Medzi položky, ktoré najviac zaťažia rozpočet každého cestovateľa je doprava.
Ako získať lacnú letenku
Paradoxne vás môže cestovanie letecky stáť menej než vlakom či autobusom, len treba vedieť hľadať.
Najlacnejšie letenky získajú tí, ktorí nemajú ani konkrténu destináciu ani konkrétne dátumy, alebo len jeden z variant: Napríklad cieľ USA na jar, alebo v auguste kamkoľvek k moru a pod.
1. Určite je dôležité sledovať letenkové portály.
Aby ste nemuseli každý deň klikať na stránky, nastavte si "alerty" upozornenia, aby ste žiadnu zaujímavú letenku neprešvihli.
Medzi veľmi využívané weby, ktoré odporúčajú mnohí cestovatelia patria:
2. "Nelipnite" na jednom letisku
Nesústredte sa na jedno letisko. Omnoho viac možností, ako získať lacnú letenku, je keď váš odlet bude nielen z Bratislavy, ale aj z Prahy, Budapešti, Viedne, či Krakova.
3. Zabudnite na priame lety
Pouvažujte, či by ste sa kombináciou letov nedostali do destinácie lacnejšie (napr. do Paríža, by ste mohli letieť s prestupom v Londýne).
4. Cestujte na "ľahko"
Zamyslíte sa nad tým, čo všetko naozaj potrebujete. Nízkonákladové lety totiž ponúkajú výhodné letenky, avšak pokiaľ by ste si priplácali za batožinu, cestovanie sa vám predraží.
Keď si nakúpite v zahraničí suveníry, vyriešiť to môžete tak, že nejaké staré kúsky oblečenia necháte tam, alebo môžete využiť služieb pošty. Poslať balík domov s nepotrebným oblečením môže byť lacnejšie aj o desiatky eur, než keby s vami leteli.
Zdroj foto: Shutterstock
Ako ušetriť počas cestovania
1. Majte rýchly "snack" vždy po ruke
Noste so sebou musli či proteinové tyčinky, sušené maso, či iné trvanlivé potraviny (vyhnite sa čokoládam, ktoré sa v teplom počasí roztopia). Ušetríte tak, keď vás v lietadle alebo vlaku prepadne hlad. Ponuka občerstvenia v dopravných prostriedkoch býva predražená a výber je pomerne úzky.
2. Nepoužívajte taxíky
Nielen Praha má drahých taxikárov. Využívajte služieb zdieľaného cestovania:Uber, Lift, Blablacar......vygooglite si, aká apka je dostupná v danej krajine. Používajte miestnu hromadnú dopravu.
3. Vyhnite sa reštauráciám pre turistov
Niekedy stačí urobiť len pár krokov stranou od hlavnej turistickej trasy a môžete natrafiť na kvalitné jedlo za polovičnú cenu. Taktiež môžete mnoho potravín nakúpiť v supermarketoch či obchoch s potravinami. Stánky s občerstvením ponúkajú tiež zážitok z miestnej kuchyne a nemusíte utratiť "majland".
4. Využívajte hostely
Alebo iné formy zdieľaného ubytovania. Využiť môžete Airbnb. Oplatí sa však aj informovať v hotely. Niektoré totiž ponúkajú lacnejšie izby na prízemí bez výhľadu.
5. Zjednávajte
Ako turista si to môžete dovoliť aj v krajinách, kde to nie je úplne bežné. V supermarkete asi cenu nezjednáte, ale na ubytovaní, či pri nákupe potravín na miestnych trhoch sa vám to určite podarí.
6. Vyhýbajte sa drahým destináciám
Rozhodne však platí, že cestovanie po Japonsku, či Nórsku aj keď na vlastnú päsť bude omnoho drahšie ako napríklad v Chorvátsku či Grécku. Taktiež do hôr potrebujete kvalitnejšiu obuv a viac oblečenia ako na pobyt na pláži.
Ak chcete ušetriť, tak zo svojho zoznamu vyškrtnite krajiny, kde potrebujete víza - to sú ďalšie peniaze navyše.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.