V ktorej krajine V4 sa žije najlepšie? (porovnanie)

Roland Regely | rubrika: Článok | 21. 6. 2018
Máme spoločnú históriu, no životná úroveň všetkých štyroch krajín je odlišná. Pozrite si porovnanie krajín V4.
V ktorej krajine V4 sa žije najlepšie? (porovnanie)

Zdroj: Shutterstock

Slováci majú jednu z najvyšších mier nezamestnanosti v únii, slabé platy, nedôverujú politikom, nevyšetrené kauzy, žiadny extra vysoký vek dožitia, no i tak v rámci V4 máme v niektorých veciach navrch. Český štatistický úrad si posvietil na viaceré ukazovatele životnej úrovne vo všetkých krajinách Vyšehradskej štvorky a zisťoval, v čom sa líšia od ostatných krajín Európskej únie.

Spoločná minulosť, rozdielna budúcnosť?

S našimi susedmi nás nespája len súčasné členstvo vo Vyšehradskej štvorke a spoločné pôsobenie v určitých oblastiach, ale predovšetkým história. Ide najmä o historické a geografické pozadie. Snahy o unifikáciu strednej Európy siahajú už od desiateho storočia.

Ak sa pozrieme do súčasnosti, prípadne blízkej budúcnosti krajiny V4 toho už toľko spoločného nemajú. Síce naše platy často nedosahujú štvorciferné sumy resp. úroveň ostatných krajín EÚ alebo častejšie zomierame na ochorenia obehovej sústavy ako je priemer krajín EÚ – to sú zrejme jediné veci, čo V4 spájajú.

Priemerné platy nám v priemysle za 16 rokov narástli o niečo viac ako Čechom, chudoba ohrozuje menej Slovákov ako Maďarov či Poliakov. Slovenskí vedci sa však veľmi tešiť nemôžu, na výskum a vývoj dávame len 0,8 %, čo je najmenej zo všetkých krajín V4. Na dvojpercentný priemer EÚ však nedosiahne žiadna z našich krajín.

zivotna uroven krajiny v4

Mohlo by vás zaujímať:

Nezamestnanosť: sme na tom najhoršie

Aj keď sa vláda chváli najnižšou nezamestnanosťou za posledné roky, v rámci V4 sme na tom najhoršie. Naše postavenie v rámci Vyšehradskej štvorky v prípade nezamestnanosti najlepšie odzrkadluje toto číselné vyjadrenie:

Slovensko: 7,7 %

Poľsko: 4,7 %

Maďarsko: 3,8 %

Česká republika: 2,6 %

Zásadné rozdiely v zahranično-politickom smerovaní

Rozdeľuje nás okrem iného aj prístup k zahraničnej politike. V súčastnosti Poľsko stavia na svojej protiruskej politike, Česi hľadajú obchodné a ekonomické cestičky aj s takými partnermi ako sú Rusi a Číňania. Maďari robia diferencovanú svojskú zahraničnú politiku a vystupujú ako najväčší oponent voči EÚ pre migráciu.

Slovenská zahraničná politika sa dá len veľmi ťažko hodnotiť – členstvo v EÚ a NATO nás stavia do pozície prozápadne orientovanej krajiny, nájdu sa však vo vláde aj takí, ktorí by radi našu zahraničnú politiku smerovali na východ.

Prognóza: V4 v nasledujúcich rokoch porastie

České ministerstvo financií v aktuálnej januárovej makroekonomickej prognóze tento rok počíta s rastom českého hrubého domáceho produktu na obyvateľa v pomere k eurozóne na 85 percent a budúci rok na 86 percent. Slovensko, ktoré je z krajín V4 na druhom mieste, si má polepšiť v tomto roku na 74 percent a budúci rok na 76 percent priemeru 19 krajín eurozóny.

Na Slovensku vlani bola cenová hladina v rovnakej výške ako v Česku na úrovni 65,7 percenta, v roku 2016 to bolo 65,2. V roku 2018 by to malo byť 65,7 percenta a v roku 2019 65,9 percenta.

Ekonomická úroveň krajín sa porovnáva na základe bežnej parity kúpnej sily. To je pomer medzi menami, ktorý vyjadruje schopnosť kúpiť rovnaký súbor tovarov alebo služieb v oboch krajinách. Index cenovej hladiny je podiel menového kurzu a parity kúpnej sily medzi menami.

Zdroj ilustračnej fotografie: Shutterstock.com

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok