov a služieb v porovnaní so SR sú v krajinách V4, v Litve a Chorvátsku,“ približuje analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. V rámci krajín V4 však slovenskí spotrebitelia za potraviny platia najviac
Spomedzi susedných krajín je najvýraznejší cenový rozdiel medzi SR a Poľskom, kde sú priemerné ceny tovarov a služieb o 19 % nižšie ako na Slovensku. „Menej ľudia zaplatia aj v Maďarsku, a to o 10 %, Česi majú už porovnateľnú cenovú hladinou so SR,“ doplnila Dovalová.
Pozrite si aj:
Koľko vás vyjde nákup (porovnanie)
Ak Slováci v roku 2017 zaplatili za košík plný potravín sto eur, v Dánsku za ten istý nákup dali spotrebitelia 166 eur, Taliansku 128 eur a Chorvátsku 107 eur. Naopak, v Poľsku vyšiel takýto nákup potravín zákazníkov na 72 eur, Maďarsku 91 eur a Českej republike 95 eur. Spomedzi krajín V4 aj naďalej platia Slováci za potraviny najviac.
Podľa Eurostatu sú najväčšie rozdiely v cenách za reštauračné a hotelové služby, alkohol a tabakové výrobky, pričom sa odlišujú často krát až trojnásobne.
Z krajín V4 sme na tom najhoršie, platíme najviac
Českej republike sú potraviny lacnejšie o 5,1 %, v Maďarsku o 8,8 %. V Poľsku za ten istý nákup potravín zaplatia miestni obyvatelia dokonca až o 28,4 % menej. V Českej republike sú lacnejšie predovšetkým ovocie a zelenina, chlieb a pečivo, ale i mlieko, syry a vajcia. Naopak, mäso a ryby zaťažujú peňaženky Čechov via. V Maďarsku a Poľsku sa platí menej za všetky potraviny.
„Toto je zrejme jeden z dôvodov, prečo kroky Slovákov, najmä z prihraničných oblastí, smerujú za nákupmi potravín do zahraničia. V prípade ekonomicky nie veľmi uznávanej nákupnej turistiky zohráva rolu aj aktuálny vývoj domácej meny voči euru. Oslabovanie forintu, zlotého či českej koruny voči euru totiž zlacňuje nákupy v zahraničí a zväčša, na základe skúseností z minulosti, zvyšuje aj záujem našincov o nákupy v okolitých ekonomikách,“ uviedla Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho, družstva.
Najdrahšie sú severské krajiny
Najviac si Slováci priplatia v severských krajinách. „V Dánsku sú cenovky tovarov a služieb až dvojnásobné v porovnaní so slovenskými. Podobnú cenovú úroveň majú aj Nóri, no vo Švajčiarsku si v obchodoch priplatíme až o 130 %. Na Islande je najdrahšie, tam sú ceny vyššie až o 140 %. Medzi najdrahšie krajiny patrí aj Švédsko, Fínsko, Írsko a Británia,“ uviedla Dovalová.
Potraviny a nealko nápoje patria na Slovensku k tým najlacnejším v rámci únie. Potraviny sú najlacnejšie v Rumunsku. V porovnaní s krajinami V4 sú však potraviny a nápoje najdrahšie," podotkla analytička.
Najlacnejšia dovolenka vás čaká v Bulharsku
Z hľadiska dovoleniek je tiež pre Slovákov najlacnejšie Bulharsko. „Na dovolenke v tejto destinácii zaplatíme v hoteloch a reštauráciách v priemere až o 40 % menej ako na Slovensku. Najdrahšie hotely a reštaurácie sú na Islande, vo Švajčiarsku, Nórsku, a taktiež v Dánsku, kde sú ceny viac ako dvojnásobné v porovnaní so slovenskými,“ vyčíslila Dovalová.
Slováci majú k dispozícii lacný alkohol
Pitný režim je na Slovensku drahší ako vo väčšine krajín EÚ. V Európskej únii nealkoholické nápoje stoja o 9,3 % menej ako na Slovensku. Najdrahšie je nealko v Dánsku, a to o vyše polovicu v porovnaní so SR. Naopak, najlacnejšie nealkoholické nápoje evidujú v Rumunsku (o -36,8 % v porovnaní so SR) a Poľsku (o -28,9 %). Aj u ostatných susedov z V4 zaplatia za nealko menej ako u nás.
Naopak, iba v troch krajinách EÚ majú lacnejší alkohol ako na Slovensku. V najlacnejšom Bulharsku vyjde alkohol lacnejšie o takmer pätinu. Naopak, vo Fínsku a Írsku je alkohol raz toľko drahý. Aj v prípade alkoholu predávaného na pultoch poľských obchodov sú cenovky v priemere o 5,3 % vyššie. V prípade ČR je cena alkoholu vyššia o takmer 7 %.
Zdroj fotografie: Shutterstock.com
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.