Na poistný trh prichádza unikátna novinka v boji proti chorobnosti

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 24. 7. 2018
Allianz - Slovenská poisťovňa chce znižovať chorobnosť svojich klientov pomocou ich DNA. Jej analýzou sa určí najvhodnejší šport, ideálna strava a potrebné vitamíny.
Na poistný trh prichádza unikátna novinka v boji proti chorobnosti

Zdroj: Shutterstock

Špecifická genetická podoba

Jednou z vecí, ktorými sa od seba odlišujeme je okrem iného aj špecifická genetická podoba. To znamená, že to, čo v prípade stravy alebo pohybu funguje u jedného človeka, nemusí automaticky fungovať aj u druhého. Každý má svoju špecifickú predispozíciu na jedlo, šport, vitamíny a podobne. Jednému sa môžu živiny vstrebávať horšie, inému zase lepšie. Máme tiež rôzne reakcie na príjem laktózy.

Ak by ste však poznali svoje genetické predispozície, viac by ste svojmu telu rozumeli a dali mu to, čo naozaj potrebuje. Práve touto myšlienkou sa riadi aj Allianz - SP, ktorá začala spolupracovať so slovinskou firmou GenEplanet. Spoločne priniesli na slovenský trh unikátnu novinku v boji proti chorobnosti svojich klientov - analýzu DNA.

Výsledky analýzy

Zámerom tohto projektu je znížiť chorobnosť klientov poisťovne, zároveň však aj prispieť k ich lepšej starostlivosti. Je to aj preventívne opatrenie proti vzniku poistných udalostí, respektíve vzniku niektorých ochorení, najmä kritických chorôb. V prípade záujmu o tento program vám len zoberú vzorku slín z ústnej dutiny.

Program sa volá NutriFit, ktorý predstavuje individuálne nastavený plán pre stravu a životný štýl podľa genetickej analýzy človeka. Zameriava sa najmä na zlepšenie kvality života pomocou lepšej stravy, ideálneho pohybu a dostatku vitamínov. Výsledkom je presný program na udržanie ideálnej hmotnosti, spojitosť génov s metabolizmom, potrebné vitamíny a minerály, ideálny šport na mieru, potrebné zmeny v životnom štýle, genetický predpoklad pre starnutie a, samozrejme, správna strava.

TIP: Ako zrušiť životné poistenie čo najlacnejšie

DNA je jedinečná

Na svete neexistujú dvaja identický, respektíve rovnaký ľudia z hľadiska DNA. Dôvodom sú odlišné genetické informácie, ktoré spôsobujú, že každý človek môže metabolizovať, tráviť, prijímať a uskladňovať živiny odlišným spôsobom. Svoju úlohu v tom má aj dedičná predispozícia, ktorá ovplyvňuje aj to, ako bude vaše telo prijímať laktózu, fruktózu, glukózu, mastné kyseliny, bielkoviny a ostatné živiny.

„Ak ľudia poznajú svoje genetické predispozície a dedičné hendikepy, cielenými zmenami svojej životosprávy dokážu znížiť potenciálne negatívne zdravotné následky a hrozby, vyplývajúce zo slabších stránok svojich génov. Vhodnými stravovacími a diétnymi návykmi tak dokážu významnou mierou eliminovať vznik závažných civilizačných chorôb,” hovorí gastroenterológ Peter Minárik.

Ako to funguje

Po odobratí vzorky DNA vykonávajú odborníci podrobnú analýzu a na jej základe vypracujú takzvanú presonalizovanú správu. Správa bude mať zhruba 100 strán, na ktorých budú podrobné informácie a presný návod k tomu, aké zmeny by ste mali urobiť vo svojej životospráve, odporúčaná strava a šport, potrebné vitamíny a podobne.

Správa bude obsahovať aj informácie o tom, ako vaše telo spracováva tuky a sacharidy, alkohol, kofeín, laktózu a citlivosť na inzulín či glutén. Vo výsledkoch nájdete aj svoju svalovú štruktúru, podľa ktorej vám určia ideálny šport na mieru. V neposlednom rade zistíte aj svoju predispozíciu k biologickému starnutiu a správnu diétu.

"Z našich doterajších skúseností až 95 % ľudí potvrdilo, že NutriFit program im poskytol hodnotné a užitočné informácie a až 71 % ľudí urobilo na základe jeho odporúčaní zmeny vo svojom životnom štýle,“ povedal obchodný riaditeľ spoločnosti GenEplanet Matjaž Petrovič.

Pozitívne výsledky DNA analýzy vychádzajú z vedeckých poznatkov a v spolupráci s lekármi, dietológmi, expertmi na biotechnológie, výživovými a športovými poradcami, boli spracované do praktických rád a pokynov v oblasti životného štýlu, stravovania a pohybu.

Záznamy sú chránené

Program NutriFit automaticky získajú všetci klienti, ktorí si od 1. júla 2018 v rámci životného poistenia uzavreli aj poistenie kritických chorôb a splnia stanovené podmienky. Ak sa stanete členom tohto programu, dostanete na vašu adresu balíček, ktorý bude obsahovať návod a nádobku na odovzdanie vzorky. Následne vzorku pošlete na dohodnutú adresu certifikovaného laboratória.

Poisťovňa zároveň ubezpečuje klientov, že veľký dôraz kladú aj na ochranu osobných údajov, respektíve aj výsledkov týchto testov. Výsledky analýzy nebudú mať ani žiadny vplyv na určenie výšky poistného alebo rizikovej skupiny pri uzatváraní poistenia, nakoľko k výsledkom a vzorkám nebude mať poisťovňa žiadny prístup.

Zdroj: Allianz - SP

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Po transakčnej dani sa chystá „horor“ s odpočtom DPH. Podľa štátu to bude fér

4. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Po transakčnej dani sa chystá „horor“ s odpočtom DPH. Podľa štátu to bude fér

Slovenskí podnikatelia sa musia pripraviť na ďalšiu finančnú výzvu, ktorá zrejme zasiahne ich peňaženky. Od 1. júla 2025 plánuje vláda obmedziť možnosť odpočtu DPH pri nákupe a prevádzke... celý článok

Bohatstvo, podvody a pád: Príbeh muža, ktorý spôsobil prvý krach na Wall Street

4. 4. 2025 | Natália Stašíková

Bohatstvo, podvody a pád: Príbeh muža, ktorý spôsobil prvý krach na Wall Street

William Duer, muž, ktorého meno je dnes takmer zabudnuté, zohral kľúčovú úlohu v histórii amerických financií. Vďaka svojmu vzdelaniu a obchodným schopnostiam sa stal súčasťou ministerstva... celý článok

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.