Môžete rozkladať stan a oheň kdekoľvek? Aké hrozia pokuty

Roland Regely | rubrika: Článok | 16. 8. 2018
Letná sezóna kempingu a stanovania je v plnom prúde. Poznáte však všetky potrebné pravidlá aj postihy, ktoré sa vás týkajú, ak stanujete v prírode?
Môžete rozkladať stan a oheň kdekoľvek? Aké hrozia pokuty

Zdroj: Shutterstock

Mnohým ľuďom leto pod stanom nič nehovorí, no mnohí naň nedajú dopustiť. Dnes už však stanovanie nie je to, čo bývalo. Doby, kedy si každý mohol postaviť stan kdekoľvek, sú nenávratnou minulosťou. Dnes už stanovať nadivoko môžeme len s pevnými nervami a peňaženkou pripravenou na pokuty.

Kde si možno rozložiť stan

Podľa zákona si dnes stan na súkromnom pozemku môžeme postaviť len so súhlasom majiteľa pozemku. A nie je žiadnou povinnosťou majiteľa nás o zákaze táborenia informovať pomocou nejakej informačnej značky. Bohužiaľ je len a len povinnosťou každého táborníka zistiť si, komu pozemok patrí a či nám dovolí na jeho pozemku stanovať. Žiadny táborník sa nemôže vyhovárať, že on nevedel alebo si myslel niečo iné. Neznalosť zákona žiaľ neospravedlňuje.

Zákaz stanovania platí aj v národných parkoch, chránených krajinných oblastiach a národných prírodných rezerváciách. V prípade odhalenia porušenia zákazu stanovania strážcom parku hrozí pokuta až 200 eur. Aj keď sa to posudzuje individuálne, buďte si istí, že takmer vždy dostanete plnú výšku – najmä v prípade majetku štát. Táborenie je v týchto oblastiach umožnené len na vyhradených miestach, v tzv. kempoch. Verejné táboriská sú označené tabuľkou a disponujú obvykle zdrojom pitnej vody aj základnými hygienickými zariadeniami.

Stan teda oficiálne možno rozložiť na vašom súkromnom pozemku či v kempingu – teda miesto na tom určenom. V niektorých krajinách je aj množstvo bezplatných kempingov, dokonca so sociálnymi zariadeniami.

Je spanie pod šírym nebom táborenie?

Tu je na mieste odpovedať, ako pre koho. Zákon síce spanie pod širákom za táborenie nepokladá, pretože táborením sa podľa neho rozumie činnosť umožňujúca pobyt v prírode s možnosťou prespania, a to zvyčajne v stanoch, s možnosťou prípravy jedla, hygieny a pod. Ale slovíčko obvykle neveští nič dobré, najmä ak ste si "pod širákom" rozbalili spanie veľkosti bytu. Aj tu platí skautské pravidlo – nie je ma vidieť, neexistujem, netáborím.

Mohlo by vás zaujímať:

Pravidlá pre zakladanie ohňa

S ohňom je to podobné ako s táborením alebo stanovaním. Asi je aj otázkou slušnosti zistiť si u majiteľa pozemku, či mu okrem stanu nebude vadiť aj malý oheň na opečenie špekáčikov či ohrievanie hotového jedla. Inak platí, že oheň nesmiete rozoberať bližšie než 50 metrov od okraja lesa, v dostatočnej vzdialenosti od všetkého, čo by sa mohlo vznietiť. Teda ani vo vysokej tráve alebo na suchom strnisku. V lese si môžete oheň rozrobiť vo výnimočných prípadoch len na miestach na to určených, niekedy preto bývajú v lese pripravené ohniská.

Pokiaľ hrozia požiare zo sucha, bývajú tieto lokality označované letákmi alebo vyhlásené všeobecne záväznou vyhláškou. Ale k tej sa nemusíte, ak idete v kanoe alebo na bicykli, vôbec dostať. Takže v každom prípade sa spoliehajte na váš zdravý úsudok. Ak sami cítite, že je okolo všetko vyprahnuté, tak snáď ani nie je nutné chodiť čítať na radnicu obecnú vyhlášku a namiesto ohrievanej konzervy je vhodnejšie zvoliť iný spôsob stravovania. Účet za opekanie bude určite rádovo nižší ako platba za výjazd požiarnej techniky k lesu.

Na požiare upozorňujú aj Lesy SR

To, že je nebezpečenstvo požiarov vo vyprahnutom lete naozaj vysoké, potvrdzujú aj Lesy Slovenskej republiky. Na ich webe nájdete informácie o tom, že už len jeden odhodený ohorok z cigarety môže behom pár minút zničiť mnohoročnú prácu niekoľkých generácií lesníkov. Mnohé z lesných požiarov sú skutočne spôsobené nedbanlivosťou a porušením predpisov z oblasti požiarnej ochrany.

Opakovanie je matka múdrosti. Všeobecne známa vec je, že v lese je zakázané zakladať alebo udržiavať otvorený oheň. To možno najmenej 50 metrov od kraja lesa. V lese sa však nesmie ani fajčiť. Práve odhodený ohorok je najčastejšou príčinou vzniku lesného požiaru. Následkom môžu byť mnohomiliónové škody na lese aj tragické následky pre lesnú zver či návštevníkov lesa. Aj z tohto dôvodu sa v lese nesmie ani táboriť mimo miesta na to určeného.

Táborenie a zakladanie ohňa v otvorenej prírode síce sľubuje romantiku, ale ak chcete mať pokoj na duši, radšej využite ku stanovanie ponuky kempingov pri cestách. Máte potom istotu, že vás v noci nezobudí majiteľ pozemku alebo polícia a nebudete búrať stan za svitu mesiaca a nadávať vám a vašim spolukempujúcim.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok