Povinnosť mať dieťa v autosedačke upravuje zákon č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečenostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách.
Kedy je autosedačka povinná
Pri preprave musia byť v autosedačke pripútané deti, ktoré majú 3 a menej rokov. Ak policajná kontrola zistí, že takéto malé dieťa nie je v autosedačke alebo vo vajíčku, čaká vás mastná pokuta. Zákon ďalej uvádza, že deti, ktoré sú nižšie ako 150 centimetrov a vážia menej ako 36 kíl, musia byť prepravované v detskom zadržiavacom zariadení, čiže opäť v autosedačke alebo na podsedáku.
Autosedačka a podsedák
Tiež je dobré vedieť, že autosedačky sa kupujú podľa hmotnosti dieťaťa, respektíve od skupiny detí do 10 kíl až po skupinu detí do 36 kíl. Ak má dieťa už viac ako 36 kíl, ale je nižšie ako 150 centimetrov, musíte mu kúpiť podsedák. Ten je povinné používať až do splnenia výškového limitu.
TIP: KVÍZ: Kedy vám policajti zoberú doklady od auta alebo vodičský preukaz?
Zdroj: Shutterstock
Sedenie na strane spolujazdca
Ak by ste chceli dieťa posadiť na sedadlo spolujazdca, buď už spĺňa zákonom stanovené podmienky, a teda je vyššie ako 150 centimetrov alebo musí sedieť v detskom zadržiavacom zariadení, ak je to prípustné z hľadiska jeho váhy. V prípade vajíčka, autosedačky či iného druhu detských bezpečnostných zariadení môže dieťa sedieť v smere protijazdy, ale musí byť pripútané a airbag na strane spolujazdca musí byť deaktivovaný.
Taxík a motorka s rovnakými pravidlami
Pre dopravu taxíkom neexistujú žiadne výnimky. To znamená, že aj na vozenie dieťaťa v taxíku platia rovnaké pravidlá ako vo vlastnom aute. Na motorke môže dieťa sedieť v roli spolujazdca až od 12 rokov veku.
Aké sú pokuty za dieťa bez autosedačky?
Pokuty sú v tomto prípade o niečo miernejšie, ale ide o bezpečnosť, ktorú nie je dobré podceňovať. Za chýbajúcu autosedačku alebo jazdu bez bezpečnostného pásu vám hrozí 50 až 100 eur na mieste priestupku. V prípade správneho konania sa jazda bez týchto dôležitých bezpečnostných prvkov môže ešte predražiť.
Samozrejme, je pochopiteľné, ak rodič neusadí dieťa v autosedačke pri preprave z domu do škôlky, ktorá je vzdialená 300 metrov. Nezabúdajte však, že autonehoda sa môže stať aj v malej rýchlosti, pri jazde cez obec alebo mesto. Preto nepodceňujte funkciu bezpečnostného pásu alebo autosedačky. Môže to byť na úkor zdravia vás a iných ľudí.
Certifikát majú len autosedačky s opierkou chrbta
Certifikát po novom získajú iba tie detské autosedačky, ktoré sa vyrábajú s plnohodnotnou opierkou chrbta. V takejto sedačke musia sedieť všetky deti, ktoré merajú do 125 centimetrov. Opierka chrbta musí chrániť panvu, ramená aj hlavu. Podsedák bez opierky nezabezpečuje pre menšie deti správne uchytenie bezpečnostného pásu a ochranu hlavy v prípade bočného nárazu.
Rodičia, ktorí nevozia svoje deti v sedačkách s operadlom, by mali spozornieť aj v prípade, že cestujú do zahraničia. Napríklad v susednom Rakúsku sa pravidlá v oblasti autosedačiek kontrolujú prísnejšie.
Zdroj: minv.sk, Zákon o cestnej premávke, Nariadenie vlády o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.